Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

28.55 PLN (-8.05%)

KGHM Polska Miedź S.A.

313.20 PLN (+2.02%)

ORLEN S.A.

128.58 PLN (-4.94%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

11.16 PLN (-0.18%)

TAURON Polska Energia S.A.

10.70 PLN (+0.66%)

Enea S.A.

25.88 PLN (+1.49%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

28.60 PLN (-9.49%)

Złoto

4 787.40 USD (-0.06%)

Srebro

76.48 USD (+1.30%)

Ropa naftowa

95.20 USD (-1.45%)

Gaz ziemny

2.65 USD (-1.05%)

Miedź

5.89 USD (+2.27%)

Węgiel kamienny

108.50 USD (-0.23%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

28.55 PLN (-8.05%)

KGHM Polska Miedź S.A.

313.20 PLN (+2.02%)

ORLEN S.A.

128.58 PLN (-4.94%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

11.16 PLN (-0.18%)

TAURON Polska Energia S.A.

10.70 PLN (+0.66%)

Enea S.A.

25.88 PLN (+1.49%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

28.60 PLN (-9.49%)

Złoto

4 787.40 USD (-0.06%)

Srebro

76.48 USD (+1.30%)

Ropa naftowa

95.20 USD (-1.45%)

Gaz ziemny

2.65 USD (-1.05%)

Miedź

5.89 USD (+2.27%)

Węgiel kamienny

108.50 USD (-0.23%)

Gónictwo: KGHM wyróżniony przez tygodnik Polityka

fot: Maciej Dorosiński

Rozmowy z kandydatami na stanowisko wiceprezesa KGHM ds. produkcji mają odbyć się między 12 a 15 kwietnia w siedzibie spółki w Lubinie

fot: Maciej Dorosiński

KGHM Polska Miedź została doceniona za trwałe i systemowe działania „Białym Listkiem” CSR tygodnika Polityka - podały służby prasowe miedziowego koncernu.

Wyróżnienie to przyznawane jest za wdrażanie najistotniejszych kategorii zarządczych rekomendowanych przez normę ISO 26000. Oceniane były np. praktyki z zakresu pracy, system zarządzania wpływem środowiskowym, zaangażowanie społeczne i rozwój społeczności lokalnej.

Zgodnie z przyjętą strategią, KGHM w swoich działaniach koncentruje się m.in. wokół idei zrównoważonego rozwoju oraz troski na rzecz ochrony środowiska i klimatu – w celu zarówno zapobiegania zmianom klimatu, jak i skutecznej adaptacji do zmian klimatycznych. Ma to odzwierciedlenie w realizowanych działaniach oraz w przyjmowanych wewnętrznych aktach normatywnych, np. Polityce Klimatycznej czy Polityce Praw Człowieka. W minionym roku każda z inicjatyw strategicznych spółki została poddana dodatkowej ocenie. Zbadano wpływ w kategoriach negatywny, neutralny lub pozytywny: na emisje GHG (Greenhouse gas) Zakresu 1 i 2, na wizerunek ESG w podziale na trzy kategorie: środowisko, społeczeństwo oraz ład korporacyjny, wpływ na mitygację zagrożeń oraz wsparcie szans klimatycznych według Rekomendacji TCFD (Task Force on Climate-Related Financial Disclosures). Ponadto KGHM Polska Miedź wprowadza szereg innych zmian organizacyjnych i procesowych m.in. w obszarach dotyczących ładu korporacyjnego.

