Będą rozmowy ministra z zarządem i radą nadzorczą JSW w sprawie restrukturyzacji Grupy

Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun poinformował, że planuje rozmowy z zarządem i radą nadzorczą JSW w sprawie restrukturyzacji Grupy JSW.

fot: Tauron Polska Energia

Minister Wojciech Balczun

fot: Tauron Polska Energia

Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun poinformował, że planuje rozmowy z zarządem i radą nadzorczą JSW w sprawie restrukturyzacji Grupy JSW.

Wojciech Balczun był gościem porannej rozmowy RMF FM. W programie mówił m.in. o pomocy finansowej i restrukturyzacji Jastrzębskiej Spółki Węglowej. 

- Jesteśmy w środku procesu, w dialogu ze stroną społeczną - mówił minister. Został załatwiony miliard złotych poprzez obligacje, które zostały przekazane do Agencji Rozwoju Przemysłu. APR za te pieniądze kupił dwa aktywa, które są w JSW i dzięki temu spółka miała na wynagrodzenia - przekazał.

Dodał, że kolejnym elementem pomocy jest nowelizacja ustawy o instytucjach rozwoju, która daje możliwość udzielania pożyczek przez ARP na nierynkowych zasadach. Ustawa przeszła przez Sejm i Senat. - Czekamy na podpis prezydenta - przypomniał minister.

Minister aktywów państwowych powiedział także, iż trwają rozmowy w ministerstwach - aktywów państwowych, energii i finansów, aby przekazać JSW kolejną transzę pomocy. Wsparcie ma wynieść 2,9 mld zł.

- Byliśmy porozumieni co do kwoty 2,9 mld zł. Miliard z tego już poszedł i czekamy na pozostałą część – zaznaczył szef MAP. Ta kwota ma ustabilizować sytuację na najbliższe miesiące. Z kolei trwale ustabilizować sytuację powinna kwota 1,5 mld dol., którą spółka mogłaby pozyskać z finansowania komercyjnego.

W programie powiedział także, że w poniedziałek spotka się z prezesem JSW i szefem rady nadzorczej, by rozmawiać m.in. o gruntownej restrukturyzacji Grupy. Czeka także na ostateczną wersję programu restrukturyzacyjnego.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Już po spotkaniu Stowarzyszenia Gmin Górniczych. Jakie wnioski?

W Rybniku 9 czerwca odbyło się XXXVII Zgromadzenie Stowarzyszenia Gmin Górniczych w Polsce, którego przewodniczącym jest prezydent miasta Michał Urgoł. Dyskutowano o hałdach wstrząsach i gospodarce wodnej.

Połączyli potencjał całej branży surowcowej

Wspólny front nauki, geologii i górnictwa dla cyberbezpieczeństwa sektora. Politechnika Śląska oraz Główny Instytut Górnictwa – Państwowy Instytut Badawczy dołączają do ISAC SIG — centrum wymiany i analizy informacji o zagrożeniach dla sektora surowców i georóżnorodności. Porozumienie w tej sprawie podpisano 10 czerwca br. w Politechnice Śląskiej. To kolejny etap budowy krajowej platformy współpracy na rzecz odporności cyfrowej górnictwa, energetyki, sektora surowcowego i infrastruktury krytycznej.

Zmiany w składzie zarządu JSW

Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej poinformował, iż Rada Nadzorcza spółki podjęła uchwałę o powołaniu z dniem 10 czerwca 2026 roku Adama Rozmusa na stanowisko zastępcy prezesa zarządu ds. technicznych i operacyjnych spółki XII kadencji.

Dodatek do planu ruchu kopalni Silesia z negatywną opinią wójta

Gabriela Placha, wójt Goczałkowic-Zdroju negatywnie zaopiniowała dodatek do planu ruchu spółki Bumech Oddział KWK Silesia w Czechowicach-Dziedzicach na okres od 1 stycznia 2026 r. do 31 grudnia 2027 r.