Bezpieczeństwo energetyczna ważne tak samo, jak militarne

1548778073 konferencja 04 adam guz krpm

fot: KPRM (Adam Guz)

Mateusz Morawiecki podkreślał znaczenie bezpieczeństwa energetycznego państwa

fot: KPRM (Adam Guz)

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy dotyczącej bezpieczeństwa energetycznego, który umożliwi realizację polityki rządu w sektorze naftowym - poinformowała we wtorek, 29 stycznia, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

- Polskie bezpieczeństwo energetyczne jest ważne, dlatego wprowadzamy projekt ustawy o przygotowaniu i realizacji strategicznych inwestycji w sektorze naftowym – powiedział szef rządu podczas konferencji prasowej w KPRM.

Morewiecki podkreślił, że projekt ustawy jest kluczowym elementem działalności każdego państwa, które myśli strategicznie.
- Bezpieczeństwo energetyczne jest dzisiaj prawie tak samo ważne, jak bezpieczeństwo militarne, dlatego musimy stawiać na nowe rozwiązania. Stąd rozbudowa terminala LNG w Świnoujściu – mówił premier.

Zapewnił również, że rząd będzie tworzyć stałe możliwości prawne sprzyjające różnicowaniu źródeł dostaw energii.
- Ta ustawa pozwoli nie tylko na znaczne uproszczenie procesu legislacyjnego, procesu inwestycyjnego, ale także zapewni właściwy poziom odszkodowań dla osób, których grunty będą przejęte na poczet Skarbu Państwa w związku z realizacją tego rodzaju inwestycji – zapowiedział premier.

Druga ustawa przyjęta na wtorkowej Radzie Ministrów dotyczy Funduszu Polskiej Nauki.
- Polska ma szansę powalczyć o kawałek światowego rynku, ale musimy mieć naukę, która stoi na coraz wyższym poziomie – wyjaśnił Mateusz Morawiecki. Dodał, że przyjęcie przepisów o Funduszu Polskiej Nauki jest kamieniem milowym na drodze wzbogacenia polskiej nauki i gospodarki o komponent wiedzy, który jest nam potrzebny.

Premier dodał, że środki Funduszu będą przekazywane na finansowanie badań prowadzonych w formie wirtualnego instytutu badawczego.
- To jeden ze sposobów rozwiązania problemu niskiej komercjalizacji innowacyjnych pomysłów, które powinny znaleźć zastosowanie w produkcji innowacyjnych produktów, konkurencyjnych na rynku krajowym i zagranicznym. Polska nauka może i powinna być jednym z motorów naszego rozwoju – zaznaczył szef rządu.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.