Była kopalnia, będzie cyfrowe archiwum górnictwa

1756737068 saturn

fot: Muzeum Saturn

Muzeum saturn otrzymało wsparcie w ramach KPO

fot: Muzeum Saturn

Muzeum Saturn w Czeladzi otrzymało dofinansowanie w ramach Krajowego Planu Odbudowy dla kultury na realizację aż dwóch projektów. Jeden z nich dotyczy utworzenia cyfrowego archiwum górnictwa w Zagłębiu.

Z Krajowego Planu Odbudowy kolei Muzeum Saturn w Czeladzi otrzymało dwa granty: na projekt „Głębia Zagłębia – dziedzictwo kulturowe kopalni Saturn w Czeladzi” (58 400 zł) oraz na „Utworzenie Cyfrowego Archiwum Górnictwa w Zagłębiu” (41 600 zł).

Pierwszy z projektów pozwoli jeszcze szerzej popularyzować historię i dziedzictwo dawnej kopalni. Powstanie nowoczesne, multimedialne widowisko w formie animacji komputerowej, które ukaże przemysłową przeszłość „Saturna” i jej wpływ na życie społeczno-kulturowe regionu. Efekty będzie można oglądać zarówno w nowej siedzibie Muzeum – kopalnianej cechowni, jak i online.

Z kolei celem drugiego projektu jest zachowanie i udostępnienie wspomnień osób związanych z górnictwem w Zagłębiu Dąbrowskim. Muzeum zrealizuje i opublikuje 15 wywiadów z byłymi górnikami, pracownikami kopalń i mieszkańcami. Powstanie trwałe, cyfrowe archiwum – dostępne bezpłatnie w sieci.

Przypomnijmy. W dawnej cechowni kopalni Saturn w Czeladzi powstaje Muzeum Zagłębiowskiego Górnictwa Węglowego. Elementami wystawy stałej będą tunel stylizowany na wyrobisko górnicze oraz symulator maszyny wyciągowej. Otwarcie wystawy planowane jest na 4 grudnia tego roku.

Kopalnia Saturn zakończyła wydobycie w 1996 r., po ponad 100 latach działalności. Dzisiaj część pokopalnianych obiektów jest już zrewitalizowana. W 2023 r. po remoncie otwarto cechownię, a już ponad 10 lat temu w dawnej elektrowni powstała Galeria Sztuki Współczesnej Elektrownia. Miasto sukcesywnie przekształca też kolejne obiekty z myślą o tym, by służyły mieszkańcom i turystom. Już za rok ma być gotowy basen w dawnym budynku warsztatów mechanicznych, remontowany jest też budynek kopalnianej straży pożarnej.

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Przy rejestracji używanego auta nie trzeba już pokazywać tablic w urzędzie

W środę weszły w życie przepisy, dzięki którym przy rejestracji używanego auta nie trzeba już zdejmować tablic rejestracyjnych, po to, by pokazać je w urzędzie - poinformował minister infrastruktury Dariusz Klimczak. Zamiast tego, od tej pory wystarczy złożyć oświadczenie o tym, że tablice są w dobrym stanie.

Nastroje wśród przedsiębiorców poprawiły się

Czerwcowy odczyt Miesięcznego Indeksu Koniunktury wskazuje na zauważalną poprawę nastrojów wśród przedsiębiorców w stosunku do maja - podał w środę Polski Instytut Ekonomiczny. Firmy z optymizmem patrzą m.in. na bieżącą sytuację gospodarczą, jednak są ostrożne w kwestii inwestycji.

Z Odry wyłowiono 200 kg śniętych ryb

Przyczyną śniecia ryb, obserwowanego w Odrze w okolicach Szczecina na przełomie maja i czerwca, nie była tzw. złota alga, tylko niski poziom tlenu, tzw. przyducha - poinformowała w środę w Sejmie wiceminister klimatu Urszula Zielińska. Z rzeki wyłowiono 200 kg ryb.

PLK podnosi prędkości pociągów, samorządy ostrzegają mieszkańców

Po informacji zarządcy kolejowej infrastruktury PKP PLK o podniesieniu prędkości na wybranych odcinkach linii kolejowych w woj. śląskim, lokalne samorządy zaapelowały do mieszkańców o szczególną ostrożność na przejazdach na ich terenie.