Bajtel Gruba, Węgliki i Węglowy Portret czekają na najmłodszych

fot: Tomasz Rzeczycki

Podziemia opatowskie przyjmą dzieci za darmo w ostatnim dniu maja

fot: Tomasz Rzeczycki

Zabawy i atrakcje czekają na dzieci w niektórych trasach podziemnych z okazji ich święta. Część z nich oferuje wtedy dzieciom wstęp bezpłatny do podziemi. Trzeba tylko zwrócić uwagę na datę. Niektóre obiekty świętują w piątek 31 maja, inne dzień później.

Zabrzańska Sztolnia Królowa Luiza przygotowała zajęcia dla dzieci zarówno w ostatnim dniu maja jak i w pierwszym dniu czerwca. Zatytułowano je „Madagaskar - Fajer u Juliana”. Jak nas poinformowała Maja Girycka, główny specjalista ds. promocji z Działu Promocji i Zarządzania Ruchem Turystycznym w Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, na chętnych czekają w te dni m. in. podchody pod nazwą „Poszukiwanie Skarbu Juliana”, górnicze koło fortuny, zabawę w mini kopalnię nazwaną Bajtel Gruba, czy też zajęcia rękodzielnicze z wiórków drewna. Zwiedzać też będzie można zabrzańskie podziemia przy ul. Sienkiewicza 43 w cenie 25 zł od osoby. Na trasę podziemną wpuszczane będą dzieci od lat czterech.

Po raz trzeci już Górniczy Dzień Dziecka organizuje Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu. Zaplanowano go na piątek 31 maja 2019 r. w godzinach od 9 do 12:30. Impreza przeznaczona jest przede wszystkim dla dzieci z klas szkolnych od pierwszej do szóstej. Podobnie jak w Zabrzu, tak też i w Wałbrzychu ma się odbyć poszukiwanie podziemnych skarbów w towarzystwie Skarbnika. Prócz tego chętni będą mogli zrobić sobie zdjęcie z Supergórnikiem, czyli bohaterem podziemnej wyobraźni, lub wziąć udział w grze terenowej „Węgielki”. W programie są też m. in. Węglowy Portret, zajęcia muzyczne w przestrzeniach Starej Kopalni i inne.

W sobotę 1 czerwca dzieci bezpłatnie będą mogły zwiedzić Muzeum Górnictwa Rud Żelaza w Częstochowie, podległe Muzeum Częstochowskiemu. Jak nas poinformował Tadeusz Piersiak, dyrektor Muzeum Częstochowskiego, tego dnia dzieci mają wstęp wolny na wszystkie wystawy Muzeum.

O dzieciach pamiętano też w Opatowie w województwie świętokrzyskim, gdzie znajduje się podziemna trasa turystyczna w miejskich piwnicach, wykonana przez górników Przedsiębiorstwa Robót Górniczych w Bytomiu.

- Zwiedzanie darmowe dla dzieci będzie u nas 31 maja - powiedział Zbigniew Zybała, przewodnik po podziemiach opatowskich.

Tego dnia wstęp bezpłatny zagwarantowane mają zgłoszone wcześniej zorganizowane grupy dziecięce.

Inaczej postanowili gospodarze trasy podziemnej w Rzeszowie, przebiegającej piwnicami pod Rynkiem.

- Pierwszego czerwca, jak co roku, dzieci do 15 roku życia wchodzą do "Rzeszowskich piwnic" gratis, ale zawsze w towarzystwie dorosłego opiekuna - stwierdził Janusz Dźwierzyński, kierownik podziemnej trasy turystycznej w Rzeszowie. - Dzieci do 5 roku życia zawsze zwiedzają Trasę gratis, a tak poza tym, to ceny naszych biletów są praktycznie niemal gratisowe: 6,50 zł od osoby za bilet normalny i 4,50 zł za ulgowy, m. in. dzieci.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

1761917515 waskotorowka

Nocna Szychta z koleją wąskotorową

Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych rozpoczęło sezon wakacyjny z nowym rozkładem jazdy. Teraz kursy będą się odbywać na pełnej trasie, czyli do Miasteczka Śląskiego. Ale atrakcji przygotowano o wiele więcej.

Kopalnie, dziedzictwo i technologie przyszłości na europejskim szlaku

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, razem z Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego, były gospodarzami III Międzyregionalnych Spotkań Partnerów projektu Digi Content Interreg Europe. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele regionów i instytucji z różnych krajów Europy, którzy wspólnie analizowali rolę nowoczesnych technologii w ochronie, dokumentowaniu i udostępnianiu dziedzictwa kulturowego.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.

1755669760 powstaniaslaskie

Narodowy Dzień Powstań Śląskich - to górnicy walczyli o Polskę

Kiedy mówi się o Powstaniach Śląskich, zwykle pada kilka nazwisk dowódców i polityków. Ale siłą, która przeważyła szalę w latach 1919-1921, byli ci, którzy na co dzień zjeżdżali pod ziemię. Górnicy. Bez nich nie byłoby powstań, a Śląsk prawdopodobnie zostałby po niemieckiej stronie. Narodowy Dzień Powstań Śląskich został ustanowiony w 2022 roku, by uczcić pamięć uczestników trzech powstań śląskich z lat 1919–1921. To właśnie 20 czerwca 1922 roku, po zakończeniu sporów granicznych, Wojsko Polskie wkroczyło na te ziemie.