Brzezie: premier o znaczeniu inwestycji w Elektrowni Opole

fot: KPRM

Premier Donald Tusk

fot: KPRM

Budowa nowych bloków energetycznych w Elektrowni Opole to największa inwestycja przemysłowa w Polsce po 1989 r. - podkreślił premier Donald Tusk podczas uroczystej inauguracji rozbudowy elektrowni. Dodał, że inwestycja jest kluczowa dla bezpieczeństwa energetycznego.

Premier przypomniał, że za 11,5 mld zł powstaną dwa bloki na węgiel kamienny o mocy 1800 MW.

Szef rządu zaznaczył, że inwestycja jest kluczowa dla regionu oraz dla bezpieczeństwa energetycznego kraju.

- Wszyscy powinni na tym skorzystać, wszyscy powinni na tym wygrać. Tym celem najważniejszym jest bezpieczeństwo energetyczne.

Premier dodał, że nowe bloki energetyczne będą produkowały prąd dla dwóch mln gospodarstw domowych, a lokalny samorząd będzie miał roczne dochody o blisko 30 mln zł większe.

Tusk podkreślił, ze w inwestycję zaangażowanych będzie 350 dostawców oraz 200 wykonawców.

- To jest skala, jeśli chodzi o liczbę firm zaangażowanych w inwestycję. Przygniatająca większość (prac - PAP) będzie wykonywana przez polskie firmy, bądź zakłady umiejscowione w Polsce.

Premier podkreślił, że mimo restrykcyjnej europejskiej polityki klimatycznej, polska energetyka przez długi czas będzie oparta na węglu kamiennym i brunatnym.

Minister skarbu Włodzimierz Karpiński zaznaczył, że nowe bloki energetyczne będą spełniały najsurowsze normy środowiskowe. Dodał, że realizowana inwestycja będzie miała bardzo wysoką, ponad 45-proc. sprawność wytwarzania energii. Obecnie oscyluje ona na poziomie ok. 36 proc.

Szef resortu skarbu przypomniał, że inwestycja w Opolu jest elementem szerokiego planu, głębokiej modernizacji polskiej energetyki. Przypomniał, że do 2020 roku polski sektor energetyczny zainwestuje 30 mld zł w budowę bądź modernizację elektrowni i elektrociepłowni m.in. w Tychach, Stalowej Woli, w Legnicy, we Włocławku czy w Turowie. Modernizowane mają być także sieci przesyłowe za ok. 10 mld zł. Karpiński dodał, że inwestycje nie ominą sektora gazowego. Na nowe linie przesyłowe oraz magazyny gazu ma być przeznaczone blisko 18 mld zł.

Minister zaznaczył, że inwestycje doprowadzą do podniesienia konkurencyjności polskiej gospodarki.

Budowa bloków 5 i 6 w Opolu jest ważna przede wszystkim z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego i zapewnienia gwarancji dostaw prądu. W ciągu najbliższych lat najstarsze elektrownie trzeba będzie wyłączyć.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Transformacja ciepłownictwa w kierunku niższych emisji, przy stabilnych cenach ciepła?

Zmniejszenie poziomu emisji dwutlenku węgla przez sektor ciepłownictwa przy zachowaniu bezpieczeństwa dostaw ciepła i akceptowalnych cen dla odbiorców - to główny cel projektu uchwały o strategii ciepłownictwa, którego założenia opublikowano we wtorek.

Znieśli zakaz budowy nowych elektrowni jądrowych

Szwajcarski parlament zatwierdził zniesienie zakazu budowy nowych elektrowni jądrowych, obowiązującego od 2017 r. Kraj reaguje na przewidywany wzrost zużycia energii elektrycznej i obawy o bezpieczeństwo dostaw, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Nie podjęto jednak jeszcze decyzji w sprawie ewentualnej budowy nowych bloków.

Naciskają na inwestycje w paliwa kopalne

Po TotalEnergies Biały Dom osiągnął porozumienie z kolejną firmą energetyczną, tym razem  Invenergy. Otrzyma ona rekompensatę w wysokości prawie 800 mln USD za wycofanie projektów morskich elektrowni wiatrowych i zainwestowanie środków w eksploatację gazu ziemnego. 

Teren pokopalnianego szybu Ryszard II zyskał drugie życie. Teraz to chętnie odwiedzane miejsce

W miejscu nieczynnego, pokopalnianego szybu Ryszard II w Pszowie powstał atrakcyjny teren do aktywnego spędzania czasu. Ostatnio świetnie upiększyli go uczniowie miejscowych szkół.