Bruksela: wizyta przedstawicieli polskiego Ministerstwa Energii

1512573218 kurtyka tchorz wisniewska ep

fot: Stałe Przedstawicielstwo RP przy UE

Ministrowie Krzysztof Tchórzewski i Michał Kurtyka spotkali się m.in. z polskimi posłami do PE, by przedyskutować najważniejsze kwestie energetyczne, nad którymi pracują unijne instytucje

fot: Stałe Przedstawicielstwo RP przy UE

Minister energii Krzysztof Tchórzewski oraz wiceministrowie Michał Kurtyka i Andrzej  Piotrowski w dniach 5-6 grudnia 2017 r. spotkali się w Brukseli z przedstawicielami Komisji Europejskiej oraz Parlamentu Europejskiego. Rozmowy poświęcone były przede wszystkim omówieniu aktualnych wyzwań w kształtowaniu polityki energetycznej UE. Dotyczyły m.in negocjacji przepisów pakietu zimowego - poinformowało w środę, 6 grudnia, Ministerstwo Energii.  

Wizyta w Brukseli stanowi jeden z elementów przygotowań Polski do planowanego na 18 grudnia 2017 r. posiedzenia Rady UE ds. Energii. Podczas tego posiedzenia przewidziane jest rozpatrzenie 4 projektów legislacyjnych tzw. pakietu zimowego, dotyczących m.in. zarządzania unią energetyczną, OZE oraz architektury wewnętrznego rynku energii elektrycznej.

Minister Tchórzewski oraz wiceministrowie energii spotkali się m.in. z komisarz UE ds. Konkurencji Margrethe Vestager, z którą rozmawiali o toczących się pracach nad rynkiem mocy oraz o procesie restrukturyzacji polskiego sektora górnictwa węgla kamiennego.

Przedstawiciele polskiego resortu energii spotkali się również z komisarzem UE ds. energii i zmian klimatycznych Miguelem Arias Canete, z którym dyskutowali na temat perspektyw negocjacji pakietu zimowego.
– Rozmowy, choć miały roboczy charakter, dotyczyły zasadniczych wyzwań dla polskiego i unijnego sektora energetycznego. Są one kontynuacją konstruktywnego dialogu, który Ministerstwo Energii konsekwentnie prowadzi z partnerami na forum międzynarodowym, w tym z kluczowymi instytucjami UE - podsumował minister Krzysztof Tchórzewski.

Podczas wizyty w Parlamencie Europejskim członkowie delegacji ME przedstawili stanowisko Polski w zakresie kluczowych elementów pakietu zimowego, a także innych istotnych inicjatyw legislacyjnych będących przedmiotem aktualnych prac PE. Dotyczą one m.in. bezpieczeństwa dostaw gazu oraz promocji elektromobilności w kontekście najnowszych propozycji Komisji Europejskiej w zakresie "czystego transportu". 

Wiceminister energii  Michał Kurtyka podkreślił, że polski resort energii przywiązuje dużą wagę do współpracy z Parlamentem Europejskim.

- Spodziewamy się, że w pierwszej połowie przyszłego roku będą toczyły się równolegle negocjacje kluczowych aktów prawnych m.in. pakietu zimowego jak również nowelizacji dyrektywy gazowej. Będą one wymagały udziału zarówno Prezydencji, Parlamentu Europejskiego jak i Komisji Europejskiej – komentował.
- To będzie decydujący okres dla przyszłego kształtu rynków energii Europy. Chcemy być do niego jak najlepiej przygotowani – dodawał.

Wiceminister Piotrowski wziął z kolei udział w zorganizowanym w Parlamencie Europejskim wydarzeniu, które poświęcono lokalnym inicjatywom energetycznym. Przedstawił w tym kontekście polski projekt rozwoju klastrów energetycznych, które wzmacniając lokalne bezpieczeństwo energetyczne oraz pobudzając innowacje i wzrost gospodarczy, stanowią odpowiedź na realne zapotrzebowanie rynku.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Najlepsza polska kopalnia już po wizycie studyjnej dotyczącej rozwoju terenów inwestycyjnych

Przedstawiciele LW Bogdanka, gminy Łęczna oraz Agencji Rozwoju Przemysłu uczestniczyli w wizycie studyjnej na Dolnym Śląsku. Jej celem było poznanie praktycznych doświadczeń związanych z tworzeniem parków przemysłowych, przygotowaniem terenów inwestycyjnych oraz budową infrastruktury niezbędnej do przyciągania nowych inwestorów. 

We wtorek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,98 zł za litr, diesel - 6,11 zł za litr

We wtorek litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,98 zł, benzyny 98 - 6,69 zł, a diesla - 6,11 zł. Oznacza to, że w porównaniu z poniedziałkiem ceny maksymalne obu rodzajów benzyn są wyższe; tańszy jest z kolei diesel.

Tragiczny wypadek w kopalni Murcki-Staszic

Do tragicznego wypadku doszło w poniedziałek 22 czerwca w kopalni Murcki-Staszic. Jeden z pracowników podczas wiercenia otworu strzałowego został przygnieciony bryłą kamienia. Pomimo udzielonej pomocy, nie udało się go uratować.

Wzrost wynagrodzeń powinien utrzymać się blisko 6 proc.

W kolejnych miesiącach średnioroczny wzrost wynagrodzeń powinien utrzymać się blisko 6 proc. - ocenili analitycy PKO BP w komentarzu do poniedziałkowych danych GUS o wynagrodzeniu i zatrudnieniu w maju. Dodali, że informacje te są dla Rady Polityki Pieniężnej "korzystnym zestawem danych".