Bytom: będzie emisja obligacji miejskich

fot: Andrzej Bęben/ARC

W przyszłym roku samorząd Bytomia chce przeznaczyć inwestycje ok. 71 mln zł, czyli ponad 10 proc. wartości budżetu

fot: Andrzej Bęben/ARC

W 2013 r. samorząd Bytomia planuje emisję obligacji wartości 75 mln zł, które mają być spłacane w latach 2021-2026. Uzyskane środki będą przeznaczone na spłatę części wcześniejszych zobowiązań - podali w czwartek 22 listopada przedstawiciele Urzędu Miasta.

Jak tłumaczył podczas konferencji prasowej skarbnik miasta Mariusz Konopka, miasto musi przesunąć w czasie przypadające na lata 2014-2016 terminy spłaty części zobowiązań, aby spełnić w tym okresie warunki ograniczające poziom zadłużenia, wynikające ze zmienionej przed dwoma laty ustawy o finansach publicznych. Stąd projekt emisji obligacji.

Skarbnik zapowiedział, że procedury zmierzające do wyłonienia instytucji, która przeprowadzi emisję, rozpoczną się w pierwszych miesiącach przyszłego roku, po uchwaleniu i wejściu w życie nowego budżetu miasta. Sama emisja może dojść do skutku mniej więcej w połowie 2013 roku.

Plan zakłada, że spłata obligacji rozpocznie się w 2021 roku. W dwóch pierwszych latach miasto zamierza spłacać po 10 mln zł rocznie, w trzech kolejnych po 15 mln zł, a pozostałe 10 mln zł - w roku 2026.

Według prognoz w końcu przyszłego roku zadłużenie Bytomia wyniesie prawie 177 mln zł, wobec 10,5 mln zł długów, jakie miasto miało sześć lat temu. Samorząd zwiększał zadłużenie m.in. na potrzeby realizowanych z unijnych środków przedsięwzięć oraz związanych z tym poręczeń. W przyszłym roku, w stosunku do 2012 r., zadłużenie wzrośnie mniej więcej o 10 mln zł.

Bytom, gdzie poziom bezrobocia należy do najwyższych w woj, śląskim (sięga 19 proc.) jest miastem o stosunkowo niewielkich dochodach własnych. Projekt przyszłorocznego budżetu zakłada dochody rzędu 669,3 mln zł, a wydatki na poziomie ok. 690 mln zł. 20-milionowy deficyt władze miasta uważają za niski - w poprzednich latach sięgał on przeciętnie 60 mln zł, a nawet przekraczał 120 mln zł.

W przyszłym roku samorząd Bytomia chce przeznaczyć inwestycje ok. 71 mln zł, czyli ponad 10 proc. wartości budżetu. To mniej niż w ubiegłych latach, m.in. dlatego, że kończy się czas inwestycji z wyczerpujących się unijnych środków, a na razie nie da się pozyskać nowych z kolejnego unijnego budżetu.

Skarbnik przyznał, że problemem finansów Bytomia jest poziom dochodów, co oznacza niewielką zdolność do generowania nadwyżek, a tym ograniczanie inwestycji i mniejsze możliwości pozyskiwania zewnętrznych środków.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Pilny apel Okręgowego Inspektora Pracy. Chodzi o upały

Piotr Kalbron, Okręgowy Inspektor Pracy zaapelował do pracodawców o podejmowanie działań ograniczających wpływ wysokich temperatur na warunki pracy.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Basen nieczynny, zawiniły szkody górnicze

Jeden z basenów na terenie kąpieliska odkrytego w Bytomiu uległ poważnej awarii. W ubiegłym tygodniu, najprawdopodobniej na skutek szkód górniczych, pękła żelbetowa konstrukcja basenu.

Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci w województwie śląskim

To będzie pierwsze takie miejsce w województwie śląskim. Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci. Zanim jednak placówka zacznie pomagać najmłodszym pacjentom, potrzeba szesnastu milionów złotych na dokończenie budowy i wyposażenie obiektu. Fundacja apeluje o pomoc i uruchamia zbiórkę.