Budowa nowej hali przetwarzania odpadów w Katowicach ma wyeliminować uciążliwy fetor

1551266646 ripok mpgk katowice

fot: MPGK Katowice (screen)

W Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych przy ul. Milowickiej w Katowicach MPGK stara się różnymi sposobami zneutralizować uciążliwy dla okolicy zapach

fot: MPGK Katowice (screen)

Na odór z kompostowni przy ul. Milowickiej należącej do Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Katowicach od lat skarżą się również mieszkańcy sąsiedniego Sosnowca. Problem ma rozwiązać budowa nowej hali.

Jak poinformowali przedstawciele katowickiego samorządu ostatanie działania związane budową nowej hali to opracowywanie szczegółowej specyfikacji technologicznej, rozmowy z projektantami, poszukiwanie optymalnych rozwiązań. Przypominają również, że w latach 2012-2018 kosztem 120 mln zł, w zakładzie MPGK wykonano modernizację i hermetyzację znacznej części cyklu przetwarzania odpadów, a planowana inwestycja stanowić będzie zakończenie procesu hermetyzacji.

– Zgodnie z wytycznymi miasta Katowice, pracujemy nad tym, aby hala powstała jak najszybciej. W tym kwartale opracowane zostaną szczegółowe założenia technologiczne projektu, wraz z kosztorysem inwestycyjnym i eksploatacyjnym. Aktualnie jesteśmy na etapie rozmów ze specjalistami i poszukiwań najlepszych możliwych rozwiązań. Dodatkowo rozpoznaliśmy szczegóły podobnych inwestycji w kraju m.in. po to, aby maksymalnie skrócić harmonogram realizacji, który w przypadku tego typu przedsięwzięć trwa średnio 2,5 r. Dołożymy wszelkich starań, aby bazując na doświadczeniach m.in. Gdańska, Zabrza i Tczewa, znacznie skrócić ten czas - powiedział Andrzej Malara, prezes MPGK w Katowicach. 

"Do końca czerwca 2019 ma także zostać opracowana rozszerzona karta informacyjna przedsięwzięcia, istotny dla tego typu inwestycji dokument, niezbędny do uzyskania decyzji środowiskowej. Będzie zawierał m.in. szczegółowe obliczenia emisji do powietrza i hałasu. Kolejne etapy procesu formalnego to m.in. opracowanie programu funkcjonalno-użytkowego, warunków przetargu, a następnie procedura przetargowa. Hala, która powstanie w wyniku tych działań, umożliwi całkowitą hermetyzację procesu przetwarzania odpadów. Będzie ona miejscem hermetyzacji procesu dojrzewania stabilizatu, a więc produktu kompostowania. Dodatkowo inwestycja obejmie także instalację przesiewania odpadów oraz system oczyszczania powietrza procesowego. Wstępnie szacuje się, że koszty inwestycji wyniosą ponad 20 milionów złotych. To kolejne zdecydowane działanie, nakierowane na rozwiązanie problemu uciążliwości odorowych, sygnalizowanych przez mieszkańców terenów sąsiadujących z MPGK. Dotychczasowe aktywności to m.in. częściowa hermetyzacja procesu przetwarzania odpadów, poddawanie się zewnętrznym kontrolom m.in. Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska oraz szereg rozwiązań technologicznych bazujących m.in. na wytycznych Komisji Europejskiej dotyczących najlepszych dostępnych technik, które należy stosować aby ograniczyć uciążliwe emisje do powietrza z etapów przetwarzania prowadzonych na otwartej przestrzeni. Podjęto także działania w porozumieniu z okolicznymi miastami: Czeladzią, Sosnowcem i Siemianowicami Śląskimi, w zakresie ustalenia i przeglądu wszystkich potencjalnych źródeł uciążliwości na sąsiadujących terenach" - można przeczytać w nadesłanym komunikacie.

–  Nachodzi wiosna, zmieniają się warunki pogodowe. To niestety czas nasilania się kwestii odorowej. Mamy nadzieję, że nasze dotychczasowe działania, zmierzające do zminimalizowania tej części problemu, którego źródłem może być MPGK, przyczynią się do poprawy komfortu życia okolicznych mieszkańców. Te aktywności to m.in. zakup i regularne stosowanie tzw. armatek antyodorowych, szeregu dodatkowych preparatów, neutralizujących zapach oraz specjalnych membran izolacyjnych. Tylko w zeszłym roku na ten cel przeznaczyliśmy około 2 mln zł. W tej chwili priorytetem jest dla nas budowa nowej hali, która całkowicie wyeliminuje uciążliwości ze strony MPGK. Cieszą nas także wspólne działania okolicznych miast, mające na celu ustalenie innych emitentów przykrych zapachów w okolicy – dodał Robert Potucha, wiceprezes MPGK w Katowicach.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Basen nieczynny, zawiniły szkody górnicze

Jeden z basenów na terenie kąpieliska odkrytego w Bytomiu uległ poważnej awarii. W ubiegłym tygodniu, najprawdopodobniej na skutek szkód górniczych, pękła żelbetowa konstrukcja basenu.

Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci w województwie śląskim

To będzie pierwsze takie miejsce w województwie śląskim. Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci. Zanim jednak placówka zacznie pomagać najmłodszym pacjentom, potrzeba szesnastu milionów złotych na dokończenie budowy i wyposażenie obiektu. Fundacja apeluje o pomoc i uruchamia zbiórkę.

Jak hale pneumatyczne radzą sobie z ekstremalnymi warunkami pogodowymi?

Hale pneumatyczne są coraz częściej wybierane jako zadaszenie kortów tenisowych, boisk piłkarskich i innych obiektów sportowych. Pozwalają ograniczyć wpływ deszczu, śniegu, wiatru oraz niskich temperatur na codzienne użytkowanie obiektu. Dzięki temu sezon sportowy może trwać znacznie dłużej, a w wielu przypadkach obiekt może być wykorzystywany także w okresie jesienno-zimowym.