Australia: 30 tys. górników do zwolnienia

1438869394 carmichael acfonline org au

fot: acfonline.org.au

Najdotkliwsze cięcia uderzą m.in. w kopalnie stanu Queensland (na zdj. Carmichael - największa odkrywka węgla w Zagłębiu Galilee w Australii)

fot: acfonline.org.au

Wraz z utrzymywaniem się depresji cenowej węgla kamiennego i rudy żelaza górnictwo w Australii przygotowuje na przyszły rok kolejne cięcia w zatrudnieniu o zamknięcia kopalń - podaje portal mining.com.

Z najnowszego raportu agencji Newport Consulting wynika, że już 80 proc. dużych firm węglowych ograniczyło wydatki (gdy w zeszłym roku robiła to jeszcze mniej niż połowa - 44 proc.).

Gdy zapytano 50 prezesów o nastroje, aż 93 proc. mówiło o dotkliwych obawach na przyszłość (rok wcześniej pesymizm wykazywało 50 proc. z nich). 82 proc. zarządzających firmami nie porwie się na jakiekolwiek duże projekty wydobywcze w 2016 r. Przewidują, że sytuacja potrwa 3 do 5 lat.

Twierdzą, że doszli do kresu możliwości: - Utrzymamy kontrolę wydatków, ich poziom obniżył się do niezbędnego minimum, zwolniliśmy z pracy tysiące ludzi. Nie można oszczędzić więcej. Jeśli rynek się nie poprawi, będziemy musieli zamykać kopalnie lub wygaszać, przestawiając na tryb minimalnego podtrzymania bez eksploatacji - mówią szefowie amerykańskich kompanii.

Ugodzeni kontrahenci kopalń
Nieszczęście branży według raportu rozlewa się na porty, obsługujące przeładunek węgla i koleje.

David Hand, dyrektor Newport Consulting stwierdza, że cierpi na kryzysie całe otoczenie kopalń: sieci zaopatrzenia i rynek pracy a stratom nie widać końca. W 2016 r. przewiduje się zamknięcie w Australii kopalń zatrudniających w sumie 30 tys. górników. Najdotkliwsze cięcia uderzą w stany węglowe Nową Południową Walię i Queensland.

Tradycyjnie doroczny raport o górnictwie zawiera rekomendacje dla władz w Canberze: sektorowi potrzebne są jeszcze bardziej złagodzone przepisy o ochronie środowiska i dotyczące przemysłu. Akcji rządu w tym kierunku domaga się 27 proc. szefów firm górniczych. Na drugim miejscu (18 proc. żądań) branża domaga się uproszczenia przepisów i mniejszej biurokracji.

Raport pokazuje też, że australijskie górnictwo należy do najbardziej innowacyjnych i przedsiębiorczych branż w kraju i będzie umiało szybko odbudować dobrą kondycję po kryzysie.

- Dzisiaj jest ciężko, ale przed nami przyszłość - podsumowuje David Hand.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.