Bez decyzji w sprawie koncesji na złoże Imielin Północ

fot: Jarosław Galusek/ARC

Największą spółką węglową w Polsce i Unii Europejskiej jest Polska Grupa Górnicza. Jej stan posiadania to 9 kopalń

fot: Jarosław Galusek/ARC

Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Warszawie po raz kolejny przedłużyła o dwa miesiące postępowanie środowiskowe w sprawie koncesji dla złoża Imielin Północ. Chodzi o zasoby 70 mln t węgla, z których surowiec ma wydobywać nowa kopalnia.

Z powodu protestów społecznych i związanych z tym odwołań oraz szeregiem dodatkowych pytań postępowanie środowiskowe zostało przekazane z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie, który jest w tym postępowaniu organem II instancji (GDOŚ wydaje ostateczną decyzję). Początkowo GDOŚ miał wydać decyzję w tej sprawie do 14 czerwca. Okazało się jednak, że z uwagi na skomplikowany charakter sprawy postępowanie zostało przedłużone o dwa miesiące. Teraz sytuacja się powtarza.

- Otrzymaliśmy informację, że postępowanie kolejny raz zostało przedłużone, tym razem do 14 sierpnia. Jeśli wystąpi taka potrzeba i GDOŚ wezwie nas do uzupełnienia dokumentów, to jesteśmy przez cały czas w gotowości, żeby je dostarczyć – poinformował Tomasz Głogowski, rzecznik Polskiej Grupy Górniczej.

Decyzja środowiskowa to jeden z dokumentów, obok m.in. decyzji zatwierdzającej dokumentację geologiczną oraz projektu zagospodarowania złoża, koniecznych do tego aby złożyć w Ministerstwie Środowiska wniosek o wydanie koncesji wydobywczej. Koncesja jest związana z planami budowy nowej kopalni, która od nazwy złoża ma się nazywać Imielin Północ. Projekt budowy nowej kopalni, która docelowo ma być trzecim ruchem zakładu zespolonego Piast-Ziemowit, obejmuje również rozbudowę pracujących już ruchów. Nowa kopalnia ma wydobywać węgiel ze złoża Imielin Północ (zasoby to 70 mln t), a cały projekt zakłada również udostępnienie złóż Ziemowit Głęboki (140 mln t) oraz Piast Głęboki (90 mln t). Razem nakłady inwestycyjne na realizację tego projektu mają wynieść 6 mld zł. Wydobycie węgla ze złoża Imielin Północ się rozpocząć w 2025 r., a na budowę nowej kopalni Polska Grupa Górnicza przeznaczy ok. 1,1 mld zł.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Transformacja ciepłownictwa w kierunku niższych emisji, przy stabilnych cenach ciepła?

Zmniejszenie poziomu emisji dwutlenku węgla przez sektor ciepłownictwa przy zachowaniu bezpieczeństwa dostaw ciepła i akceptowalnych cen dla odbiorców - to główny cel projektu uchwały o strategii ciepłownictwa, którego założenia opublikowano we wtorek.

Znieśli zakaz budowy nowych elektrowni jądrowych

Szwajcarski parlament zatwierdził zniesienie zakazu budowy nowych elektrowni jądrowych, obowiązującego od 2017 r. Kraj reaguje na przewidywany wzrost zużycia energii elektrycznej i obawy o bezpieczeństwo dostaw, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Nie podjęto jednak jeszcze decyzji w sprawie ewentualnej budowy nowych bloków.

Naciskają na inwestycje w paliwa kopalne

Po TotalEnergies Biały Dom osiągnął porozumienie z kolejną firmą energetyczną, tym razem  Invenergy. Otrzyma ona rekompensatę w wysokości prawie 800 mln USD za wycofanie projektów morskich elektrowni wiatrowych i zainwestowanie środków w eksploatację gazu ziemnego. 

Teren pokopalnianego szybu Ryszard II zyskał drugie życie. Teraz to chętnie odwiedzane miejsce

W miejscu nieczynnego, pokopalnianego szybu Ryszard II w Pszowie powstał atrakcyjny teren do aktywnego spędzania czasu. Ostatnio świetnie upiększyli go uczniowie miejscowych szkół.