Austria: debatowali szefowie urzędów górniczych

fot: Maciej Dorosiński

Polskie uregulowania prawne i procedury są cenione między innymi z tego powodu, że mamy najbardziej różnorodne górnictwo w Europie - stwierdził wiceprezes WUG Mirosław Koziura

fot: Maciej Dorosiński

Zakończyło się XVIII Spotkanie Szefów Urzędów Górniczych Krajów Europejskich. Gospodarzem tegorocznych obrad była Austria. Debatowano na temat zagospodarowania przestrzennego oraz zasad ochrony złóż kopalin - poinformowała portal górinczy nettg.pl rzecznik WUG Jolanta Talarczyk.

W obradach, które skończyły się we wtorek 18 września, brali udział przedstawiciele urzędów górniczych z 13 państw, po raz pierwszy z Portugalii. WUG reprezentował wiceprezes Mirosław Koziura.

- Różne są uregulowania własnościowe, geologiczne, hydrologiczne w poszczególnych państwach europejskich. Mają one konsekwencje praktyczne w rozstrzygnięciach prawnych i zasadach ochrony zasobów kopalin. W Polsce wykorzystanie złóż determinuje polityka koncesyjna rządu i plany zagospodarowania przestrzennego danej gminy . Nadzór górniczy nie opiniuje decyzji koncesyjnych, ani planów przestrzennego zagospodarowania. My jesteśmy od nadzorowania przestrzegania postanowień koncesyjnych. Nasz referat i wnioski, dotyczące planowania przestrzennego na szczeblu krajowym oraz współpracy transgranicznej i przygranicznej w zakresie zagospodarowania przestrzennego, wzbudziły duże zainteresowanie uczestników wiedeńskich obrad. Zadawano nam wiele szczegółowych pytań - wyjaśnia Mirosław Koziura, wiceprezes WUG.

Zgodnie z tradycją Spotkanie Szefów Urzędów Górniczych Krajów Europejskich zakończyło się przyjęciem memorandum.

- Stwierdzono w nim m.in., że sektor górniczy przyczynia się do rozwoju gospodarczego Europy. Bezpośrednio i pośrednio wpływa na wzrost zatrudnienia. Dostęp do złóż jest istotnym czynnikiem funkcjonowania europejskiej gospodarki i jej konkurencyjności. Uczestnicy wiedeńskiego spotkania zachęcają rządy do tworzenia krajowej polityki gospodarowania złożami, co zapewni dostępność i racjonalne wykorzystanie surowców. W podpisanym memorandum podkreślono konieczność godzenia konkurujących ze sobą potrzeb przemysłu wydobywczego oraz infrastruktury - informuje rzecznik WUG.

- Polskie uregulowania prawne i procedury są cenione między innymi z tego powodu, że mamy najbardziej różnorodne górnictwo w Europie. Znamy problemy górnictwa odkrywkowego, otworowego i podziemnego we wszystkich możliwych aspektach. Stąd polskie doświadczenia i rozwiązania są dla innych państw nie tylko interesujące, ale wręcz inspirujące do wprowadzania podobnych zasad - podkreśla wiceprezes Koziura.

Uczestnicy wiedeńskich obrad postanowili, że IX Spotkanie Szefów Urzędów Górniczych Krajów Europejskich odbędzie się w Serbii i będzie poświęcone doświadczeniom w przekształceniach własnościowych kopalń. Za dwa lata gospodarzem spotkania będzie Irlandia. W 2014 r. tematem obrad będą wnioski z największych katastrof.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.