Atom: 58 proc. ankietowanych za budową elektrowni jądrowej

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

W opinii wiceszefa resortu gospodarki dla prawidłowego funkcjonowania unijnego sektora energetycznego konieczne jest również zmniejszanie barier administracyjno-prawnych.

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

58 proc. respondentów opowiada się za budową w Polsce elektrowni jądrowej, 35 proc. jest przeciwko, a 7 proc. nie ma zdania na ten temat - to wyniki sondażu nt. energetyki jądrowej, przeprowadzonego na zlecenie Ministerstwa Gospodarki.

Resort gospodarki, który zaprezentował w poniedziałek (22 grudnia) wyniki sondażu podkreślił, że to najwyższy poziom poparcia spośród wszystkich przeprowadzonych do tej pory badań na zlecenie MG.

W badaniu po 29 proc. respondentów opowiedziało się zdecydowanie za i raczej za budową w Polsce elektrowni jądrowych, 17 proc. było raczej przeciw, a 18 proc. - zdecydowanie przeciw.

41 proc. spośród zwolenników podtrzymało swoje poparcie dla budowy elektrowni w miejscu ich zamieszkania, natomiast przeciwko było 55 proc.

61 proc. wszystkich respondentów uznało, że budowa w Polsce elektrowni jądrowej - jako niskoemisyjnego źródła energii - jest dobrym sposobem na walkę ze zmianami klimatycznymi. Przeciwnego zdania było 30 proc. ankietowanych.

Ministerstwo Gospodarki podkreśliło, że w porównaniu z badaniem sprzed roku, odsetek zwolenników wzrósł o 8 pkt, a przeciwników - spadł o 7 pkt. O 3 pkt. wzrósł odsetek uważających atom w Polsce za dobry sposób na walkę ze zmianami klimatycznymi.

68 proc. uczestników badania uważa z kolei, że własne elektrownie jądrowe są sposobem na zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego Polski, 27 proc. oceniło, że tak nie jest. Według MG, tutaj na postawy ankietowanych niewątpliwie miał wpływ konflikt na Ukrainie i związany z nim wzrost obaw o bezpieczeństwo energetyczne kraju.

Swoją wiedzę na temat energetyki jądrowej w skali 1 do 6 15 proc. respondentów oceniło jako bardzo dobrą lub celującą, 31 proc. - jako dobrą, 32 proc. jako dostateczną. Niedostatecznie lub miernie oceniło ją 21 proc.

Sondaż został zrealizowany przez Instytut Millward Brown SMG/KRC w listopadzie br. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej grupie respondentów liczącej 2 tys. uczestników. Jak podkreśliło MG, badanie miało na celu porównanie wyników z pomiarami z 2013 r. i 2012 r.

Według planów rządu, ok. 2020 r. powinna zacząć się budowa pierwszego bloku pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, który miałby ruszyć z końcem 2024 r. W rządowym programie do 2030 r. Polska powinna mieć dwie elektrownie jądrowe o mocy ok. 3 tys. MW każda.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.