Górnictwo: W Lubelskim Węglu Bogdanka na Barbórkę odsłonięto pomnik poświęcony górnikom

1701860535 pomnik lwb

fot: LW Bogdanka

W czasie Barbórki odsłonięto pomnik wzniesiony w hołdzie tragicznie zmarłym górnikom i wszystkim pracownikom Bogdanki, którzy odeszli na wieczną szychtę

fot: LW Bogdanka

Lubelski Węgiel Bogdanka Barbórkę celebrowała w poniedziałek, 4 grudnia, a więc dokładnie wtedy, gdy wspominamy patronkę górników. Uroczystości były okazją do do wręczenia 287 nagród i wyróżnień, do oficjalnego odsłonięcia pomnika ku pamięci górników oraz do złożenia okolicznościowych życzeń.

Obchody Barbórki rozpoczęły się poranną grą orkiestry górniczej w Łęcznej oraz mszą św. Uczestnicy nabożeństwa udali się następnie do Bogdanki, gdzie odsłonięto nowy pomnik wzniesiony w hołdzie tragicznie zmarłym górnikom i wszystkim pracownikom Bogdanki, którzy odeszli na wieczną szychtę.

Część oficjalną zakończyła akademia na cechowni, podczas której wręczono 287 nagród i wyróżnień. Wśród nich znalazły się m.in. Złote, Srebrne i Brązowe Medale za Długoletnią Służbę nadane przez Prezydenta RP, odznaczenia „Zasłużony dla Górnictwa”, stopnie górnicze, medale przygotowane przez związki zawodowe i Centralną Stację Ratownictwa Górniczego oraz szpady górnicze nadane przez prezesa zarządu LW Bogdanka.

- Z okazji górniczego święta, pragnę złożyć naszym pracownikom oraz ich podzinom najserdeczniejsze życzenia wszelkiej pomyślności i bezpiecznej pracy każdego dnia. Z perspektywy zarządu, patrząc na opracowywane przez nas plany wydobycia wiem, że Bogdanka ma przed sobą doskonałe lata rozwoju. Życzę wam, abyście w tym wyjątkowym dniu czerpali też radość i satysfakcję ze wszystkich osiągnięć, jakie razem zrealizowaliśmy w mijającym roku. Dziękuję wam za niezwykły trud, jaki włożyliście w rozwój kopalni. Rekordowy postęp ściany, doskonałe wyniki finansowe spółki, a także wzorcowe wydobycie węgla z naszych 4 ścian, pomimo wielu geologicznych trudności - to wynik ogromnego wysiłku, poświęcenia i profesjonalizmu każdego z was. Niech święta Barbara ma w opiece was i całe polskie górnictwo - podsumował Kasjan Wyligała, prezes zarządu LW Bogdanka.

- Z okazji Barbórki chciałbym życzyć wszystkim górnikom w naszej kopalni i w całej Polsce stabilności na rynku surowcowo-energetycznym. Jeśli ta stabilność będzie, to takie spółki jak nasza, będą mogły w bezpieczny sposób realizować swoje długofalowe plany strategiczne i bezpiecznie planować zamierzenia finansowo-techniczne. Dziś, gdy nasz świat doświadcza dwóch wojen, kryzysu energetycznego i licznych zagrożeń ekonomicznych, potrzebujemy pokoju i spokoju. Dlatego, dziękując wszystkim pracownikom spółki za systematyczną, wytrwałą pracę każdego dnia, życzę, by ta Barbórka była dla was czasem radości, odpoczynku i zasłużonego świętowania. Szczęść Boże! - powiedział Artur Wasilewski, zastępca prezesa zarządu ds. ekonomiczno-finansowych LW Bogdanka. 

- Dziękuję wam z całego serca za każdą tonę węgla, za każde poświęcenie, każdy zjazd pod ziemię i każdy gest włożony w rozwój naszej kopalni. To dzięki doskonałej współpracy i wzajemnemu szacunkowi udało się nam uzyskać w tym roku rekordowe przychody ze sprzedaży węgla. Wspólnie tworzymy też nową, zieloną historię Bogdanki. Głęboko wierzę, że nowa strategia, wielokrotnie nagradzana w całej Polsce za ambicję i śmiałe rozwiązania, będzie wzorem dla innych firm jak sprawnie i efektywnie przejść proces transformacji. Za nami pierwsze oddane inwestycje w OZE, w tym nasza pierwsza farma fotowoltaiczna. Kolejne sukcesy ogłosimy już wkrótce. Życzę zatem całej Bogdance, aby nadal prężnie inwestowała w swój rozwój i realizowała ambitne plany, jako motor napędowy całej Lubelszczyzny – powiedział Dariusz Dumkiewicz, zastępca prezesa zarządu ds. handlu i inwestycji LW Bogdanka.

- W tym pięknym, świątecznym dniu, pragnę złożyć wszystkim górnikom i ich rodzinom życzenia wszelkiej pomyślności oraz dużo wytrwałości w wykonywaniu trudnej i niebezpiecznej pracy. Niech nasza patronka, Święta Barbara zawsze otacza Was opieką i zapewnia bezpieczeństwo pod ziemią. Pragnę też wyrazić naszą wdzięczność za Waszą ciężką pracę i oddanie w mijającym roku, pełnym wielu górniczych wyzwań. Wasze wysiłki były i są fundamentem wielu tegorocznych sukcesów kopalni, dlatego niech Dzień Górnika będzie dla Was i Waszych rodzin czasem zasłużonego wypoczynku – powiedział Adam Partyka, zastępca prezesa zarządu ds. pracowniczych i społecznych LW Bogdanka.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.

Jacek Korski: Pamiątka z przeszłości, czyli historia niezwykła pewnego kombajnu

W poniedziałek 15 czerwca miałem okazję obserwować pod ziemią w Kopalni Guido w Zabrzu otwarcie i penetrację na zasadach akcji ratowniczej wyrobiska, w którym przypuszczano, że znajduje się prototypowy kombajn ścianowy KDS-1. Na zasadach akcji ratowniczej, bo tak stanowią przepisy górnicze. Takie działanie miało kilka pozytywów - pisze Jacek Korski.

Gotowi na wielką metropolię?

Czescy samorządowcy nalegają na szybkie powołanie do życia metropolii, która połączyłaby Katowice z Ostrawą. Ogłosili to podczas dorocznego, XXXII Spotkania Biznesu Czech, Polski i Słowacji, które odbyło się w ub. tygodniu w ostrawskim magistracie.