Bogdanka: kim jest Zbigniew Stopa?

fot: Jarosław Galusek/ARC

Jesteśmy kopalnią, która fedruje węgiel energetyczny, toteż nie mogliśmy sobie dalej pozwalać na aprobowanie kosztów tak niskiego uzysku. Dlatego szukaliśmy alternatywy dla kombajnu, pozwalającej na czyste wybieranie pokładu przy najniższym możliwym koszcie - wyjaśnia Zbigniew Stopa, wiceprezes zarządu Bogdanki ds. technicznych

fot: Jarosław Galusek/ARC

Kim jest osoba, która od 28 września kieruje zarządem Spółki Lubelski Węgiel Bogdanka SA? Przypomnijmy, że w tym dniu rada nadzorcza odwołała  prezesa Mirosława Tarasa i powierzyła jego obowiązki Zbigniewowi Stopie, dotychczasowemu zastępcy prezesa do spraw produkcji.

Śledząc jego karierę zawodową można rzec, że jest i górnikiem, i menedżerem, który całe swoje życie zawodowe związał z kopalnią Bogdanka.

Jako młody człowiek teorii górniczej sztuki Zbigniew Stopa uczył się w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. W 1984 roku został absolwentem Wydziału Górniczego tej uczelni i uzyskał dyplom magistra inżyniera ze specjalnością technika eksploatacji złóż. W 1997 roku ukończył podyplomowe studia w Głównym Instytucie Górnictwa w Katowicach w zakresie zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy.

Stale też poszerzał swoje kwalifikacje. Uczestniczył w wielu szkoleniach i kursach specjalistycznych w zakresie podstaw ekonomiki, zarządzania zasobami ludzkimi, finansów dla menadżerów. Ukończył również kurs dla kandydatów na członków rad nadzorczych jednoosobowych spółek Skarbu Państwa.

Zbigniew Stopa doskonale zna smak pracy pod ziemią, bo od stażu na dole swojej ukochanej Bogdanki w latach 1984-1985 rozpoczynał karierę zawodową. Potem w latach 1985-1987 pracował na stanowisku nadgórnika pod ziemią. W lutym 1987 roku objął stanowisko sztygara zmianowego pod ziemią, a pod koniec tego samego roku sztygara oddziałowego pod ziemią. W latach 1991-2006 pełnił funkcję nadsztygara górniczego pod ziemią.

Od maja do grudnia 2006 roku pełnił funkcję kierownika Działu Robót Górniczych pola Nadrybie. 15 grudnia 2006 roku został powołany na stanowisko zastępcy prezesa zarządu - dyrektora ds. produkcji.

W górnictwie, aby pełnić funkcje w kierownictwie ruchu zakładu wydobywczego, nie wystarczy tylko dyplom nawet najlepszej uczelni. Kwalifikacje musi potwierdzić nadzór górniczy. I Zbigniew Stopa zdobył zatwierdzenie swoich kwalifikacje przez Urząd Górniczy jako kierownika działu górniczego oraz osoba wyższego dozoru ruchu. A co więcej, jego wiedza i doświadczenie znalazły uznanie u prezesa Wyższego Urzędu Górniczego, który 2007 roku Zbigniewa Stopę powołał do Komisji Bezpieczeństwa Pracy w Górnictwie przy WUG w Katowicach.

Zbigniew Stopa ceniony jest również przez inżynierów i to nie tylko ze środowiska górniczego. Dowodem tego jest tytuł "Złoty Inżynier 2010", którym został uhonorowany za sprawą XVII Plebiscytu Czytelników Przeglądu Technicznego i to w kategorii "Menedżer".

Warto tu dodać, że dwutygodnik Przegląd Tygodniowy ukazuje się od ...1866 roku i stanowi forum wymiany wiedzy i doświadczeń między środowiskiem technicznym, a innymi grupami zawodowymi. Wydawany jest przez Naczelną Organizację Techniczną.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Pół miliarda złotych na osłony w JSW. Ponad 3 tysiące osób skorzysta z urlopów

Jastrzębska Spółka Węglowa podpisała z Ministerstwem Energii umowę dotacyjną dotyczącą finansowania odejść pracowników na urlopy górnicze oraz urlopy dla pracowników zakładów przeróbki mechanicznej węgla. Przewiduje się, że w 2026 roku w JSW z urlopów skorzystają 3092 osoby.

Orlen podniósł hurtowe ceny paliw

Orlen podniósł w piątek hurtowe ceny benzyny Eurosuper 95 o 66 zł, benzyny Super Plus 98 o 42 zł, a oleju napędowego Ekodiesel o 44 zł na metr sześc. - wynika z danych opublikowanych przez koncern. Poprzednio, w czwartek, w hurcie Orlenu benzyna staniała, a olej napędowy zdrożał.

Kąpielisko Fala w Tauron Parku Śląskim rozpoczyna sezon

Zapowiada się bardzo gorący weekend, a uczniowie rozpoczynają wakacje – to najwyższy czas, by rozpocząć sezon na Fali w Tauron Parku Śląskim. Kąpielisko czynne jest od dziś (26 czerwca 2026 r.), w godzinach 9.00 – 19.00.

Jastrzębskie Carbonarium się rozwija. Wkrótce otwarcie nowej części wystawy

Wystawa Carbonarium w Instytucie Dziedzictwa i Dialogu Łaźnia Moszczenica w Jastrzębiu-Zdroju rozrasta się. Na 5 lipca 2026 r. zaplanowano otwarcie nowej części ekspozycji, która skupia się przede wszystkim na ukazaniu zmian przestrzennych i demograficznych, które zaszły w mieście w okresie powojennym.