Artur Dyczko: Było dla mnie olbrzymim zaszczytem i honorem stać się częścią wielkiej rodziny jastrzębskich górników

fot: Kajetan Berezowski

- Osobowością Roku 2020 na Śląsku nie jest Artur Dyczko, są nią wszyscy pracownicy Jastrzębskiej Spółki Węglowej! - podkreślił laureat

fot: Kajetan Berezowski

Dr inż. Artur Dyczko z Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN, były wiceprezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej, został oficjalnie wyróżniony Tytułem Osobowość Roku 2020 r. w Konkursie Górniczy Sukces Roku. Uroczystość miała miejsce podczas debaty „Górnictwo zrównoważonego rozwoju” zorganizowanej 1 grudnia przez Wydział Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej.

Wręczenia pamiątkowej statuetki dokonali prof. inż. Franciszek Plewa oraz Janusz Olszowski, prezes Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej.

Rozmowa z Arturem Dyczko:

Przyznano Panu oficjalnie Tytuł Osobowość Roku 2020 r w Konkursie Górniczy Sukces Roku, nie było okazji odebrać tego wyróżnienia wcześniej?
Okazji pewnie kilka by się znalazło, ale zależało mi, żeby odebrać to wyróżnienie na ziemi śląskiej w gronie osób, którym losy tej ziemi jak i górnictwa nie są obojętne. No i dzięki inicjatywie dziekan prof. Franciszka Plewy, 1 grudnia odebrałem wyróżnienie w murach Politechniki Śląskiej, podczas konferencji naukowej towarzyszącej uroczystym obchodom górniczego święta ad 2021.

Jak dziś nieco z boku patrzy Pan na to wyróżnienie, co ono dla Pana oznacza?
Nie będę oryginalny. Oficjalnie powiedziałem to zaraz po otrzymaniu wyróżnienia w marcu bieżącego roku i teraz mogę to tylko powtórzyć: Osobowością Roku 2020 na Śląsku nie jest Artur Dyczko, są nią wszyscy pracownicy Jastrzębskiej Spółki Węglowej! Drodzy Państwo, było dla mnie olbrzymim zaszczytem i honorem stać się częścią wielkiej rodziny jastrzębskich górników. Możemy być strudzeni, ale wciąż jesteśmy niepokonani. Tak było, jest i będzie, bo taką tradycją jest przesiąknięta ziemia, na której żyjemy i pracujemy. Udowodniliśmy to wszyscy naszą pracą. W hołdzie Państwu składam to wyróżnienie.

Co dziś robi Artur Dyczko były już prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej?
Jednym zdaniem powiedziałbym, że dużo czytam i jeszcze więcej pracuję. Tak żyję obecnie w myśl starego chińskiego przysłowia „Gdy wieją wichry zmian, jedni budują mury, inni stawiają wiatraki”. Ja bezapelacyjnie buduję turbiny wiatrowe….

Chciałby Pan przekazać kilka słów załodze JSW?
Tak. Wszystkim pracownikom grupy kapitałowej JSW raz jeszcze serdecznie dziękuję za te prawie pięć lat ciężkiej pracy zwieńczonej wspólną walką w 2020 r. z pandemią. Kochani, życzę Wam i Waszym bliskim z okazji górniczego święta Barbórki oraz w nowym 2022 r. odważnych marzeń, mądrych decyzji, radości i satysfakcji oraz zdrowia. Dużo dobrego.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.