Atom: prezent od Francuzów

fot: ARC

Mamy Prawo atomowe, wiemy jak budować poszczególne instalacje, ale nie mamy doświadczenia w szczegółowych normach dotyczących energetyki jądrowej

fot: ARC

Francja przekazała szeregu polskich instytucji pełny zestaw swoich standardów projektowania, budowy i użytkowania elektrowni jądrowych - od regulacji dotyczących prac budowlanych po systemy elektryczne i sterowania.

Dokumentacja opisująca te standardy została oficjalnie przekazana w poniedziałek w ambasadzie Francji przez AFCEN - francuskie stowarzyszenie na rzecz projektowania, budowy i nadzoru nad jądrowymi instalacjami elektroenergetycznymi. Ze strony polskiej otrzymały je Ministerstwo Gospodarki, Państwowa Agencja Atomistyki, Politechnika Warszawska, Narodowe Centrum Badań Jądrowych, Instytut Chemii i Techniki Jądrowej, Instytut Spawalnictwa i PGE EJ1 - spółka odpowiedzialna za budowę pierwszej polskiej elektrowni jądrowej.

- To tzw. kodeksy, gdzie dokładnie zapisaliśmy, w jaki sposób należy stosować odpowiednie normy. Zwykłe normy zawierają parametry, natomiast zazwyczaj nie mówią, w jaki sposób je osiągać, można wybrać jakąś metodę. Tutaj nie pozostawiamy tego wyboru, dokładnie opisujemy normę i metodę osiągnięcia danych parametrów - wyjaśnia wiceprezes AFCEN Claude Duval.

Jak dodał, z punktu widzenia bezpieczeństwa, przekazane standardy idą znacznie dalej niż nawet wyśrubowane normy techniczne.

To są wszystkie standardy techniczne dotyczące budowy elektrowni jądrowych - wyjaśnił koordynator ds. energetyki jądrowej na Politechnice Warszawskiej prof. Konrad Świrski.

- Mamy Prawo atomowe, wiemy jak budować poszczególne instalacje, ale nie mamy doświadczenia w szczegółowych normach dotyczących energetyki jądrowej. To, co przekazują Francuzi, to szczegółowe normy, z których korzystają - podkreśla Świrski.

Dodał, że przekazane materiały nie zostaną adaptowane w Polsce bez żadnych zmian, ponieważ mamy własne przepisy, ale to "skarbnica wiedzy" o tym, jak wyglądają szczegółowe normy branżowe, od budowy, przez zabezpieczenie, po ochronę przeciwpożarową.

Prof. Świrski podkreślił, że przekazane standardy nie determinują technologii i teoretycznie można by według nich wybudować we Francji dowolnego typu reaktor, ale są przygotowane przez Francuzów i zawierają charakterystyczne odnośniki do francuskiej technologii.

Ambasador Francji w Polsce Pierre Buhler zauważył, że przekazanie standardów to sukces wieńczący dwuletnią współpracę AFCEN i polskich instytucji.

- Francja, która wybrała atom na swoje główne źródło energii pragnie dzielić się swoim doświadczeniem z Polską i towarzyszyć w tym ważnym projekcie, zatwierdzonym na początku roku przez Radę Ministrów.

Według planów rządu, ok. 2020 r. powinna zacząć się budowa pierwszego bloku pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, który miałby ruszyć z końcem 2024 r. W rządowym programie do 2030 r. Polska powinna mieć dwie elektrownie jądrowe o mocy ok. 3 tys. MW każda.

Kontrolowane przez państwo francuskie koncerny EDF i Areva zapowiadają start w przetargu, który ma jednocześnie wyłonić dostawcę technologii, paliwa, finansowania itp. Zainteresowane ubieganiem się o kontrakt w Polsce są też firmy z USA - GE Hitachi i należący do japońskiej Toshiby Westinghouse.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.