Buzek: Na Śląsku węgiel się kończy

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

- To ogromny krok w stronę realizacji ambitnych celów klimatycznych UE i zwiększenia konkurencyjności UE na rynkach światowych – podkreślił Jerzy Buzek

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

Prof. Jerzy Buzek, b. premier i przewodniczący PE, gość honorowy konferencji H2Szczecin - Wodór Napędem Regionów ocenił, że transformacja energetyczna Polski i Europy jest koniecznością, a jej największym przeciwnikiem jest Rosja. - Putin nienawidzi Zielonego Ładu, bo zostanie z nieprzebranymi złożami gazu - powiedział.

Buzek jest jednym z prelegentów konferencji “H2 Szczecin - Wodór Napędem Regionów“, która w czwartek rozpoczęła się w Szczecinie.

- Jaka jest moja diagnoza? Budujemy nowy model energetyki. Transformacja jest konieczna. Musimy produkować prąd i wodór, to są dwa podstawowe nośniki - powiedział Buzek.

Przypomniał porozumienie klimatyczne, które w 2015 r. w Paryżu podpisało 195 krajów, zobowiązując się do obniżenia emisji gazów cieplarnianych, ograniczenia skutków zmian klimatu. Podkreślił, że transformację energetyczną realizuje nie tylko Unia Europejska, ale także USA czy Chiny.

- Kalifornia, Massachusetts i kilka innych stanów ma już politykę zieloną, tam jest niemal bezemisyjnie. Amerykanie to robią, chociaż tego nie rozgłaszają. Chińczycy produkują dwa razy więcej wiatraków dziennie niż cała Europa Zachodnia, więc są o wiele lepsi niż my - ocenił Buzek.

Powiedział, że największym przeciwnikiem zmian w globalnej gospodarce jest Rosja, ponieważ ma ogromne złoża paliw kopalnych, m.in. na Syberii. Sprzedaż surowców zasila budżet tego kraju.

- Putin nienawidzi Zielonego Ładu, transformacji energetycznej, bo zostanie ze nieprzebranymi złożami gazu, na wieki wieków - stwierdził Buzek.

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego w latach 2009-2012 podczas szczecińskiej konferencji nazwał siebie “szamanem“ polityki wodorowej UE.

- Zajmowałem się dyrektywą i rozporządzeniem na temat wodoru i gazu ziemnego. Uregulowaliśmy w Unii Europejskiej, po raz pierwszy w historii gdziekolwiek na świecie, przyszłość wodoru - przypomniał.

Ocenił, że rozwijanie gospodarki wodorowej w UE jest trudniejsze niż w USA, bo 27 państw członkowskich “ma różne systemy prawne, różne poziomy opodatkowania itd.“, a Stany Zjednoczone są “bardziej zintegrowane“.

Przypomniał, że Europa odpowiada tylko za 8 proc. emisji dwutlenku węgla, więc zasadność i skuteczność zielonej transformacji bywa kwestionowana. Podkreślił jednak, że Zachód ponosi odpowiedzialność za zmiany klimatu, bo rozwijał się dzięki rewolucji przemysłowej.

Podkreślił, że przyszłością jest energetyka rozproszona, oparta na wielu, różnych źródłach, m.in. farmach wiatrowych. Dla “stabilizowania systemu“ w Polsce niezbędny jest atom, a także magazyny energii.

- Wiatr nie zawsze wieje, słońce nie zawsze świeci, więc kluczowe jest magazynowanie energii - powiedział Buzek.

Prognozował, że elektrownie i ciepłownie węglowe będą wygaszane. Powiedział, że “na Śląsku węgiel się kończy“. Jedna z największych elektrowni w Europie, Bełchatów, również będzie traciła na znaczeniu w systemie energetycznym.

- Mamy takiego giganta jak Bełchatów, ale już się mu kończy złoże - stwierdził. Wspomniał “protesty mieszkańców“ przeciwko działalności kopalń i elektrowni pod Bełchatowem i na Dolnym Śląsku (Turów).

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wniosek ws. uchylenia immunitetu posła Wojciecha Króla. „To jest postawienie sprawy na głowie - najpierw chcą stawiać zarzut, a dopiero później wyjaśniać przedmiot sprawy”

Poseł Wojciech Król poinformował, że we wniosku o uchylenie mu immunitetu, złożonym przez Prokuraturę Europejską, brak jest „jakiegokolwiek związku z aferą korupcyjną w Tramwajach Śląskich”. Reprezentująca go adwokat Marta Smołka dodała, że ten wniosek „robi takie wrażenie, jakby prokuratura miała jakąś tezę, która miała być podstawą sformułowania zarzutów i dopiero planowała tę tezę weryfikować”. Dodatkowo wniosek został złożony z błędami formalnymi.

Minister energii: Pomimo upału system elektroenergetyczny pracuje stabilnie i bezpiecznie

Mimo utrzymujących się wysokich temperatur krajowy system elektroenergetyczny pracuje stabilnie i bezpiecznie - zapewnił w piątek, 26 czerwca 2026 r., minister energii Miłosz Motyka. Dodał, że sytuacja nie wymaga wprowadzania stopni zasilania.

Nożownik w szpitalu w Jastrzębiu-Zdroju. Ma 19 lat, był pod wpływem narkotyków

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju odbyła się w piątek 26 czerwca konferencja dotycząca brutalnego ataku nożownika. W czwartek wieczorem 19-latek wszedł na jeden ze szpitalnych oddziałów i zaatakował nożem cztery osoby. Prokuratura Rejonowa w Jastrzębiu-Zdroju prowadzi śledztwo w sprawie usiłowania zabójstwa więcej niż jednej osoby na terenie szpitala

COP Oferta Lato 20260626 AL 15

Buch – jak gorąco! Koleje Śląskie stawiają na bezpieczeństwo w trakcie upałów

Razem z nadciągającą falą upałów rośnie ryzyko awarii infrastruktury kolejowej, a co za tym idzie – utrudnień w kursowaniu pociągów. Koleje Śląskie są gotowe na wysokie temperatury – pojazdy przewoźnika przeszły dodatkowe przeglądy klimatyzacji, a w przypadku ewentualnych długotrwałych postojów, wsparcie zapewni Ochotnicza Straż Pożarna, w ramach unikatowej w skali kraju współpracy.