ARP: sierpniowy boom w węglu energetycznym dobrze wróży cenom

fot: Jarosław Galusek/ARC

Mimo spodziewanej korekty w dół ceny węgla energetycznego nie powinny spaść poniżej 83 dol./t, a węglowi koksującemu dobrze wróży drożenie samego koksu na świecie - wnioskują analitycy ARP

fot: Jarosław Galusek/ARC

W sierpniu mieliśmy do czynienia z prawdziwym boomem na rynkach węgla energetycznego. Poziomy od 83 do ponad 94 dol./t w portach ARA w środku lata to jednak sytuacja bardzo rzadko spotykana. Przekroczenie pod koniec sierpnia progu 90 dol./t w przypadku węgla energetycznego raczej nie było przewidywane przez analityków - odnotowują analitycy katowickiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu SA w najnowszym raporcie  o światowych rynkach surowcowych.

Autorzy ARP podkreślają, że ceny będą korygowane w dół, lecz wiele wskazuje, że nie powinny spaść poniżej minimum z sierpnia tego roku, czyli 83 dol/t ((na warunkach DES ARA za węgiel o wartości 6000 kcal/kg).

- Przemawia za tym poprawa koniunktury głównych gospodarek europejskich. Ostatnie odczyty wskaźnika PMI dla przemysłu niemieckiego, francuskiego i całej strefy Euro na poziomach wyższych od oczekiwanych przez rynek, sugerują wręcz przyspieszenie poprawy gospodarczej - stwierdzają autorzy raportu ARP. Dodają, że odbicie w górę notowań euro i dolara ponownie zaczęło wspierać gospodarkę strefy Euro.

W Polsce w lipcu wprawdzie zanotowano spadek produkcji przemysłowej o 8,5 proc. miesiąc do miesiąca, ale w porównaniu do zeszłego roku i tak mamy 6,2 proc. wzrostu. Lipiec, jako miesiąc urlopów zywkle odznaczał się gorszymi wynikami. Gospodarka krajowa nabrała rozpędu, a jedynym zmartwieniem może być poziom inwestycji (po półroczu 2017 r. o 1,1 proc. niższy niż przed rokiem). Wydatki inwestycyjne z reguły nasilają się jednak w drugiem półroczu, więc są podstawy do optymizmu.

Ciągle rosną ceny koksu
Analitycy ARP przewidują, że poprawa cen koksu na rynkach międzynarodowych utrzyma się.
- Wynika to przede wszystkim z kontynuowanych działań mających na celu pogłębienie ochrony poszczególnych rynków i w konsekwencji ograniczenie chińskiej stali. Zwrócić jednak należy uwagę, że Chiny bardzo dobrze „skonsumowały” niewyeksportowaną stal na własnym rynku i wciąż mają niezaspokojone potrzeby. Oznacza to dalszą chłonność Chin w stal, a co za tym idzie koks i węgiel koksowy. Nie jest wiadomym tylko czy popyt ten zaspokoi poprzez wzrost własnej produkcji węgla koksowego, czy też powróci do importu węgla australijskiego - zaznaczają specjaliści ARP.

Huragan Harvey wpłynie na ceny
Wpływ na ceny węgla w kolejnych tygodniach z pewnością będą miały skutki kataklizmów związanych z przejściem przez Stany Zjednoczone huraganu Harvey. Zakres zniszczeń będzie decydować o poziomach potrzeb krajowych zarówno stali, jak i węgla, niezbędnych przy usuwaniu zniszczeń.
- W efekcie może się okazać, że amerykańscy producenci węgla skierują dostawy węgla, szczególnie koksowego, na rynek wewnętrzny ograniczając tym samym wielkość węgla dostępne dla rynku
europejskiego - piszą autorzy raportu o sytuacji na rynkach surowców.

Złoto z węgla - rosyjskie filtry
Zwracają uwagę na doniesienia z Rosji, gdzie opatentowano metodę pozwalającą wyodrębnić z węgla złoto. Specjalne filtry wychwytują drobinki złota, które poddawane są rafinacji.
- Według doniesień zbudowano także eksperymentalną instalację, która ma pozwolić na uzyskanie złota z surowca uznawanego dotychczas za surowiec wyłącznie energetyczny. Z pewnością ciekawe będą uzyskane wyniki tego eksperymentu. Póki co, wiele wskazuje na to, że w najbliższym czasie producenci węgla nie będą zmuszeni do szukania złota w wydobytym węglu - konkludują analitycy katowickiego oddziału ARP.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.

Jacek Korski: Pamiątka z przeszłości, czyli historia niezwykła pewnego kombajnu

W poniedziałek 15 czerwca miałem okazję obserwować pod ziemią w Kopalni Guido w Zabrzu otwarcie i penetrację na zasadach akcji ratowniczej wyrobiska, w którym przypuszczano, że znajduje się prototypowy kombajn ścianowy KDS-1. Na zasadach akcji ratowniczej, bo tak stanowią przepisy górnicze. Takie działanie miało kilka pozytywów - pisze Jacek Korski.

Gotowi na wielką metropolię?

Czescy samorządowcy nalegają na szybkie powołanie do życia metropolii, która połączyłaby Katowice z Ostrawą. Ogłosili to podczas dorocznego, XXXII Spotkania Biznesu Czech, Polski i Słowacji, które odbyło się w ub. tygodniu w ostrawskim magistracie.