ArcelorMittal: remont wielkiego pieca w krakowskiej hucie

1332326503 wielki piec arcellormittal com

fot: arcelormittal.com

ArcelorMittal Poland wciąż pozostaje największym producentem stali w Polsce

fot: arcelormittal.com

Trwa remont wielkiego pieca w hucie ArcelorMittal Poland w Krakowie. Prace potrwają do lipca, a ich efektem ma być znaczące zmniejszenie oddziaływania instalacji na środowisko. Koszt remontu to ponad 175 mln zł.

W krakowskim oddziale ArcelorMittal, który specjalizuje się w produkcji blach, działa obecnie tylko jeden wielki piec - numer 5.

- Po remoncie będzie jeden z najnowocześniejszych pieców hutniczych w Europie. Jego oddziaływanie na środowisko bardzo zmaleje - mówił w piątek (13 maja) kierownik remontu wielkiego pieca nr 5 Gabriel Gilis.

W trakcie remontu nastąpi wymiana "garu" (czyli wyłożenia węglowego) pieca, oraz montaż 1700 ton nowych chłodnic i 24 nowych zestawów dyszowych, które uszczelnią piec. Zmodernizowany zostanie system automatyki i sterowania pieca - ostatnia modernizacja w tym zakresie była realizowana w połowie lat 90. Zbudowany zostanie także nowy, zamknięty układ chłodzenia.

- Prace nad tym elementem zaczęły się jeszcze przed podjęciem finalnej decyzji o remoncie pieca. Sam projekt tego nowego układu kosztował ponad 4 mln zł. Nowoczesna sucha chłodnia wentylatorowa jest rewolucją, jeżeli chodzi o przemysł i wielkie piece - podkreślił Gilis.

Zmodernizowany zostanie także system odpylania oraz wymienione i wyremontowane nagrzewnice, co umożliwi podniesienie temperatury tzw. gorącego dmuchu o ok. 100 st. Celsjusza, a tym samym ograniczy zużycie koksu.

Remont wielkiego pieca ma skutkować m.in. oszczędnością energii i wody zużywanej w procesie technologicznym. Dzięki nowemu zamkniętemu układowi chłodzenia wielkiego pieca nie trzeba już będzie pobierać wody z Wisły. Modernizacja dwóch elektrofiltrów pozwoli spełnić wymogi dla emisji do powietrza wynikające z unijnej dyrektywy IED w lipcu tego roku, a więc na dwa lata przed wymaganym prawem terminem.

Członek zarządu ArcelorMittal, dyrektor ds. ochrony środowiska i energetyki Tomasz Ślęzak podkreślił, że remont wielkiego pieca w Krakowie "ma fundamentalne znaczenie dla funkcjonowania części surowcowej tego zakładu".

- Kiedyś było tu pięć pieców, teraz jest jeden. Ten jeden piec jest niezbędny, żeby utrzymać produkcję stali w tym zakładzie, co ma kluczowe znaczenie dla jego przyszłości - mówił dziennikarzom Ślęzak.

- Ten nowy piec będzie zużywał przeszło milion metrów sześc. wody mniej w porównaniu z dotychczasowym. Mniejsza będzie emisja CO2 i mniejsze oddziaływanie na środowisko - podkreślił.

Dodał, że remont powinien wystarczyć na ok. 20 lat, a dzięki niemu możliwa będzie produkcja w Krakowie ok. 1,8 mln ton stali rocznie.

Remont wielkiego pieca pozwoli także utrzymać miejsca pracy w krakowskim oddziale ArcelorMittal, gdzie bezpośrednio zatrudnionych jest ponad 3,5 tys. osób. Huta ma też wpływ na zatrudnienie w firmach z nią kooperujących i branżach pokrewnych.

W trakcie postoju w pracy wielkiego pieca realizowana będzie także inna inwestycja w części "surowcowej" zakładu - modernizacja konwertora nr 3. W części przetwórczej zaplanowano rozbudowę walcowni gorącej i nową linię ocynkowania. Łączna wartość inwestycji realizowanych przez ArcelorMittal w krakowskiej hucie w tym roku ma wynieść 500 mln zł.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.