Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

26.39 PLN (-0.23%)

KGHM Polska Miedź S.A.

338.90 PLN (+0.86%)

ORLEN S.A.

144.26 PLN (+2.31%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.30 PLN (+2.18%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.33 PLN (+2.24%)

Enea S.A.

20.24 PLN (-1.08%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

21.35 PLN (-1.16%)

Złoto

4 551.80 USD (+0.22%)

Srebro

76.98 USD (+1.13%)

Ropa naftowa

110.08 USD (-0.77%)

Gaz ziemny

3.02 USD (+1.07%)

Miedź

6.30 USD (+0.16%)

Węgiel kamienny

115.80 USD (+2.93%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

26.39 PLN (-0.23%)

KGHM Polska Miedź S.A.

338.90 PLN (+0.86%)

ORLEN S.A.

144.26 PLN (+2.31%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.30 PLN (+2.18%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.33 PLN (+2.24%)

Enea S.A.

20.24 PLN (-1.08%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

21.35 PLN (-1.16%)

Złoto

4 551.80 USD (+0.22%)

Srebro

76.98 USD (+1.13%)

Ropa naftowa

110.08 USD (-0.77%)

Gaz ziemny

3.02 USD (+1.07%)

Miedź

6.30 USD (+0.16%)

Węgiel kamienny

115.80 USD (+2.93%)

Bruksela: węgiel jest największym wyzwaniem Europy

fot: ARC

Nowy przewodniczącym "European Round Table on Coal" został eurodeputowany Bogdan Marcinkiewicz (na zdjęciu drugi z prawej)

fot: ARC

+6 Zobacz galerię

Galeria
(9 zdjęć)

- W najbliższej dekadzie węgiel będzie podstawowym źródłem pozyskiwania energii elektrycznej w Europie. Dlatego tak istotne będzie dla nas podnoszenie sprawności pieców i systemów wytwarzania energii pochodzącej z węgla - powiedział eurodeputowany Bogdan Marcinkiewicz - nowy przewodniczący "European Round Table on Coal" podczas środowego (21 marca) spotkania grupy w Brukseli.

Stół w formie cyklicznych spotkań został zorganizowany po raz pierwszy w 2008 roku przez niemieckiego posła Christiana Ehlera. Skupia międzynarodowe grono posłów Parlamentu Europejskiego zainteresowanych tematem przyszłości europejskiego węgla. Głównym celem spotkań jest wspieranie dialogu między europejskimi instytucjami i branżą węglową. Kluczowym aspektem jest również promowanie ekologicznego wykorzystania węgla - dowiedział się portal górniczy nettg.pl pl z informacji przekazanych przez biuro eurodeputowanego Bogdana Marcinkiewicza.

Tym razem dyskusja toczyła się wokół bieżących i przyszłych problemów polityki energetycznej Unii Europejskiej oraz wyzwań stojących przed instytucjami naukowymi i przemysłem węglowym.

- Węgiel jest wyzwaniem, z którym musi się zmierzyć współczesna Europa. Nie możemy zrezygnować z tego paliwa. Jednakże projekty, które będziemy realizować muszą spełniać europejskie standardy. Eurelectric w Raporcie 2050 prognozuje, że produkcja energii w elektrowniach węglowych, wyposażonych w instalacje CCS, wyniesie w roku 2050 ok. 30 proc. Stąd teza, że paliwa kopalne w perspektywie roku 2050, przynajmniej w tej części Europy, będą znaczącym elementem mieszanki energetycznej. Podobna jest wymowa "Polityki energetycznej Polski do roku 2030", gdzie prognozuje się, że w 2030 roku 52 proc. energii produkowane będzie z węgla, a 7 proc. z gazu - mówił w Brukseli Marcinkiewicz.

Zdaniem eurodeputowanego z Polski argumentów za węglem jest wiele. Najważniejszy z nich to bezapelacyjnie szeroka dostępność tego surowca w Polsce i na świecie. Poseł zwrócił też uwagę, na niesamowity rozwój tej gałęzi gospodarki na rzecz ochrony środowiska.

- Można zauważyć stałe ograniczenia emisji zanieczyszczeń takich jak pył, dwutlenek siarki, czy tlenki azotu. To nikogo nie powinno dziwić i ten trend na pewno się utrzyma. Każdy producent energii chce przecież spalać jak najmniej surowca i otrzymywać jak najwięcej energii. Tak jest i będzie na całym świecie - zakończył polski deputowany.

W dyskusji udział wziął też Eurodeptowany Claude Turmes - znany przedstawiciel frakcji "Zielonych", który przysłuchiwał się dyskusji.

- Jesteśmy zainteresowani projektami badawczymi dotyczącymi pilotażowych instalacji CCS, które mają zobrazować nam możliwości tej technologii. Będziemy bacznie obserwować działania naukowców pod kątem ich zastosowania w przemyśle - powiedział po spotkaniu.

W trakcie spotkania swoje prelekcje wygłosili także Alan Svoboda - dyrektor zarządzający sprzedażą i handlem w grupie CEZ, Wolfgang Dirschauer - dyrektor ds. polityki klimatycznej, Vattenfall Europa oraz Bogdan Janicki - starszy doradca w CEEP.

W galerii: Obrady "European Round Table On Coal". Bruksela, 21 marca 2012 r.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zawody wędkarskie. Brawa dla górników!

Zakończyły się dwudniowe 21. Mistrzostwa Polski Górników w Wędkarstwie Feederowym. Zorganizował je Związek Zawodowy Górników w Polsce. Świetnie poszło górnikom-wędkarzom z LW Bogdanka.

Inflacja bazowa w kwietniu 2026 r. wzrosła do 3 proc.

W kwietniu 2026 r. inflacja bazowa, liczona po wyłączeniu cen żywności i energii, wyniosła 3 proc. - podał w poniedziałek Narodowy Bank Polski. W marcu było to 2,7 proc.

Orlen wspiera regiony, gdzie prowadzi wydobycie gazu i ropy

245 mln zł trafiło w 2025 roku do samorządów z terenów, na których Orlen prowadzi wydobycie gazu ziemnego i ropy naftowej. Oprócz wpływów z podatków lokalnych i opłaty eksploatacyjnej koncern wspiera te regiony także poprzez współpracę z lokalnymi podwykonawcami, programy społeczne i działania sponsoringowe.

Stal chromowa – właściwości mechaniczne i zastosowanie w przemyśle maszynowym

Wśród wielu gatunków stali wykorzystywanych w przemyśle maszynowym szczególne miejsce zajmuje stal chromowa, stosowana tam, gdzie standardowe materiały nie zapewniają wystarczającej odporności na zużycie i obciążenia. Jej skład chemiczny oraz obecność chromu wpływają na zachowanie materiału w trudnych warunkach pracy, dlatego znajduje zastosowanie w elementach narażonych na intensywny kontakt mechaniczny i zmienne środowisko.