Budowa górskiego fragmentu zakopianki przebiega planowo

1450166952 andrzej adamczyk 1

fot: andrzejadamczyk.pl

- Jestem bardzo zaskoczony podaniem się do dymisji szefów PKP Cargo i PKP Polskich Linii Kolejowych, tym bardziej, że wdrażamy nowy rozkład jazdy. Jest to zachowanie nieodpowiedzialne, gdy prezes i członek zarządu ds. finansowych PKP PLK SA opuszczają swoje stanowiska w momencie, gdy do końca roku należy rozliczyć 13,5 mld zł przeznaczonych na realizację inwestycji kolejowych - powiedział cytowany w komunikacie minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk

fot: andrzejadamczyk.pl

Budowa górskiego fragmentu drogi ekspresowej S7 Lubień-Chabówka, czyli nowej "zakopianki" przebiega zgodnie z planem - ocenił minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk. Do końca września wykonawca powinien rozpocząć drążenie tuneli od strony południowej.

W poniedziałek (24 lipca) Adamczyk wizytował trwającą od 2016 r. inwestycję. Liczącą 16,7 km trasę podzielono na odcinki, każdy z osobnym wykonawcą: Lubień-Naprawa, Naprawa-Skomielna Biała wraz z budową tunelu i Skomielna Biała-Chabówka oraz odcinek drogi krajowej nr 47 od Rabki. Łączny koszt tych zadań przekracza 2,105 mld zł. Cały odcinek nowej zakopianki ma być oddany do użytku do 2021 roku.

Zdaniem Adamczyka, prace posuwają się zgodnie z planem.
- Mam nadzieję, że oddanie do użytku może nastąpić nawet wcześniej niż zapisane w harmonogramie prac - dodał.

Minister ocenił, że o ile na dwóch odcinkach drogowych nie ma obecnie większych opóźnień, to odcinek tunelowy notuje "pewne perturbacje, ale nieistotne z czasowego punktu widzenia", związane z opóźnieniem rozpoczęcia drążenia dwóch tuneli od strony południowej w tzw. portalu południowym. Prace to powinny się rozpocząć - zapowiedział Adamczyk - do końca września tego roku. Tunele od strony północnej są już drążone.

Jak wyjaśnił dyrektor krakowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Tomasz Pałasiński, rozpoczęcie drążenia tuneli od strony południowej przed rozpoczęciem sezonu jesienno-zimowego jest ważne, aby można je było kopać niezależnie od warunków pogodowych.

- Tunel na portalu północnym - tu prace przebiegają zgodnie z harmonogramem - poinformował dyrektor.
- Najważniejszą sprawą jest obecnie uruchomienie portalu południowego - tutaj to opóźnienie wynosi od miesiąca do dwóch - dodał Pałasiński. Zaznaczył, że wynikło ono z problemów technicznych i geologicznych - należało przeprojektować wzmocnienie osuwiska i odwodnienie.

Minister Adamczyk podkreślił, że podwykonawcy pracujący na zlecenie głównych wykonawców otrzymują zapłaty za wykonane prace bez żadnych problemów i zatorów płacowych.
- Żadna z firm nie zgłasza pretensji. To z naszego punktu widzenia niezmiernie ważna kwestia, bacząc na doświadczenia z poprzednich perspektyw z realizacją inwestycji drogowych czy kolejowych - mówił.

- Dziś odbieramy informacje, że generalni wykonawcy dbają o to, żeby podwykonawcy mieli wypłacone wszystkie należne kwoty zgodnie z terminem - podkreślił.

Cały, liczący 16,7 km odcinek zakopianki ma być oddany do użytku do 2021 roku. Odcinek pierwszy do wejścia do tunelu wykonuje polsko-ukraińskie konsorcjum przedsiębiorstw: IDS-BUD S.A. z Warszawy i Korporacja ALTIS-HOLDING z Kijowa, odcinek tunelowy - włoska firma Astaldi, a trzeci - włoska firma Salini.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.