Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

31.80 PLN (-0.22%)

KGHM Polska Miedź S.A.

293.00 PLN (-1.51%)

ORLEN S.A.

128.90 PLN (+5.62%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

9.39 PLN (-4.17%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.40 PLN (-5.66%)

Enea S.A.

21.08 PLN (-4.09%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

23.80 PLN (+2.37%)

Złoto

5 156.29 USD (-0.04%)

Srebro

84.94 USD (-0.51%)

Ropa naftowa

101.07 USD (+4.32%)

Gaz ziemny

3.29 USD (+1.23%)

Miedź

5.84 USD (-0.82%)

Węgiel kamienny

125.95 USD (0.00%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

31.80 PLN (-0.22%)

KGHM Polska Miedź S.A.

293.00 PLN (-1.51%)

ORLEN S.A.

128.90 PLN (+5.62%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

9.39 PLN (-4.17%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.40 PLN (-5.66%)

Enea S.A.

21.08 PLN (-4.09%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

23.80 PLN (+2.37%)

Złoto

5 156.29 USD (-0.04%)

Srebro

84.94 USD (-0.51%)

Ropa naftowa

101.07 USD (+4.32%)

Gaz ziemny

3.29 USD (+1.23%)

Miedź

5.84 USD (-0.82%)

Węgiel kamienny

125.95 USD (0.00%)

Bumar: rada nadzorcza zatwierdziła kontrakt i odwołała prezesa

Nowak edward b prezes bumar bumar com

fot: bumar.com

Edward E. Nowak prezesem Bumaru został w 2008 r. Wcześniej był m.in. wiceministrem gospodarki, prezesem spółki giełdowej Zasada SA, później przez wiele lat prowadził prywatną firmę zajmującą się restrukturyzacjami przedsiębiorstw

fot: bumar.com

Rada Nadzorcza Bumaru zatwierdziła we wtorek (20 marca) kontrakt na dostawę do Indii 204 wozów zabezpieczenia technicznego za blisko 300 mln dolarów. Jednocześnie odwołała ze stanowiska prezesa Edwarda Nowaka.

- Nie wyobrażałem sobie, że nagrodą za podpisanie największego kontraktu zbrojeniowego zawartego w ostatnich ośmiu latach może być dymisja. Ale od kilku miesięcy miałem świadomość, że po zmianie w Ministerstwie Skarbu znalazłem się na liście prezesów do odwołania. W spółce od wielu miesięcy trwały rozmaite kontrole, które odbierałem jak nagonkę na mnie - powiedział Nowak.

Wcześniej, z medialnych relacji wynikało, że Nowak może zostać odwołany ze stanowiska, bo nie uzyskał zgody rady nadzorczej przed zawarciem wieloletniego kontraktu na dostawę do Indii 204 wozów zabezpieczenia technicznego WZT-3, budowanych na bazie czołgu PT-91 w zakładach Bumar Łabędy.

Wartość zamawianego sprzętu indyjski pośrednik określił na 275 mln dol. Pierwszą umowę na dostawy WZT-3 do Indii podpisano w 1999 roku. W 2002 roku zostało zamówionych kolejne 80 wozów za ok. 80 mln dolarów, a dwa lata później podpisano kontrakt na 228 wozów za ok. 210 mln dolarów.

Rada Nadzorcza Bumaru nie podała powodów odwołania prezesa. W komunikacie na stronie internetowej poinformowano, że pełnienie obowiązków prezesa powierzono wiceprezesowi Mariuszowi Andrzejczakowi. W połowie 2011 roku wygrał on konkurs na stanowisko członka zarządu ds. badań i rozwoju.

- Teraz chcę odpocząć, te cztery lata były dla mnie bardzo pracowite. Zostawiam Bumar zrestrukturyzowany na wzór firm zachodnich i zwiększający sprzedaż eksportową - dodał.

Edward E. Nowak prezesem Bumaru został w 2008 r., przerywając roczny okres poszukiwań szefa holdingu po odwołaniu Romana Baczyńskiego, który kierował Bumarem przez 10 lat. Wcześniej Nowak był m.in. wiceministrem gospodarki, prezesem spółki giełdowej Zasada SA, później przez wiele lat prowadził prywatną firmę zajmującą się restrukturyzacjami przedsiębiorstw.

Grupę Bumar tworzą: Bumar sp. z o.o., która jest podmiotem dominującym, oraz 40 spółek, w tym zależne, stowarzyszone oraz zagraniczne. W Grupie Bumar 20 spółek to firmy polskiego przemysłu obronnego, specjalizujące się w sprzęcie radarowym, rakietowym i amunicji, wozach bojowych oraz indywidualnym wyposażeniu żołnierzy.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na terenie kopalni lądował śmigłowiec LPR. Pracownik trafił do szpitala

Na terenie kopalni Marcel w Radlinie w środę, 11 marca, około godziny 17 wylądował śmigłowiec LPR. Pomocy medycznej potrzebował jeden z pracowników.

Marszałek Saługa: Nie możemy wylewać dziecka z kąpielą i wygasić górnictwa z dnia na dzień

- Na pewno nie jest możliwe zamknięcie wszystkich kopalni i przejście na zupełnie inny poziom kreowania gospodarki opartej na zupełnie nowych technologiach. Minie trochę czasu zanim będziemy w stanie oprzeć konkretne gałęzie gospodarki wyłącznie na alternatywnych źródłach energii - mówi marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa.

Ta kopalnia sięgnie po miliony ton węgla świetnej jakości. Nowy poziom 880 m zmieni wszystko

Górnicy z ruchu Chwałowice kopalni ROW prowadzą obecnie eksploatację trzema ścianami. I taki jest też obecny model funkcjonowania zakładu, który od kilku lat notuje dobre wyniki produkcyjne. W październiku ub.r. ruszyła też ważna inwestycja, pozwalająca na odtworzenie bazy zasobowej, a tym samym na realizację zapisów umowy społecznej i wydobycia zaplanowanego w programach operacyjnych kopalń. Pogłębiany jest szyb II do poziomu 880 m.

Załoga PG Silesia wciąż nie ma pewności, czy miejsca pracy zostaną utrzymane

Wciąż niepewny jest los Przedsiębiorstwa Górniczego Silesia. Przypomnijmy, że w ub. tygodniu zarządca sądowy wysłał do strony rządowej, związków zawodowych oraz właściciela spółki pismo o złej sytuacji kopalni i prawdopodobnej redukcji zatrudnienia o kilkaset osób. Mimo, iż Sąd Rejonowy w Katowicach nie wyraził sprzeciwu wobec dzierżawy przedsiębiorstwa przez Bumech, koncesja na wydobycie wciąż nie została przeniesiona i co za tym idzie nie możliwe jest przejęcie pracowników przez owego przedsiębiorcę.