Analitycy: złoty odreagowywał

W poniedziałek złoty odreagowywał po ubiegłotygodniowych spadkach. Zdaniem analityków afera taśmowa nie pozwoli jednak na większe umocnienie się złotego w najbliższych dniach. W poniedziałek po godz. 17 euro kosztowało prawie 4,16 zł, a dolar 3,06 zł.

Zdaniem analityczki z Raiffeisen Polbank Doroty Strauch w poniedziałek złoty odreagowywał po spadkach, które dotknęły polską walutę w ubiegłym tygodniu.

"Złoty jest mocniejszy niż pod koniec ubiegłego tygodnia. Euro wobec złotego było przez chwilę nawet poniżej poziomu 4,15. Nowe doniesienia (wynikające z afery taśmowej - PAP) polityce specjalnie nie zaszkodziły. Zostaje jednak czynnik ryzyka, który chyba nie pozwoli złotemu na jakieś głębsze umocnienie, póki ten temat jest w centrum uwagi" - powiedziała PAP Strauch.

Jej zdaniem ponieważ temat związany z aferą taśmową jest ciągle aktualny, to przestrzeń do umocnienia złotego jest umiarkowana. "Bardziej bym się spodziewała, że będziemy blisko 4,15 wobec euro. Po stronie danych też nie będzie wiele impulsów. Dane, które poznamy w czwartek - o sprzedaży detalicznej i stopie bezrobocia - raczej przejdą bez większego echa" - oceniła.

Także szef dilerów walutowych mBanku Marcin Turkiewicz zauważył, że "tydzień rozpoczął się bez poważnych rewelacji taśmowych". Według niego poprawił się natomiast klimat inwestycyjny na świecie m.in. po danych z Chin, co skutkowało lekkim umocnieniem złotego.

"Decydujące siły dla złotego to w dalszym ciągu zachowanie dwóch głównych banków centralnych, czyli EBC i Fed. Ich działania obecnie wspierają złotego" - powiedział Turkiewicz. Jego zdaniem dla złotego w kontekście tej afery kluczowa jest sytuacja prezesa NBP Marka Belki.

"Z jednej strony można mieć wrażenie, że w +aferze taśmowej+ największe działa już wypaliły. Z drugiej strony jest jednak możliwe, że ferment gdzieś dojrzewa, więc trudno ocenić, jak się zachowa scena polityczna" - powiedział Turkiewicz. "Z punktu widzenia złotego kluczowa jest sytuacja prezesa Belki" - dodał.

W poniedziałkowym numerze tygodnika "Wprost" opublikowano m.in. zapis fragmentów podsłuchanej rozmowy ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego i byłego ministra finansów Jacka Rostowskiego. W poprzednim tygodniu "Wprost" opublikował m.in. zapis podsłuchanej rozmowy prezesa NBP Marka Belki z ministrem spraw wewnętrznych Bartłomiejem Sienkiewiczem.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Ponad 60 proc. młodych Polaków korzysta z AI podczas zakupów

Ze sztucznej inteligencji przy podejmowaniu decyzji o zakupach korzysta 65,5 proc. Polaków - wynika z badania UCE Research i Shopfully Poland. Eksperci wskazali, że AI jest wykorzystywana m.in. do porównywania produktów, szukania najlepszych cen czy inspiracji.

Prezes ARP: Polskie parki przemysłowe mogą być łącznikiem między Europą Zachodnią a Ukrainą

Ukraiński biznes potrzebuje miejsc bezpiecznych oraz stwarzających warunki do rozwoju i uczestniczenia w jednolitym europejskim rynku - ocenił w piątek w rozmowie z PAP prezes ARP Daniel Ryczek. Jego zdaniem m.in. polskie parki przemysłowe mogą być łącznikiem między Europą Zachodnią a Ukrainą.

JSW Koks podlicza trzy dekady certyfikowanych standardów zarządzania

W 2026 roku przypada 30-lecie certyfikacji Systemu Zarządzania Jakością w JSW Koks oraz 15-lecie certyfikacji Systemu Zarządzania Energią. Wieloletnie utrzymywanie certyfikowanych systemów zarządzania oraz ich regularna recertyfikacja potwierdzają zgodność funkcjonowania spółki z międzynarodowymi normami oraz zachowanie najwyższych standardów zarządzania - podkreśla JSW Koks.

Pracująca dla kopalń spółka planuje emisję akcji, by pozyskać środki na zaspokojenie wierzycieli

Zarząd PKP Cargo chce wyemitować w ofercie publicznej od 75 mln do 89,57 mln akcji o nominalnej wartości 1 zł każda, co ma zapewnić środki na spłatę zobowiązań firmy - poinformowała we wtorek wieczorem spółka. O tym, czy plany zostaną przyjęte, ma zdecydować piątkowe nadzwyczajne walne zgromadzenie.