Australia: rusza nowa kopalnia węgla w Emerald

fot: Wacław Turek/ARC

W ścianie do urabiania węgla zainstalowano kombajn EL3000, będący w stanie urabiać 5000 t w ciągu godziny

fot: Wacław Turek/ARC

Dobiega końca budowa nowej kopalni KME w Emerald, miejscowości leżącej w australijskim stanie Queensland.

Zakład budowali m.in. firmy Red Path i Mastermyne. Ta ostatnia sprowadziła do Australii 7 polskich górnikowi i zatrudniła ich na swoich budowach. Dwóch z nich już wróciło do Polski , czterech pracuje dalej dla Mastermyne, a jeden szuka pracy w Australii.

Wznoszenie kopalni rozpoczęto w 2008 r., a całkowite ukończenie robót nastąpi we wrześniu br. Pokład węgla udostępniono na poziomie 250 m, ale wraz z postępem robot górniczych głębokość zalegania pokładu się zwiększa. Przy budowie kopalni spędzono ponad 6 mln roboczogodzin, użyto ponad 3400 t żelaza, a w lutym i marcu br. zatrudnionych - na powierzchni i na dole - było około 1300 pracowników. Inwestycja pochłonęła ponad 2 mld dolarów.

Nowa kopalnia będzie produkowała węgiel przez 20 lat. Jest położona obok starej kopalni o nazwie Kestrel, która jest pomału przygotowywana do zamknięcia. Pierwszy węgiel z zakładu wydobywczego KME zostanie wyeksportowany w ciągu najbliższych tygodni. Pełna produkcja w wysokości około 5,7 mln t rocznie zostanie osiągnięta w 2014 r.

Węgiel wydobywany jest za pomocą system ścianowego z pierwszej ściany zmechanizowanej długości 375 m. Długości kolejnych ścian będą przekraczać 400 m, a ich wybiegi dochodzić będą do kilku kilometrów.

Przed montażem urządzeń na dole kopalni urządzenia ściany zmechanizowanej zostały zmontowane na powierzchni dla przeprowadzenia prób i testów, po czym zostały te element zdemontowane i przetransportowane do przecinki ścianowej.

W ścianie do urabiania węgla zainstalowano kombajn EL3000, będący w stanie urabiać 5000 t w ciągu godziny. W pierwszej ścianie zainstalowano 185 sekcji obudowy zmechanizowanej firmy Caterpillar, o szerokości 2 m i wadze 50 t każda sekcja, oraz podporności 1401 t. Z kopalni do zakładu przeróbczego oddalonego o ok. 8 km węgiel transportowany jest przenośnikiem taśmowym o zdolności transportowej 3,5 tys. t na godzinę.

Do portu przeładunkowego w Gladstone, oddalonego od Emerald o ponad 300 km, węgiel transportowany jest koleją. W kopalni KME pracuje ponad 400 osób. Zasoby przewidziane do wydobycia to około 115 mln t węgla.

Kopalnia Kestrel rozpoczęła swoje wydobycie w 1999 r.

Firma Rio Tinto, której główne biuro mieści się w Anglii, jest jedną obok BHP i Vale z większych światowych firm górniczych. Rio Tinto oprócz węgla wydobywa rudy aluminium, miedzi, żelaza, oraz diamenty i inne minerały.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.