Baza danych o perspektywach surowcowych kraju została uaktualniona

fot: Tomasz Rzeczycki

W wyniku przeprowadzonych prac, cześć obszarów zmieniła status z perspektywicznych na prognostyczne dla występowania surowców

fot: Tomasz Rzeczycki

Lepsze rozpoznanie i udokumentowanie występowania surowców to efekt zakończonego w tym roku zadania badawczego, prowadzonego przez Państwowy Instytut Geologiczny-Państwowy Instytut Badawczy.

Zadanie pod nazwą „Uporządkowanie wiedzy na temat obszarów prognostycznych i perspektywicznych oraz ich statusu (oraz Aktualizacja obszarów perspektywicznych i prognostycznych na MGŚP w skali 1:50 000)” realizowane było w latach 2017-2020. Stanowiło ono kontynuację prac wykonanych przez PIG-PIB w latach 2008-2015 przy realizacji Mapy Geośrodowiskowej Polski w skali 1:50 000 pod nazwą Warstwa normatywna „Kopaliny”.

Osiągniętym efektem rzeczowym zadania stała się zmodyfikowana i rozbudowana baza danych WN Kopaliny. Stanowi ona bogaty zbiór informacji o perspektywach surowcowych w kraju.

- Prace w ukończonym obecnie zadaniu polegały w szczególności na weryfikacji obszarów już wprowadzonych wcześniej do bazy w zakresie ich poprawności technicznej i merytorycznej, z uwzględnieniem nowych granicznych parametrów definiujących złoże i jego granice, przedstawionych w Rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 1 lipca 2015 r. w sprawie dokumentacji geologicznej złoża kopaliny, z wyłączeniem złoża węglowodorów oraz w Rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 1 lipca 2015 r. w sprawie dokumentacji geologiczno-inwestycyjnej złoża węglowodorów, a także na wskazaniu nowych, nieuwzględnionych dotąd w bazie, obszarów występowania poszczególnych kopalin. Obszary te były wyznaczane na podstawie dostępnych, dotąd niewykorzystanych, materiałów archiwalnych - głównie takich, które powstały po 2008 r. Z uwagi na bieżące dokumentowanie nowych złóż kopalin konieczne było również przeprowadzenie prac polegających na usunięciu z bazy WN Kopaliny wraz z korektą zasobów obszarów, które zostały już zaklasyfikowane jako złoża, tak by uniknąć dublowania się zasięgów i informacji z prowadzoną również w PIG-PIB bazą MIDAS - informuje Krystian Lisiak, rzecznik prasowy PIG-PIB.

Dane zgromadzone w bazie WN Kopaliny zostały udostępniane odbiorcom na kilka sposobów. Można z nch skorzystać np. poprzez portal mapowy e-MGŚP, prezentujący dane geośrodowiskowe w formie usług przeglądania WMS. Znajduje się tam również moduł raportowy MGśP pod adresem http://emgśp.pgi.gov.pl/raporty, który pozwala na generowanie raportów w formie dokumentów *.pdf. Dane są też dostępne poprzez aplikację mobilną GeoLOG oraz portal http://geologia.pgi.gov.pl, pozwalający na przeglądanie danych oraz konstruowanie zapytań przestrzennych.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.