Bez górnictwa nie ma bezpieczeństwa kraju

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Piotr Duda ma 52 lata. Działalność związkową rozpoczął w Hucie Gliwice. Od 2002 r. był przewodniczącym śląsko-dąbrowskiej "S"

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Bez polskiego węgla nie ma polskiej energii, a bez polskiego górnictwa nie ma bezpieczeństwa naszego kraju - podkreślił szef Solidarności Piotr Duda, składając górnikom życzenia z okazji przypadającej Barbórki.

"Polski pociąg musi ciągnąć polska lokomotywa, opalana polskim węglem, prowadzona przez polskiego maszynistę, który nie jest zatrudniony na umowie śmieciowej. Mówiłem tak na ostatnim Krajowym Zjeździe Delegatów i dzisiaj jeszcze raz to powtarzam przy okazji Barbórki" - napisał Duda.

Wyraził przekonanie, że próba ograniczania roli węgla w polskiej gospodarce - to "energetyczne samobójstwo", dokonywane w imię "jakichś chorych ideologii".

"Nie ma i dla węgla jeszcze długo nie będzie alternatywy. Dlatego działania uderzające w polskie górnictwo, to tak naprawdę uderzenie w polską rację stanu, przed którym trzeba się bronić. Nie dla interesu kopalń i zakładów górniczych, ale dla całego społeczeństwa i polskiej gospodarki. To walka, której nie możemy przegrać. I jej nie przegramy!" - podkreślił przewodniczący Solidarności.

Z okazji Barbórki Duda życzył górnikom siły i determinacji, aby byli w stanie powstrzymać "energetyczne samobójstwo". Przypomniał, że Barbórka to nie tylko święto górników wydobywających węgiel, ale też ropę, gaz, ołów, cynk, miedź, sól.

"W imieniu NSZZ Solidarność życzę wszystkim pracownikom branży wydobywczej, nie tylko z kopalń, ale też zakładów bez których branża ta nie może istnieć, bezpiecznej, stabilnej i dobrze opłacanej pracy. Życzę Wam powszechnego szacunku i poczucia dumy" - napisał szef Solidarności.

Tradycyjna Barbórka to w górnictwie dzień wolny od pracy. Górnicy uczestniczą w mszach, akademiach barbórkowych, popularne są też biesiady zwane karczmami piwnymi. Najliczniejszą, ponad stutysięczną grupę górników stanowią pracownicy kopalń węgla kamiennego.

Na Górnym Śląsku obchody Barbórki trwają już od kilku dni. W kościołach lub cechowniach kopalń odbywają się msze w intencji górników. Z okazji Barbórki podczas okolicznościowych akademii wręczane są odznaczenia, spotykają się jubilaci i emeryci górniczy. W środę (3 grudnia) osoby zasłużone dla branży odznaczył w Warszawie prezydent Bronisław Komorowski. W czwartek wizytę w woj. śląskim złoży premier Ewa Kopacz.

W tym roku radość świętowania zakłóca trudna sytuacja branży, która przynosi dziś olbrzymie straty. Jeszcze trzy lata temu spółki węglowe chwaliły się wielomilionowymi zyskami. Teraz jest tak źle, że znów mówi się o likwidacji kopalń. Zmuszone do oszczędności spółki węglowe zamierzają ograniczyć górnicze przywileje, przeciwko czemu protestują związkowcy. Nastrój świętowania mąci też niedawny wypadek w kopalni Mysłowice-Wesoła, w wyniku którego zginęło pięciu górników, a kilkudziesięciu innych zostało rannych.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

System elektroenergetyczny jest przygotowany na nadchodzące fale upałów

Obecnie nie występują ograniczenia w pracy elektrowni, a system elektroenergetyczny jest przygotowany na nadchodzące upały - poinformował PAP rzecznik prasowy Polskich Sieci Elektroenergetycznych Maciej Wapiński.

Mont Blanc zdobyty przez górników z kopalni Sobieski

Andrzej Witkowski, lider wyprawy i pracownik Zakładu Górniczego Sobieski w Jaworznie, wraz z Mateuszem Dolegą oraz Dawidem Siwkiem stanęli na najwyższym szczycie Alp.

W czwartek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,96 zł za litr, diesel - 6,11 zł za litr

W czwartek litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,96 zł, benzyny 98 - 6,67 zł, a diesel - 6,11 zł. Oznacza to, że wobec środy ceny maksymalne benzyny będą niższe, a cena ON się nie zmieni.

Trwa nabór wniosków w konkursie „Zielona Przestrzeń” organizowanym przez WFOŚiGW w Katowicach

Nawet 250 tys. zł dofinansowania na projekty związane z tworzeniem i zagospodarowaniem ogólnodostępnych terenów zieleni - trwa nabór wniosków w kolejnej edycji konkursu „Zielona przestrzeń”, organizowanym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.