Bogdanka: po trzech kwartałach mają roczny zysk

fot: Maciej Dorosiński

Głównym źródłem przychodów ze sprzedaży była produkcja i sprzedaż węgla energetycznego...

fot: Maciej Dorosiński

Spółka Lubelski Węgiel Bogdanka opublikowała swoje wyniki ekonomiczno-finansowe po trzech kwartałach 2012 roku. Spółka wypracowała przychody w wysokości prawie 1,4 mld zł (ponad 60 proc. wyższe niż w tym samym okresie rok wcześniej).

Skonsolidowany zysk operacyjny wyniósł 338,5 mln (był wyższy o blisko 233 proc.), a zysk netto grupy sięgnął 276,9 mln zł (wzrost o blisko 215 proc.). Po trzech kwartałach 2012 roku Spółka przekroczyła już poziom wyników finansowych wypracowanych w całym 2011 roku.

Jak poinformował portal górniczy nettg.pl Tomasz Zięba, rzecznik prasowy spółki, wydobycie po trzech kwartałach wyniosło 6,07 mln ton i było wyższe o 58,3 proc. od osiągniętego w tym samym okresie rok wcześniej. W ciągu trzech kwartałów tego roku spółka istotnie poprawiła także wskaźniki rentowności na wszystkich poziomach. Rentowność netto wzrosła blisko dwukrotnie i po trzech kwartałach 2012 roku sięgnęła 19,9 proc.

Osiągnięty wzrost wydobycia oraz wyników finansowych jest efektem wdrażanej strategii, której głównym celem jest zwiększenie poziomu wydobycia do 11,5 mln ton rocznie w 2014 roku (z 5,8 mln ton w 2010 roku), a tym samym dwukrotne zwiększenie udziału w rynku producentów węgla kamiennego w Polsce.

Głównym źródłem przychodów ze sprzedaży była produkcja i sprzedaż węgla energetycznego. Działalność ta wygenerowała w pierwszym kwartale 96,84 proc. osiąganych przez Grupę przychodów ze sprzedaży (w analogicznym okresie poprzedniego roku było to 93,03 proc.). Wzrost przychodów ze sprzedaży węgla jest pochodną wyższej o 50,29 proc. ilości sprzedanego węgla, przy wyższej jednostkowej cenie sprzedaży.

Blisko 75 proc. ze zrealizowanej sprzedaży węgla, w ujęciu wartościowym, odbywało się na podstawie długoterminowych umów handlowych zawartych między LW Bogdanka, a jej głównymi odbiorcami:
• Elektrownią Kozienice,
• GDF Suez Energia,
• Elektrownią Ostrołęka i
• Grupą Ożarów.

Sprzedaż w okresie trzech kwartałów tego roku osiągnęła poziom 5,9 mln ton, czyli była o ponad 50 proc. wyższa od zanotowanej w tym samym okresie rok wcześniej. Zapasy węgla na dzień 30 września 2012 wyniosły 166,1 tys. ton, (to wzrost o 570,9 proc. wobec danych sprzed roku). Powyższy poziom zapasów odpowiada niespełna siedmiodniowemu wydobyciu węgla handlowego.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Pół miliarda złotych na osłony w JSW. Ponad 3 tysiące osób skorzysta z urlopów

Jastrzębska Spółka Węglowa podpisała z Ministerstwem Energii umowę dotacyjną dotyczącą finansowania odejść pracowników na urlopy górnicze oraz urlopy dla pracowników zakładów przeróbki mechanicznej węgla. Przewiduje się, że w 2026 roku w JSW z urlopów skorzystają 3092 osoby.

Orlen podniósł hurtowe ceny paliw

Orlen podniósł w piątek hurtowe ceny benzyny Eurosuper 95 o 66 zł, benzyny Super Plus 98 o 42 zł, a oleju napędowego Ekodiesel o 44 zł na metr sześc. - wynika z danych opublikowanych przez koncern. Poprzednio, w czwartek, w hurcie Orlenu benzyna staniała, a olej napędowy zdrożał.

Kąpielisko Fala w Tauron Parku Śląskim rozpoczyna sezon

Zapowiada się bardzo gorący weekend, a uczniowie rozpoczynają wakacje – to najwyższy czas, by rozpocząć sezon na Fali w Tauron Parku Śląskim. Kąpielisko czynne jest od dziś (26 czerwca 2026 r.), w godzinach 9.00 – 19.00.

Jastrzębskie Carbonarium się rozwija. Wkrótce otwarcie nowej części wystawy

Wystawa Carbonarium w Instytucie Dziedzictwa i Dialogu Łaźnia Moszczenica w Jastrzębiu-Zdroju rozrasta się. Na 5 lipca 2026 r. zaplanowano otwarcie nowej części ekspozycji, która skupia się przede wszystkim na ukazaniu zmian przestrzennych i demograficznych, które zaszły w mieście w okresie powojennym.