ARP: cyklon przywiał podwyżki cen węgla koksowego

fot: Wacław Turek/ARC

Pięć lat temu ponad 10 proc. mieszkańców Australii żyło poniżej granicy ubóstwa, w tej liczbie około 400 tys. dzieci. Mniej więcej co piąty z nich był oczywiście zatrudniony za głodową pensję. Obecnie, około 30 proc. zatrudnionych czasowo lub dorywczo żyje w biedzie, przy czym w nieproporcjonalnie większym stopniu dotyka to kobiet.

fot: Wacław Turek/ARC

Na rynku węgla koksowego po ponad dwóch tygodniach spadków cen (z 216,90 dol/t w połowie marca) zbliżający się do Australii cyklon Iris przywiał podwyżki cen surowca - raportują analitycy katowickiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu w najnowszym opisie sytuacji na rynkach surowców na świecie.

Jeszcze w pierwszych dniach kwietnia średnia cena australijskiego węgla koksowego wynosiła tylko 194,90 dol/t i z dnia na dzień obniżała się.

- Jednak wtorkowe (3 kwietnia) ostrzeżenia meteorologów o zbliżającym się cyklonie, który może zintensyfikować się u wybrzeży Queensland, zdominowały nastroje na morskim rynku węgla koksowego. Po tych informacjach ceny skoczyły o ponad 2 proc. w górę i 4 kwietnia wynosiły już 198,80 dol/t. Podobne odbicie miało oczywiście miejsce dla cen węgla typu premium hard. Ostatniego dnia marca za najlepszy węgiel trzeba było płacić 193,05 dol/t. Kilka dni później surowiec był już droższy o 1,4 proc. i kosztował 195,84 dol./t - opisują autorzy raportu surowcowego ARP.

Tuż po Wielkanocy Australię, która w eksporcie dyktuje poziom cen węgla do produkcji koksu, nawiedziły aż trzy cyklony tropikalne. Najsilniejszy z nich - Nora - wkroczył nad ląd na północy kontynentu. Ok. 700 km na zachód od brzegów Australii pojawił się cyklon tropikalny pierwszej kategorii Marcus. Powstał on w połowie marca jako depresja tropikalna i uderzył w Darwin, przynosząc największe od 30 lat szkody wiatrowe w regionie. Przez kolejnych 36 godzin utrzymywał siłę, wędrując wzdłuż wybrzeża. Wzmógł się do kategorii 5. nad wodami Oceanu Indyjskiego, stając się pierwszym cyklonem 5. kategorii w 2018r.

Trzeci cyklon to Iris, ulokowany ok. 1,5 tys. km na północny wschód od Australii. Właśnie Iris wzbudził największe obawy o wywóz węgla koksowego z Australii. Spółka North Queensland Bulk Ports Corp., która nadzoruje terminale węglowe Hay Point i Abbot Point, ogłosiła we wtorek, 3 kwietnia, zamknięcie portów przed zbliżającym się huraganem. Podczas gdy kolejowa Centralna Sieć Węgla Aurizon działała nadal, wstrzymywano pociągi w systemach Newlands i Goonyella, powołując się po raz kolejny na "siłę wyższą".

- Problemy pogodowe, wpływające na eksport węgla z Queensland, były najważniejszym czynnikiem determinującym ruch cen węgla koksowego w ubiegłym roku - przypomninaja autorzy najnowszego raportu surowcowego ARP. Zauważają, że w obecnym sezonie cyklony tropikalne w rejonie Australii, jak i na całym południowym Pacyfiku i Oceanie Indyjskim, są dosyć aktywne i przypominają zeszłoroczne perturbacje pogodowe. Maksimum aktywności cyklonów tropikalnych w rejonie Australii, czyli lokalny sezon, trwa od 1 listopada do 30 kwietnia i przynosi średnio 11 cyklonów rocznie. Pod względem ich ilości region jest czwartym z najaktywniejszych na całej kuli ziemskiej.

Dla porównania najwięcej, bo średnio aż 26 cyklonów tropikalnych rocznie, pojawia się na zachodnim Pacyfiku. Średnio 17 rocznie występuje na wschodnim Pacyfiku, a 12 na Atlantyku - wylicza raport ARP. - Tegoroczny sezon huraganów może okazać się, podobnie jak w ubiegłym roku, wyjątkowo aktywny. Spośród 10 najbardziej niszczycielskich pod względem strat finansowych huraganów w historii, aż trzy (Harvey, Irma, Maria) wystąpiły w 2017 r. (zajęły one kolejno 2., 5. i 3. miejsce w rankingu niszczycieli wszechczasów) - podkreślają analitycy rynków surowcowych w raprocie ARP.
Ciek

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

URE zatwierdził taryfę Gaz-Systemu z uwzględnieniem odcinka gazociągu jamalskiego

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził taryfę na przesył gazu przez Gaz-System - poinformował Urząd. Po raz pierwszy taryfa dotyczy też polskiego odcinka gazociągu jamalskiego.

Konsolidacja w śląskiej zbrojeniówce. Bumar-Łabędy przejmuje Bumar-Mikulczyce

Śląska zbrojeniówka łączy siły. Gliwicki zakład Bumar-Łabędy przejmie Bumar-Mikulczyce z Zabrza. Ogłoszono już plan połączenia, który – jak zaznaczono – wpisuje się w długofalową strategię Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Obie spółki znalazły się także na liście kluczowych firm programu SAFE.

Marian Zmarzły: Bezpieczna transformacja energetyki wymaga odporności cyfrowej

O cyberataku na polski sektor energii, ciągłości działania, roli Politechniki Śląskiej oraz współpracy sektora przemysłowego, nauki i administracji rozmawiamy z dr. Marianem Zmarzłym, podsekretarzem stanu w Ministerstwie Energii.

Osiedle przy ul. Kosmicznej w katowickim Giszowcu gotowe do użytkowania

Realizacja jednej z najbardziej zaawansowanych technologicznie i ekologicznie inwestycji mieszkaniowych Katowickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego przy ul. Kosmicznej 57 b–h zakończona. Mieszkania są gotowe do użytkowania i czekają na nowych najemców.