Antysmogowy generator fali dźwiękowej testowany jest w Kalwarii Zebrzydowskiej

1543323704 tablice chorzow

fot: UM Chorzów

Elektroniczne tablice pokazują m.in. aktualne stężenie pyłów zawieszonych

fot: UM Chorzów

Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie testuje od poniedziałku w Kalwarii Zebrzydowskiej urządzenie generujące fale dźwiękowe, które ma się przyczynić do redukcji stężeń pyłów PM2.5 i PM10, a tym samym przeciwdziałać tworzeniu się smogu - podał kalwaryjski magistrat.

Rzecznik urzędu miejskiego Tomasz Baluś poinformował, że wynalazek naukowców z AGH może poprawić stan powietrza w gminie. - To rodzaj działa, które strzela w powietrze falami dźwiękowymi. Wystrzał z tuby generuje huk i falę uderzeniową, która wypycha smog kilkaset metrów w górę - poza zasięg nosów i płuc mieszkańców. Pył PM10 wystrzelony w górę nie będzie groźny dla zdrowia - wyjaśnił.

Rzecznik magistratu zaznaczył, że podobnego urządzenia do ochrony pól przed gradem używają rolnicy. Zdaniem naukowców z AGH sprawdzi się ono też w walce ze smogiem.

Próby z antysmogowym generatorem, które zostaną przeprowadzone w Kalwarii Zebrzydowskiej, to pokłosie wspólnego projektu uczelni i miasta pod nazwą Opracowanie systemu interwencyjnej redukcji stężenia pyłów zawieszonych w powietrzu. AGH oraz burmistrz Augustyn Ormanty przystąpili do niego mając na względzie zdrowie mieszkańców oraz jakość powietrza.

- Celem projektu jest przeprowadzenie szeregu badań przy użyciu generatora fali uderzeniowej mających w interwencyjny sposób zredukować przekroczenia normowe stężeń pyłów PM2.5 i PM10 z możliwie jak największego obszaru, a tym samym przeciwdziałać tworzeniu się smogu na terenie gminy Kalwaria Zebrzydowska - powiedział Baluś.

Jak dodał, że generator jest już przygotowany do pierwszych prób. - Badania będą prowadzone do 15 lutego. Urządzenie stanęło na terenie jednego z zakładów. W godzinach od 7. do 20. może dochodzić do hałasu w związku z prowadzeniem badań naukowych. Planowane uruchamianie generatora będzie następowało w okresach zagrożenia wystąpienia przekroczeń norm jakości powietrza w zakresie poziomu pyłów. Z uwagi na nieprzewidywalność warunków pogodowych nie jesteśmy w stanie określić konkretnych dat oraz godzin - zaznaczył.

Kalwaria Zebrzydowska leży nieopodal Krakowa. W miasteczku mieszka 4,5 tys. osób, a w całej gminie ok. 20 tys.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Prezydent oczekuje systemowej reformy magazynowania gazu

Prezydent Karol Nawrocki oczekuje od rządu przygotowania systemowej reformy przepisów dotyczących magazynowania gazu, aby zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne - stwierdził w piątek minister w Kancelarii Prezydenta Karol Rabenda. Zapowiedział, że prezydent nie przedłuży rozwiązań tymczasowych.

Mniej Polaków spodziewających się szybszego niż do tej pory wzrostu cen

Do 22 proc. spadł w czerwcu odsetek Polaków, którzy uważają, że ceny będą rosły szybciej niż dotychczas - wynika z badania przeprowadzonego przez CBOS. W kwietniu twierdziło tak 45 proc. respondentów. Ponad jedna trzecia spodziewa się wzrostu dochodów swojego gospodarstwa domowego.

Ceny paliw na stacjach ponownie wzrosną w nadchodzącym tygodniu

Ceny paliw na stacjach znów wzrosną w przyszłym tygodniu, ale podwyżki powinny być nieduże - wynika z piątkowego komentarza analityków e-petrol.pl.

Enea inwestuje w przyszłych mistrzów i przedłuża współpracę z Polskim Związkiem Tenisa

Enea pozostaje sponsorem generalnym Polskiego Związku Tenisa Stołowego, kontynuując zaangażowanie w rozwój polskiego tenisa stołowego oraz szkolenie dzieci i młodzieży. Podpisana trzyletnia umowa zapewni wsparcie dla programów szkoleniowych, popularyzacji dyscypliny i przygotowań reprezentantów Polski do najważniejszych imprez międzynarodowych.