Bielski PKS zawarł umowę na dostawę 26 autobusów napędzanych sprężonym gazem ziemnym

1556006880 solaris tychy gzm

fot: Metropolia GZM

Tyski solaris w barwach Metropolii zasilany jest sprężonym gazem CNG

fot: Metropolia GZM

Bielski PKS zawarł umowę z Solaris Bus & Coach na dostawę 26 autobusów napędzanych sprężonym gazem ziemnym - podał w czwartek, 4 lipca, Beskidzki Związek Powiatowo-Gminny, do którego należy przewoźnik. Pierwszych 13. pojazdów dotrze w Beskidy do połowy 2020 r.

Przewodniczący Związku Radosław Ostałkiewicz poinformował, że wartość projektu wynosi ponad 32 mln zł, z czego 22,6 mln zł pochodzi z funduszy UE. PKS zawarł ze śląskim urzędem marszałkowskim umowę na dofinansowanie zakupu autobusów z Regionalnego Programu Operacyjnego.

- Autobusy spod znaku "jamnika" trafią na drogi powiatu bielskiego w dwóch dostawach. Pierwsza z nich, obejmująca 13 sztuk, uzupełni tabor przewoźnika już w pierwszej połowie przyszłego roku. Druga część dostawy zrealizowana zostanie w grudniu 2020 r. - powiedział Radosław Ostałkiewicz.

Oferta firmy Solaris była jedyną, jaka wpłynęła na przetarg ogłoszony przez PKS. Przewoźnik podawał, że maksymalna kwota, którą skłonny jest przeznaczyć na zamówienie, to 32,6 mln zł. Producent zażądał 32 mln zł.

Jak wyjaśnił Ostałkiewicz, PKS zakupi 12-metrowe autobusy. Każdy umożliwi podróż 90 pasażerom, w tym 32 na miejscach siedzących. "Pojazdy będą napędzane silnikami gazowymi o pojemności 8,8 l i mocy 239 kW, które spełniają normę Euro 6. Zostaną one zblokowane z automatycznymi skrzyniami biegów. Przekładnia będzie posiadała oprogramowanie umożliwiające optymalizację zużycia paliwa oraz przełożenia dobrane do warunków komunikacji miejskiej i podmiejskiej" - podał Związek w komunikacie.

Autobusy będą wyposażone w system detekcji i gaszenia pożaru w komorze silnika. Będą klimatyzowane. Zainstalowany zostanie w nich monitoring. Pojazdy będą posiadały GPS, darmowy dostęp do Wi-Fi oraz głosowe zapowiadanie przystanków. Swobodnie będą z nich mogli korzystać niepełnosprawni. Projekt obejmuje też instalację systemu dynamicznej informacji pasażerskiej.

Beskidzki Związek Powiatowo-Gminny powstał, by organizować publiczny transport pasażerski w powiecie bielskim - w gminach Bestwina, Buczkowice, Jasienica, Jaworze, Kozy, Porąbka, Szczyrk, Wilamowice i Wilkowice. Ma 100 proc. udziałów w PKS Bielsko-Biała, który dysponuje obecnie około 80 autobusami.

CNG to sprężony gaz ziemny o wysokich walorach ekologicznych. Według ekspertów wymiana taboru zasilanego olejem napędowym na jego rzecz pozwala na znaczną redukcję emisji zanieczyszczeń: tlenków azotu do 50 proc., dwutlenku węgla do około 15 proc. oraz przyczyniających się do powstawania smogu pyłów PM do 99 proc. Silniki zasilane CNG pracują także ciszej niż "diesle".

Do końca br. w Bielsku-Białej powstanie stacja paliw CNG. W styczniu PKS podpisał w tej sprawie list intencyjny z PGNiG Obrót Detaliczny. Korzystać z niej będą nie tylko autobusy PKS, ale również mieszkańcy.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Znieśli zakaz budowy nowych elektrowni jądrowych

Szwajcarski parlament zatwierdził zniesienie zakazu budowy nowych elektrowni jądrowych, obowiązującego od 2017 r. Kraj reaguje na przewidywany wzrost zużycia energii elektrycznej i obawy o bezpieczeństwo dostaw, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Nie podjęto jednak jeszcze decyzji w sprawie ewentualnej budowy nowych bloków.

Naciskają na inwestycje w paliwa kopalne

Po TotalEnergies Biały Dom osiągnął porozumienie z kolejną firmą energetyczną, tym razem  Invenergy. Otrzyma ona rekompensatę w wysokości prawie 800 mln USD za wycofanie projektów morskich elektrowni wiatrowych i zainwestowanie środków w eksploatację gazu ziemnego. 

Teren pokopalnianego szybu Ryszard II zyskał drugie życie. Teraz to chętnie odwiedzane miejsce

W miejscu nieczynnego, pokopalnianego szybu Ryszard II w Pszowie powstał atrakcyjny teren do aktywnego spędzania czasu. Ostatnio świetnie upiększyli go uczniowie miejscowych szkół.

Gaz System podjął decyzję o budowie drugiego gazowego terminala pływającego

Gaz System podjął decyzję o budowie drugiego pływającego terminala w Zatoce Gdańskiej - poinformował we wtorek premier Donald Tusk. W wyniku badania zapotrzebowania rynku spółka zdecydowała o zwiększeniu przepustowości planowanego terminala z 4,5 mld m sześc. do 6,1 mld m sześc. gazu rocznie.