Bez decyzji w sprawie koncesji na złoże Imielin Północ

fot: Jarosław Galusek/ARC

Największą spółką węglową w Polsce i Unii Europejskiej jest Polska Grupa Górnicza. Jej stan posiadania to 9 kopalń

fot: Jarosław Galusek/ARC

Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Warszawie po raz kolejny przedłużyła o dwa miesiące postępowanie środowiskowe w sprawie koncesji dla złoża Imielin Północ. Chodzi o zasoby 70 mln t węgla, z których surowiec ma wydobywać nowa kopalnia.

Z powodu protestów społecznych i związanych z tym odwołań oraz szeregiem dodatkowych pytań postępowanie środowiskowe zostało przekazane z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie, który jest w tym postępowaniu organem II instancji (GDOŚ wydaje ostateczną decyzję). Początkowo GDOŚ miał wydać decyzję w tej sprawie do 14 czerwca. Okazało się jednak, że z uwagi na skomplikowany charakter sprawy postępowanie zostało przedłużone o dwa miesiące. Teraz sytuacja się powtarza.

- Otrzymaliśmy informację, że postępowanie kolejny raz zostało przedłużone, tym razem do 14 sierpnia. Jeśli wystąpi taka potrzeba i GDOŚ wezwie nas do uzupełnienia dokumentów, to jesteśmy przez cały czas w gotowości, żeby je dostarczyć – poinformował Tomasz Głogowski, rzecznik Polskiej Grupy Górniczej.

Decyzja środowiskowa to jeden z dokumentów, obok m.in. decyzji zatwierdzającej dokumentację geologiczną oraz projektu zagospodarowania złoża, koniecznych do tego aby złożyć w Ministerstwie Środowiska wniosek o wydanie koncesji wydobywczej. Koncesja jest związana z planami budowy nowej kopalni, która od nazwy złoża ma się nazywać Imielin Północ. Projekt budowy nowej kopalni, która docelowo ma być trzecim ruchem zakładu zespolonego Piast-Ziemowit, obejmuje również rozbudowę pracujących już ruchów. Nowa kopalnia ma wydobywać węgiel ze złoża Imielin Północ (zasoby to 70 mln t), a cały projekt zakłada również udostępnienie złóż Ziemowit Głęboki (140 mln t) oraz Piast Głęboki (90 mln t). Razem nakłady inwestycyjne na realizację tego projektu mają wynieść 6 mld zł. Wydobycie węgla ze złoża Imielin Północ się rozpocząć w 2025 r., a na budowę nowej kopalni Polska Grupa Górnicza przeznaczy ok. 1,1 mld zł.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Naciskają na inwestycje w paliwa kopalne

Po TotalEnergies Biały Dom osiągnął porozumienie z kolejną firmą energetyczną, tym razem  Invenergy. Otrzyma ona rekompensatę w wysokości prawie 800 mln USD za wycofanie projektów morskich elektrowni wiatrowych i zainwestowanie środków w eksploatację gazu ziemnego. 

Teren pokopalnianego szybu Ryszard II zyskał drugie życie. Teraz to chętnie odwiedzane miejsce

W miejscu nieczynnego, pokopalnianego szybu Ryszard II w Pszowie powstał atrakcyjny teren do aktywnego spędzania czasu. Ostatnio świetnie upiększyli go uczniowie miejscowych szkół.

Gaz System podjął decyzję o budowie drugiego gazowego terminala pływającego

Gaz System podjął decyzję o budowie drugiego pływającego terminala w Zatoce Gdańskiej - poinformował we wtorek premier Donald Tusk. W wyniku badania zapotrzebowania rynku spółka zdecydowała o zwiększeniu przepustowości planowanego terminala z 4,5 mld m sześc. do 6,1 mld m sześc. gazu rocznie.

Tusk: Realizacja parku technologicznego z Tajwanem oznacza miliardy dolarów inwestycji

Realizacja wspólnie z Tajwanem projektu wielkiego parku technologicznego w Miękini na Dolnym Śląsku oznacza miliardy dolarów inwestycji i tysiące miejsc pracy - zapowiedział premier Donald Tusk przed wtorkowym posiedzeniem rządu.