Bytom: ruch Bobrek jednak do Węglokoksu?

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Podczas spotkania prezydent Bytomia podkreślił także bardzo dobrą współpracę samorządu z górnictwem, a w szczególności z kopalnią Bobrek-Centrum.

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Bytomska kopalnia Bobrek (jeden z dwóch ruchów przeznaczonej w rządowym programie do likwidacji kopalni Bobrek-Centrum) może nie zostać wygaszony. Spółka Restrukturyzacji Kopalń mogłaby wydzielić i sprzedać Bobrek spółce Węglokoks - sugeruje minister Wojciech Kowalczyk, pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa.

- Nie jest tajemnicą, że ruchem Bobrek zainteresowany był m.in. Węglokoks - powiedział Kowalczyk w rozmowie z Karoliną Bacą-Pogorzelską na blogu www.gornictwo2-0.pl. Dodał, że w nowelizowanej ustawie przeprowadzi "zapis o tym, że SRK może będzie mogła zbyć zakład górniczy lub jego część, czyli np. rozdzielić ruchy kopalni zespolonej, jak np. Bobrek-Centrum" - wyjaśnił pełnomocnik.

Dlaczego pomysłu nie uwzględniono w ogłoszonym przed kilkoma dniami programie rządowym? - Gdybyśmy teraz chcieli sprzedawać Węglokoksowi ruch Bobrek, to zajęłoby czas do maja. A przekazanie do SRK, gdzie kopalnia wciąż działa, jest szybsze i wtedy Węglokoks może ją odkupić, a ona jednocześnie nie obciąża już wyniku Kompanii Węglowej - tłumaczy Wojciech Kowalczyk.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Cena ropy Brent przekracza 100 USD przy rosnącej eskalacji konfliktu na Bliskim Wschodzie

Ceny baryłki ropy WTI przekroczyła 93 USD, a ropy Brent przejściowo przekroczyła 100 USD za baryłkę po tym, jak prezydent USA Donald Trump zapowiedział dalsze ataki na irańską infrastrukturę w odpowiedzi na działania wspieranych przez Iran Huti.

Rozmowa netTG.pl - odcinek 42 - Mirosława Nykiel | Europosłanka KO

Komisja Europejska przedstawiła propozycję reformy systemu ETS. O tym, co ta zmiana oznacza dla Śląska, polskiego przemysłu i portfeli zwykłych rodzin, rozmawiamy z Mirosławą Nykiel, posłanką Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego. Posłanka mówi o tym, co polska delegacja zdążyła już wywalczyć w Brukseli i o co gra toczy się nadal.

Energia z CCGT Grudziądz popłynęła do krajowej sieci. Ważny etap w kluczowej inwestycji ORLENU

Pierwsza energia z elektrowni gazowo-parowej CCGT Grudziądz trafiła do krajowej sieci elektroenergetycznej. To ważny etap jednej z kluczowych inwestycji ORLENU, która po zakończeniu budowy ma wzmocnić bezpieczeństwo energetyczne Polski.

Zabytkowa kopalnia rośnie. Będzie tam nowy obiekt

Na terenie Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku powstaje nowy budynek.