Barbórka: PeBeKa inauguruje obchody...

Kghm litery lubin pl

fot: lubin.pl

Sprzedaż akcji KGHM cieszyła się dużym zainteresowaniem inwestorów.

fot: lubin.pl

Dwadzieścia siedem honorowych szpad górniczych, osiemnaście państwowych medali, prawie sto osób wyróżnionych odznaczeniami czy obchodzących jubileusz pracy - podczas uroczystej Akademii Barbórkowej Przedsiębiorstwa Budowy Kopalń PeBeKa nagrodzono pracowników szczególnie zasłużonych dla górnictwa oraz firmy.

Akademia Barbórkowa PeBeKi inauguruje obchody górniczego święta w Zagłębiu Miedziowym i stanowi początek całego cyklu branżowych spotkań. Dlatego też podczas tegorocznych uroczystości nie zabrakło przedstawicieli KGHM Polska, a także reprezentantów samorządowych i wojewódzkich władz.

Ryszard Janeczek, prezes PeBeKa, przypomniał osiągnięcia firmy i historię przedsiębiorstwa, nieodłącznie związaną z budową Zagłębia Miedziowego. Zwrócił również uwagę na rolę innowacyjności we współczesnym świecie i wagę, jaką dla PeBeKi ma stosowanie nowych technologii. Spółka zakończyła budowę dwóch nowoczesnych stacji (wentylatorów i klimatyzacyjnej), prowadzi inwestycje przy strategicznych dla górnictwa szybach SW-4 i GG-1, z powodzeniem testuje wykorzystanie kombajnu chodnikowego w drążeniu wyrobisk przygotowawczych.

- Od 51 lat budujemy górnicze chodniki, szyby i pełną kopalnianą infrastrukturę, a nasza praca przyczynia się do stałego rozwoju Zagłębia Miedziowego i samej firmy. Już po raz drugi eksperci z Instytutu Nauk Ekonomicznych PAN zaliczyli nasze przedsiębiorstwo do największych i najsilniejszych polskich firm, oceniając dynamikę przychodów, rentowność sprzedaży i wydajność pracy, przyznając nam prestiżowy tytuł Perła Polskiej Gospodarki - przypomniał Ryszard Janeczek.

Dwóch pracowników PeBeKi, Marka Kulkę i Ireneusza Waliszewskiego, wyróżniono za osobne projekty w kategorii "Innowacyjność w obszarze maszynowym", które pozwolą w przyszłości wprowadzić usprawnienia w funkcjonowaniu firmy. Dołączyli oni do innych zasłużonych dla przedsiębiorstwa osób, które odebrały honorowe tytuły i medale, będące wyrazem uznania za ich wieloletnią pracę i zasługi dla górnictwa oraz PeBeKi.

Z okazji górniczego święta 18 listopada wręczono następujące odznaczenia:
• "Medale za Długoletnią Służbę" (18 osób),
• "Zasłużony dla Górnictwa RP" (13 osób),
• "Honorowe Szpady Górnicze" (27 osób),
• "Zasłużony dla KGHM Polska Miedź SA" (4 osoby),
• "Zasłużony dla PeBeKa SA" (41 osób).

Nadano także tytuły dyrektora górniczego II stopnia oraz inżyniera górniczego II oraz III stopnia (w sumie 20 osobom), a także nagrodzono 40 pracowników obchodzących jubileusz pracy w górnictwie oraz pracy zawodowej.

Tradycyjnie zarząd spółki złożył na ręce pań, których co najmniej trzech synów poświęciło się pracy w zawodzie górnika, specjalne podziękowania za trud włożony w ich wychowanie. Wyrazy najwyższego uznania i szacunku oraz upominki przekazano w tym roku dziewięciu paniom.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.