Bytom: Fortum o przyszłości Elektrociepłowni Szombierki

W poniedziałek zarząd firmy Fortum, nowego właściciela Elektrociepłowni Szombierki, podjął decyzję o sfinansowaniu niezbędnych inwestycji na terenie obiektu - poinformował portal nettg.pl Roman Jamiołkowski, rzecznik prasowy spółki.

 

Zgodnie z deklaracjami złożonymi przez fińskiego inwestora jeszcze przy zakupie, elektrociepłownia będzie nadal pełniła ważną rolę w życiu kulturalnym Bytomia i całego Śląska.

 

Elektrociepłownia Szombierki obchodziła ostatnio 90-lecie istnienia. W kolejną dekadę wchodzi już z nowym właścicielem, fińskim koncernem energetycznym Fortum.

 

Nowy gospodarz od razu podjął decyzję o tymczasowym wstrzymaniu organizacji imprez na terenie zakładu, tłumacząc ją względami bezpieczeństwa i złym stanem technicznym obiektu.

 

- Bezpieczeństwo wszystkich osób przebywających na terenie naszych zakładów jest dla nas absolutnym priorytetem. Nie ma mowy o żadnych odstępstwach i kompromisach - tłumaczy Izabela Van den Bossche, dyrektor ds. komunikacji Fortum Power and Heat Polska. - Zdajemy sobie jednak sprawę z tego jak ważną rolę kulturalną pełni EC Szombierki, dlatego od samego początku prowadzimy rozmowy zarówno z władzami miejskimi jak i władzami regionu na temat przyszłości obiektu - komentuje Izabela Van den Bossche. Teraz fiński koncern wykonuje kolejny krok i ogłasza, że samodzielnie sfinansuje prace inwestycyjne, niezbędne do tego, aby EC Szombierki znów mogły zostać udostępnione szerokiej publiczności - dodaje Van den Bossche

 

Nie jest to jednak jedyna decyzja, dzięki której Fortum chce jak najszybciej otworzyć EC Szombierki na kulturę. Obecnie Elektrociepłownia jest nadal czynnym zakładem produkcyjnym i zgodnie z obowiązującymi przepisami, nie można organizować tam imprez masowych. Zarząd Fortum znalazł jednak rozwiązanie tego problemu. - Zdecydowaliśmy, że produkcję w zakładzie w Szombierkach wygasimy jeszcze w tym roku - mówi Piotr Górnik, prezes Fortum Bytom.

 

- To podstawowy warunek, który musimy spełnić, jeśli chcemy myśleć poważnie o tym obiekcie, jako o miejscu dla wydarzeń kulturalnych - dodaje.

 

Budynek elektrociepłowni wymaga również modernizacji, aby mogły być spełnione wymogi przeciwpożarowe i sanitarne. Największym problemem w obiekcie funkcjonującym w obecnym kształcie jest brak odpowiedniej ilości wyjść ewakuacyjnych. Fortum chce jak najszybciej zrealizować niezbędne inwestycje, dzięki którym zostaną spełnione normy dla realizacji imprez masowych.

 

- Dokumentacja projektowa została już złożona do odpowiednich służb. Mamy nadzieję, że już niedługo na teren EC Szombierki wejdą ekipy remontowo-budowlane - tłumaczy Izabela Van den Bossche.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Mity o węglu koksowym i rządowy plan na ciemną noc. Czy górnictwo czeka twarde lądowanie?

Byłem kilka dni temu w Słowackim Muzeum Górnictwa (Slovenske Banske Muzeum) w Handlovej na Słowacji. W okolicach Prievidzy jeszcze kilka lat temu w podziemnych kopalniach wydobywano twardy węgiel brunatny i lignit. Samo muzeum jest nieduże, ale zawiera sporo ciekawostek, a przede wszystkim zachowane bardzo stare maszyny górnicze, których nie znajdziemy u nas w Polsce. 

Spółka węglowa podsumowała rok i ogłosiła kolejne projekty

W ubiegłym roku spółka węglowa OKD realizowała sprzedaż po cenach niższych niż w latach ubiegłych, co spowodowało, że średnia cena sprzedaży jednej tony węgla była niższa od kosztów wydobycia - przyznał zarząd.

JSW z koncesją na rozpoznanie złoża Dębieńsko 1. Co to oznacza dla KWK Knurów-Szczygłowice?

Minister klimatu i środowiska udzielił Jastrzębskiej Spółce Węglowej koncesji na rozpoznawanie złoża węgla kamiennego i metanu z pokładów węgla Dębieńsko 1. – To strategiczny krok, który otwiera drogę do znaczącego zwiększenia zasobów węgla koksowego oraz wydłużenia perspektywy funkcjonowania kopalni Knurów-Szczygłowice – podkreślają przedstawiciele Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Nowa przestrzeń pamięci i kultury. Otwarcie rozbudowanego ŚCWiS w Katowicach

Rodziny górników poległych 16 grudnia 1981 roku w kopalni „Wujek”, mieszkańcy Katowic, samorządowcy, przedstawiciele środowisk kulturalnych oraz partnerzy instytucji wspólnie uczestniczyli w uroczystym otwarciu rozbudowanej siedziby Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności im. Dziewięciu Górników z „Wujka” w Katowicach.