Anna Moskwa: To, kiedy ruszą dopłaty do węgla, zależy teraz od Senatu

fot: Maciej Dorosiński

- Musimy krytycznie ocenić elementy pakietu Fit for 55, które mogą prowadzić do nieproporcjonalnych obciążeń przy ograniczonych korzyściach dla klimatu – powiedziała minister Anna Moskwa

fot: Maciej Dorosiński

- Senat w przyszłym tygodniu ma zająć się projektem ustawy o dopłatach do węgla, jeżeli to zrobi, dokument czeka podpis prezydenta, który takie dokumenty podpisuje bez zbędnej zwłoki - poinformowała w czwartek, 28 lipca, minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa pytana była w czwartek w TVP, jakie rząd ma plany co do wydobycia węgla kamiennego w kolejnych latach.

- Na pewno będzie potrzebne zwiększenie już w tym roku przez takie drobne działania, które możemy w krótkim czasie wykonać: wydłużenie czasu pracy górników, za co jesteśmy bardzo wdzięczni, przyspieszenie procesów wywożenia, całej logistyki. To pozwala nam więcej węgla, szybciej przekazywać na rynek, ale w kolejnych latach na pewno to zapotrzebowanie będzie rosło - poinformowała Moskwa.

Zwróciła uwagę, że wcześniej na forum unijnym węgiel to było słowo tabu. - Zakazane absolutnie. Dzisiaj nie ma państwa, które by nie mówiło, że wraca do węgla. Już konkretne moce w energetyce deklarują.

Anna Moskwa pytana była również o to, kiedy ruszą dopłaty do węgla w wysokości 3 tys. zł.

Stwierdziła, że obecnie wszystko jest w rękach Senatu, który zajmie się projektem ustawy o dopłatach do węgla w przyszłym tygodniu (na posiedzeniu 3 sierpnia br. - PAP)

- Mamy nadzieję, że bez żadnych problemów i potem szybko do podpisu pana prezydenta, który takie dokumenty podpisuje bez zbędnej zwłoki, więc jeżeli Senat zajmie się dokumentem w kolejnym tygodniu, zaraz potem pan prezydent na pewno podpisze i będzie można zaraz w kolejnym dniu po wejściu w życie ustawy udać się do urzędu, urzędy już się przygotowują, złożyć bardzo prosty wniosek ( ...). Wtedy te 3 tys. zł najpóźniej w ciągu 30 dni wpłynie na konto lub gotówkowo -wyjaśniła Anna Moskwa.

Jak napisano w projekcie o dodatku węglowym, jednorazowy dodatek węglowy będzie przysługiwał gospodarstwom domowym, dla których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe - zasilane węglem kamiennym, brykietem lub peletem, zawierającymi co najmniej 85 proc. węgla kamiennego. W przypadku gdy wniosek o wypłatę dodatku węglowego dla gospodarstwa domowego wieloosobowego złożyła więcej niż jedna osoba, dodatek ten przyznawany jest wnioskodawcy, który złożył taki wniosek jako pierwszy.

W projekcie ustawy wskazano, że warunkiem jego otrzymania będzie wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB).

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.