ArcelorMittal: stojaki rowerowe ze starych pieców

fot: Andrzej Bęben/ARC

W tym roku, do końca września, miasto udzieliło 3,6 tys. dotacji na wymianę palenisk i przyjęło 3,5 tys. nowych wniosków o udzielenie dotacji

fot: Andrzej Bęben/ARC

ArcelorMittal Poland wyprodukuje stojaki rowerowe ze stali odzyskanej ze starych pieców likwidowanych przez mieszkańców Krakowa. Akcja ma zachęcić ludzi do wymiany starych źrodeł ogrzewania na bardziej ekologiczne. Właśnie rozpoczyna się konkurs na projekt stojaków rowerowych, w którym główna nagroda to 3 tys. zł.

- Do udziału w konkursie zapraszamy wszystkich, którzy mają pomysł i chcieliby zaprojektować stojak rowerowy dla Krakowa. Ważna jest wyobraźnia autora i funkcjonalność pomysłu, czyli aby projektowany stojak był trwały, zapewniał wygodnie oparcie i możliwość bezpiecznego przypięcia roweru – mówi Marcin Wójcik, krakowski oficer rowerowy, członek jury konkursu. Uczestnicy nie muszą przygotować szczegółowego rysunku technicznego, bo taki będzie wykonany przez profesjonalistę przed produkcją stojaków.

- Stal jest surowcem, który można przetwarzać praktycznie w nieskończoność. Dlatego wykorzystamy złom ze starych pieców i w krakowskiej hucie ArcelorMittal Poland wytopimy z nich stal, która następnie będzie wykorzystana do produkcji stojaków rowerowych według zwycięskiego projektu. W takiej formie piece wrócą do mieszkańców. Od wielu lat prowadzimy inwestycje ograniczające wpływ naszych zakładów na środowisko. W modernizację krakowskiej huty zainwestowaliśmy już ponad 3 mld złotych. Teraz poprzez kampanię ’Jutro bez smogu’ włączamy się w miejski Program Ograniczania Niskiej Emisji, która jest głównym sprawcą smogu - mówi Geert Verbeeck, dyrektor generalny i wiceprezes zarządu ArcelorMittal Poland.

Organizator konkursu ArcelorMittal Poland ufundował nagrody pieniężne dla trzech najlepszych projektów. Nagroda główna to 3 tys. złotych. Prace konkursowe można zgłaszać do 11 maja na adres konkurs@arcelormittal.com. Jury wybierze 3 najciekawsze projekty, a internauci spośród nich w głosowaniu online wyłonią najlepszy. Ogłoszenie wyników zaplanowano na 28 maja. Patronat nad konkursem objął Paweł Ścigalski, pełnomocnik prezydenta miasta Krakowa ds. jakości powietrza. Szczegóły dotyczące konkursu oraz programu bonusowego ArcelorMittal Poland na stronie www.jutrobezsmogu.pl.

Jesienią krakowianie zostaną zaproszeni do udziału w internetowym plebiscycie, w którym wskażą miejsca, gdzie według nich powinny stanąć nowe stojaki rowerowe. Pierwszy stojak zostanie zamontowany w Krakowie 24 października w Międzynarodowym Dniu Roweru.

AMP przygotowała również przygotowała również bonusy pieniężne w wysokości 150 złotych dla pierwszego tysiąca osób, które wymienią piec, korzystając z dofinansowania z urzędu miasta. Zachęta finansowa ma zmotywować mieszkańców do wymiany starych pieców na ekologiczne źródła ciepła.

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.

Jacek Korski: Pamiątka z przeszłości, czyli historia niezwykła pewnego kombajnu

W poniedziałek 15 czerwca miałem okazję obserwować pod ziemią w Kopalni Guido w Zabrzu otwarcie i penetrację na zasadach akcji ratowniczej wyrobiska, w którym przypuszczano, że znajduje się prototypowy kombajn ścianowy KDS-1. Na zasadach akcji ratowniczej, bo tak stanowią przepisy górnicze. Takie działanie miało kilka pozytywów - pisze Jacek Korski.

Gotowi na wielką metropolię?

Czescy samorządowcy nalegają na szybkie powołanie do życia metropolii, która połączyłaby Katowice z Ostrawą. Ogłosili to podczas dorocznego, XXXII Spotkania Biznesu Czech, Polski i Słowacji, które odbyło się w ub. tygodniu w ostrawskim magistracie.