Analitycy przypominają, że przemysł węglowy Rosji ukierunkowany jest coraz bardziej na Azję

1548178606 china coal e

fot: China Coal Energy

Stare i prymitywne kopalnie węgla w Chinach zastępowane są przez wydajniejsze nowe i duże zakłady wydobywcze (na zdj. składowisko w spółce China Coal Energy)

fot: China Coal Energy

Kopalnia Elginskoje, największy zakład wydobywający węgiel kamienny w Rosji, którego rezerwy według przybliżonych szacunków wynoszą ponad 2 mld ton, niespodziewanie została kupiona przez nowego właściciela.

O przejęciu poinformował serwis oilprice.com. Transakcja wywołała zaskoczenie, bo nowy właściciel – firma A-Property nie działała dotychczas na szeroką skalę w sektorze surowcowo-energetycznym. Ma za to duże doświadczenie w branży teleinformatycznej i informatycznej.

Poprzedni właściciel kopalni – spółka Mechel znalazła się w sporych tarapatach ze względu na kryzys ekonomiczny w 2009 r. Od tamtej pory zadłużona firma prowadzi działania restrukturyzacyjne.

Nowi właściciele Elginskoje zamierzają zainwestować 2 miliardy dolarów w kopalnię, zwiększając całkowitą produkcję z obecnego poziomu około 5 milionów ton rocznie do 45 mln ton rocznie, co uczyniłoby ją trzecią co do wielkości kopalnią na świecie pod względem rocznej produkcji.

W tym celu A-Property chce zbudować nowy zakład wydobywczo-przetwórczy o nominalnej zdolności produkcyjnej 32 mln t rocznie (do 2021 r.) w pierwszym etapie, która zostałaby zwiększona wraz z drugą fazą projektu do 45 mln t rocznie do 2023 r.
Surowiec ma trafiać na rynek azjatycki specjalnie w tym celu zbudowanym połączeniem kolejowym.

Analitycy przypominają, że przemysł węglowy Rosji ukierunkowany jest coraz bardziej na Azję.

– Krajowe wykorzystanie ogromnych zasobów węgla w tym kraju jest w najlepszym wypadku w stagnacji – wyjaśnia w swojej publikacji w oilprice.com Viktor Katona z Rosyjskiej Rady do Spraw Międzynarodowych (Russian International Affairs Council: RIAC) i podkreśla, że eksport do Chin, Japonii i innych konsumentów w regionie Azji i Pacyfiku rośnie w stałym tempie.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Ponad 1,13 mln cudzoziemców pracuje w Polsce. Większość to Ukraińcy

Na koniec lutego 2026 r. w Polsce pracowało 1 132 400 cudzoziemców – wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). To o 7,1 proc. (75 tys. osób) więcej niż rok wcześniej i o 1,2 proc. (13,4 tys.) więcej niż na koniec stycznia 2026 r.

Czy kolejka wąskotorowa wróci do Tauron Parku Śląskiego?

W Tauron Parku Śląskim przywracana są dawne atrakcje. Oddano też do użytku dwa odcinki historycznej trasy Kolei Linowej Elka, a od ubiegłego sezonu działa już nowe kąpielisko Fala. Czy jest szansa na powrót jeszcze jednej atrakcji – parkowej kolejki wąskotorowej? Zapytaliśmy o to prezesa parku Pawła Bilangowskiego.

Domański o danych GUS: Polska gospodarka rośnie coraz szybciej

Odblokowaliśmy inwestycje, środki europejskie i finansowanie samorządów - skomentował opublikowany w czwartek szybki szacunek wzrostu PKB minister finansów i gospodarki Andrzej Domański. Podkreślił, że polska gospodarka rośnie coraz szybciej.

Śmiertelny wypadek w KWK Pniówek. Nie żyje 48-letni górnik

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w czwartkowy poranek w należącej do Jastrzębskiej Spółki Węglowej kopalni Pniówek. Zginął 48-letni ślusarz, który wykonywał prace związane z demontażem obudowy ścianowej.