Atom: Toshiba kupuje udziały w brytyjskiej elektrowni

fot: ARC

W innych krajach również skłaniano do akceptacji energetyki jądrowej

fot: ARC

Japoński koncern Toshiba uzgodnił podstawowe warunki zakupu 60 proc. udziałów w projekcie jądrowym Moorside w Wielkiej Brytanii. Mają tam powstać trzy reaktory AP1000, konstrukcji należącej do Toshiby firmy Westinghouse. Partnerem jest francuski GDF SUEZ.

Jak poinformowało Westinghouse, pierwszy blok ma zostać uruchomiony w 2024 r., co m.in. ułatwi osiągnięcie zakładanych przez brytyjski rząd celów redukcji emisji CO2. Ocenia się, że elektrownia Moorside będzie pokrywać ok. 7 proc. zapotrzebowania Wielkiej Brytanii na energię elektryczną. Westingouse podkreśliło, że umowa pozwoli utworzyć tysiące nowych miejsc pracy, a znaczna część projektu będzie realizowana przez miejscowe firmy.

Paliwa do reaktorów ma dostarczać fabryka Springfields, która obecnie produkuje paliwo dla wszystkich działających w Wielkiej Brytanii reaktorów chłodzonych oraz eksportuje paliwo dla reaktorów wodnych ciśnieniowych.

- Mamy nadzieję na długoterminową i owocną dla wszystkich stron współpracę z udziałowcami NuGen oraz zarówno dostawcami lokalnymi, jak i w całej Wielkiej Brytanii - oświadczył prezes Westinghouse Danny Roderick.

Reaktor AP1000 to konstrukcja generacji III+ z pasywnymi systemami bezpieczeństwa. Ma już niezbędne zgody brytyjskiego dozoru jądrowego. Cztery takie reaktory powstają obecnie w USA, cztery dalsze w Chinach, które planują co najmniej kilka kolejnych bloków w tej technologii.

W grudniu 2013 r. Westinghouse zdobyło wyłączność na negocjacje dotyczące rozbudowy elektrowni Kozłoduj w Bułgarii o bloki z AP1000. Koncern bierze udział w przetargu na budowę dwóch nowych bloków w czeskim Temelinie, konkurując z konsorcjum, kontrolowanym przez Rosatom.

Toshiba to drugi, po Hitachi, japoński koncern zainteresowany inwestowaniem w energetykę atomową w Wielkiej Brytanii. Hitachi przejęło w 2012 r. projekt Horizon, który zakłada budowę dwóch elektrowni jądrowych.

Najbardziej zaawansowany jest projekt EDF, które planuje zbudować cztery francuskie reaktory EPR. Francuzi wynegocjowali już kontrakt różnicowy na zakup energii dla pierwszej z tych siłowni - Hinkley Point C. Umowa czeka na zatwierdzenie przez KE. Brytyjski rząd planuje oparcie przyszłej energetyki na takich właśnie kontraktach i niskoemisyjnych źródłach - atomie i morskich farmach wiatrowych oraz elektrowniach węglowych z CCS - wychwytem dwutlenku węgla.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów. 

Wiemy, ile w piątek zapłacisz za benzynę. Będzie taniej

W piątek litr benzyny 95 ma kosztować nie więcej niż 5,95 zł, benzyny 98 - 6,65 zł, a diesla - 6,12 zł - wynika z czwartkowego obwieszczenia Ministra Energii. Oznacza to, że ceny maksymalne obu rodzajów benzyny będą niższe niż w czwartek, a cena diesla będzie wyższa.