Atom pozwoli zaoszczędzić węgiel

fot: Kajetan Berezowski

Warto rozwijać klasyczną energetykę jądrową w Polsce, ponieważ pozwoli nam ona oszczędzać zasoby węgla na poczet ciekawszych rozwiązań technologicznych - uważa Marcin Ciepliński

fot: Kajetan Berezowski

Dziennikarz portalu górniczego nettg.pl zapytał Marcina Cieplińskiego, dyrektora ds. strategii i rozwoju w PGE Energia Jądrowa, jak ocenia przygotowanie Polski do przyjęcia energetyki z atomu?

- W ciągu ostatnich lat rząd wykonał wiele działań na rzecz energetyki jądrowej, ale z pewnością nie jesteśmy jeszcze przygotowani do jej przyjęcia. Przede wszystkim nadal trzeba pracować nad akceptacją społeczną planów budowy elektrowni atomowych. Należy pamiętać, że wchodzimy w coś zupełnie nowego, w coś, co za dwadzieścia lat będzie stałym elementem naszego krajobrazu, ale obecnie jest nowością, podobnie jak latanie samolotem sto lat temu. Dziś ludzie wsiadają do samolotów, nie mają w tym względzie oporów i wcale nie zastanawiają się, na jakiej zasadzie latanie jest w ogóle możliwe. Zwyczajnie mają świadomość, że ktoś nad tym wszystkim czuwa i czują się bezpiecznie. I tak ma być w przyszłości z energetyką jądrową w Polsce.

Jest jeszcze kolejny wątek całej sprawy, mianowicie kadrowy. Jeżeli będziemy w stanie stworzyć odpowiednie zaplecze fachowców, żeby energetykę atomową rozwijać i z czasem zarządzać nią samodzielnie, to zrealizujemy wszystkie postulaty temu towarzyszące, zarówno z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego, jak i i dobrego zrozumienia społecznego.

Na razie jednak nie ma mowy o przyspieszeniu budowy pierwszych elektrowni atomowych w Polsce. Sprawa wymaga szeregu analiz. Wcześniejsze założenia 2020 roku wymagają rewizji. Wprowadzanie energetyki jądrowej w Polsce nie może bowiem budzić żadnych wątpliwości, zarówno wewnątrz kraju jak i za granicą. Tam również muszą postrzegać nas, jako racjonalnych projektantów takiego skomplikowanego przedsięwzięcia. Jedno jest pewne, nie unikniemy głosów protestu. W USA, gdzie energetyka jądrowa kwitnie, są stany które z góry wykluczyły rozwój tego źródła energii u siebie. Podobnie dzieje się we Francji, w niektórych regionach kraju nie chcą o atomie słyszeć. Co więcej, nie ma w tym względzie wyraźnego podziału kulturowo-geograficznego.

Reasumując, na pewno warto rozwijać klasyczną energetykę jądrową w Polsce, ponieważ pozwoli nam ona oszczędzać zasoby węgla na poczet ciekawszych rozwiązań technologicznych jego eksploatacji, które z pewnością pojawią się w przyszłości.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Orlen podniósł hurtowe ceny paliw

Orlen podniósł w piątek hurtowe ceny benzyny Eurosuper 95 o 66 zł, benzyny Super Plus 98 o 42 zł, a oleju napędowego Ekodiesel o 44 zł na metr sześc. - wynika z danych opublikowanych przez koncern. Poprzednio, w czwartek, w hurcie Orlenu benzyna staniała, a olej napędowy zdrożał.

Kąpielisko Fala w Tauron Parku Śląskim rozpoczyna sezon

Zapowiada się bardzo gorący weekend, a uczniowie rozpoczynają wakacje – to najwyższy czas, by rozpocząć sezon na Fali w Tauron Parku Śląskim. Kąpielisko czynne jest od dziś (26 czerwca 2026 r.), w godzinach 9.00 – 19.00.

Jastrzębskie Carbonarium się rozwija. Wkrótce otwarcie nowej części wystawy

Wystawa Carbonarium w Instytucie Dziedzictwa i Dialogu Łaźnia Moszczenica w Jastrzębiu-Zdroju rozrasta się. Na 5 lipca 2026 r. zaplanowano otwarcie nowej części ekspozycji, która skupia się przede wszystkim na ukazaniu zmian przestrzennych i demograficznych, które zaszły w mieście w okresie powojennym.

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.