Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

27.60 PLN (-0.36%)

KGHM Polska Miedź S.A.

320.55 PLN (-3.07%)

ORLEN S.A.

126.94 PLN (-0.36%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.34 PLN (-1.01%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.80 PLN (-1.63%)

Enea S.A.

22.80 PLN (-0.87%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

24.00 PLN (+0.42%)

Złoto

4 781.19 USD (+0.73%)

Srebro

78.36 USD (+1.75%)

Ropa naftowa

97.89 USD (-1.41%)

Gaz ziemny

2.72 USD (+0.82%)

Miedź

6.05 USD (+0.48%)

Węgiel kamienny

104.15 USD (+4.25%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

27.60 PLN (-0.36%)

KGHM Polska Miedź S.A.

320.55 PLN (-3.07%)

ORLEN S.A.

126.94 PLN (-0.36%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.34 PLN (-1.01%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.80 PLN (-1.63%)

Enea S.A.

22.80 PLN (-0.87%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

24.00 PLN (+0.42%)

Złoto

4 781.19 USD (+0.73%)

Srebro

78.36 USD (+1.75%)

Ropa naftowa

97.89 USD (-1.41%)

Gaz ziemny

2.72 USD (+0.82%)

Miedź

6.05 USD (+0.48%)

Węgiel kamienny

104.15 USD (+4.25%)

Brzeszcze: NIE dla drogi, która zabije kopalnię

fot: ARC

W przyszłości metan będzie wykorzystany przez kopalnię, jako źródło czystej energiii

fot: ARC

14 lutego o godz. 12.30 delegacja mieszkańców Brzeszcz i okolicznych gmin złoży w siedzibie katowickiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad list protestacyjny w sprawie budowy odcinka drogi ekspresowej S1 na terenie pól wydobywczych kopalni Brzeszcze.

W ciągu kilku tygodni pod petycją komitetu protestacyjnego podpisało się ponad 4 tys. osób.

- Chętnych do poparcia naszej akcji jest znacznie więcej. Musieliśmy jednak przerwać zbiórkę, gdyż dotarły do nas informację, że w najbliższym czasie Generalna Dyrekcja ma podjąć ostateczną decyzje w sprawie przebiegu tego odcinka drogi S1 - informuje Stanisław Kłysz, szef Solidarności w kopalni Brzeszcze i wiceprzewodniczący górniczej Solidarności. - Kilkakrotnie próbowaliśmy umówić się na spotkanie z przedstawicielami GDDKiA, ale na nasze prośby odpowiadano, że dyrekcja ma napięty harmonogram i nikt nie znajdzie dla nas czasu. Więc tym razem przyjedziemy bez zapowiedzi, bo sprawa jest naprawdę poważna - dodaje.

Portal górniczy nettg.pl i Trybuna Górnicza informowały o konflikcie w Brzeszczach, jakie wywołuje odcinek drogi S1 między Mysłowicami a Bielskiem-Białą. W trzech z czterech wariantów, jakie jesienią 2012 r. przedstawiła GDDKiA drogie biegnie nad polami wydobywczymi kopalni Brzeszcze.

Ma ona złoża węgla pozwalające na ponad 30 lat wydobycia. Gdy S1 przetnie pola wydobywcze kopalni, to jej życie skróci się o co najmniej 10 lat.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Hennig-Kloska:K oniec prac nad specustawą o pomocy poszkodowanym w Czystym Powietrzu

Prace nad projektem specustawy ws. pomocy poszkodowanym w "Czystym Powietrzu" mogą szybko się zakończyć; może w ciągu miesiąca zostanie przyjęty przez rząd - wynika z wypowiedzi ministry klimatu Pauliny Hennig-Kloski. Oceniła, że będzie to możliwe, o ile nie będzie "większych uwag" do projektu.

Możliwe przedłużenie programu CPN, decyzja zależna od sytuacji na rynku ropy

Istnieje możliwość przedłużenia programu CPN na maj - wynika z wtorkowej wypowiedzi ministra finansów i gospodarki Andrzeja Domańskiego. Zaznaczył , że decyzja w tej sprawie będzie uzależniona od dalszego rozwoju sytuacji na rynku ropy i czynników geopolitycznych.

PERN jest w stanie zapewnić tłoczenie ropy do Niemiec,, jeżeli Rosja wstrzyma tam dostawy z Kazachstanu

W przypadku wstrzymania tłoczenia ropy rurociągiem "Przyjaźń" do Niemiec i jednocześnie zainteresowania udziałowców niemieckich rafinerii dostawami tego surowca, przy czym nie byłby to podmiot rosyjski, PERN jest w stanie pomóc tłoczeniami z gdańskiego Naftoportu - poinformowała PAP spółka.

1726136452 srebrokghm

Górnicza spółka drugim największym producentem srebra na świecie

KGHM jest drugim co do wielkości wolumenu producentem srebra na świecie - czytamy w prestiżowym rankingu "World Silver Survey 2026. Rok temu spółka wyprodukowała 1347 ton tego kruszcu.