Spółka prowadzi także aktywny dialog z lokalnymi społecznościami, którego rezultatem są liczne działania na rzecz rozwoju mieszkańców i terenów, na których funkcjonuje. Od lat prowadzi programy CSR- m.in. EKO-zdrowie, dzięki któremu mieszkańcy Zagłębia Miedziowego biorą udział w bezpłatnych zajęciach nordic walking lub lekcjach pływania. Polska Miedź sponsoruje także ogólnopolskie, regionalne i lokalne instytucje kultury, kluby sportowe oraz wydarzenia rekreacyjne i prozdrowotne. KGHM dofinansowuje także realizację programów prorodzinnych wspierających kompetencje rodzicielskie i wychowawcze rodziców, nauczycieli i opiekunów tj. Szkoła dla Rodziców i Wychowawców, Program Wzmacniania Rodziny, czy warsztaty pn.: „Rzeczywistość osób ze spektrum autyzmu”. Spółka bierze również udział w ogólnopolskiej akcji: „Dwie godziny dla rodziny”, ale też zachęca samorządy do udziału w edukacyjnych programach profilaktycznych m.in.: Archipelag Skarbów, Gwiazda Mocy czy Leader100. Z wszystkich tych działań skorzystało dotychczas już ok. 40 000 tys. beneficjentów.

Do działań KGHM w ramach CSR należy także kampania Mie(dź) Rodzinę, w ramach której wspólnie z samorządami Zagłębia Miedziowego promowane jest rodzicielstwo zastępcze. W miedziowej spółce realizowany jest także - wielokrotnie nagradzany - program „CUdowni rodzice”. W jego ramach, z okazji urodzenia dziecka, pracownikom przekazywane są gratulacje oraz prezenty dla rodziców i maluchów m.in. ubranka dla maluszków, miedziane zawieszki, misie.

W KGHM prężnie działa także wolontariat pracowniczy. Tylko w tym roku wolontariusze KGHM wzięli udział w kilkudziesięciu akcjach pomocowych. Przykładem może być sadzenie lasów, kwiatów i krzewów, zbiórki krwi, sprzątanie terenów rekreacyjnych, czy akcja charytatywna „Pączek ze Szlachetnym Nadzieniem”, dzięki której w 2023 r. udało się zebrać wśród pracowników spółki ponad 143 tys. zł.

Tygodnik „Polityka” we współpracy z firmą doradczą Deloitte i Forum Odpowiedzialnego Biznesu już po raz 12 wyróżnili polskich liderów ESG. To jedna z najstarszych tego typu inicjatyw na rynku. Nagrody przyznawane są przedsiębiorstwom, które w swojej działalności, oprócz aspektów ekonomicznych, kładą nacisk na tematy społeczne i środowiskowe, skutecznie nimi zarządzając. Ze względu na trwającą na Ukrainie wojnę i jej nie tylko rynkowe konsekwencje oceniono także zaangażowanie firm na rzecz Ukraińców i Ukrainy oraz wskazano główne bariery związane z tymi działaniami i pomocą. W tegorocznej edycji zestawienia rozpatrzono 127 zgłoszeń, 104 firmy zdobyły wyróżnienia.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Korski: Pamiętajmy o naszej górniczej solidarności

Ze względu na cykl wydawniczy moje teksty powstają mniej więcej tydzień przed ich opublikowaniem i trudno jest być na bieżąco. Nie bardzo pasuje mi także rola wróżbity, ale czasem trzeba.

„Wujkowa wspólnota”, czyli ludzie z niezwykłej kopalni

Przygotówki, rozruchy nowych ścian, uroczyste Barbórki, sukcesy sportowe pracowników. Było tego sporo. Wszystko jednak ma swój koniec. Kopalnia Wujek również. Pożegnaliśmy ją 1 kwietnia, ale pozostały przecież wspomnienia, ludzie, opowieści i relacje, do których warto będzie wracać.

Na srebrnym globie pierwsze kopalnie powstaną wcześniej, niż sądzimy

Sztuczna inteligencja zaczyna zdobywać górnictwo odkrywkowe. Z kolei spore gabaryty wyrobisk w kopalniach miedzi pozwalają na robotyzację wielu procesów technologicznych. Stąd już prosta droga na Księżyc.

Jak wygląda szyb Kopernik po likwidacji kopalni?

Specjaliści z Mobilnego Centrum Digitalizacji Instytutu in. Wojciecha Korfantego tym razem pokazali zdjęcia szybu Kopernik w Bytomiu. Powstał on jako część zaplecza dawnej Kopalni Węgla Kamiennego Powstańców Śląskich.