Aktywny rok Fundacji

fot: ARC

Fundacja Rodzin Górniczych przekazała na rzecz 5500 podopiecznych ponad 36 mln zł

fot: ARC

Dwanaście projektów pomocowych o wartości ponad 450 tys. zł zrealizowała w minionym roku Fundacja Rodzin Górniczych. To wszystko jednocześnie z bieżącymi działaniami, które są związane z wypłacaniem stypendiów oraz zapomóg.

Przedsięwzięcia dotyczyły dofinansowania do zakupu leków i wyrobów medycznych, rehabilitacji dla chorych, niepełnosprawnych lub będących w wieku senioralnym podopiecznych. Ponadto zrealizowano warsztaty edukacyjne dla wdów, zimowisko i wyjazd kolonijny dla sierot górniczych. Natomiast na koniec roku, w okresie zimowo-świątecznym, Fundacja zorganizowała pomoc społeczną dla najbardziej potrzebujących oraz paczki świąteczne dla seniorów.

Fundacja nie prowadzi działalności gospodarczej i jest finansowana ze składek i darowizn od firm i osób prywatnych oraz odliczeń 1,5 proc. należnego podatku. W ciągu 26 lat jej istnienia udało się pozyskać i przekazać na rzecz przeszło 5500 podopiecznych ponad 36 mln zł.

FRG całość środków uzyskanych z odpisu 1,5 proc. podatku przeznacza na pomoc potrzebującym. Co ważne, odpis może przekazać każda osoba fizyczna lub prawna w momencie wypełniania rocznego rozliczenia do Urzędu Skarbowego. Pomoc można przekazać na cele statutowe Fundacji lub na wybranego podopiecznego, któremu przekazane zostaną zebrane środki. Aby wesprzeć FRG, należy wypełnić odpowiednie pola w swoim arkuszu PIT. W przypadku formularza PIT-37 w rubryce 147 należy wpisać nr KRS 0000127003. Osoby osiągające wyłącznie dochody z tytułu renty bądź emerytury, otrzymujące rozliczenie na formularzu PIT-40A wypełniają tylko jednostronicowe oświadczenie o przekazaniu 1,5 proc. podatku – formularz PIT-OP. Aby Urząd Skarbowy udostępnił imię, nazwisko i adres darczyńcy do wiadomości Fundacji, należy zaznaczyć w formularzu – „Wyrażam zgodę”.

Wsparcie na działalność statutową FRG można również przekazać poprzez darowizny na konto bankowe: PKO BP 41 1020 2313 0000 3802 0349 5611 lub organizując zbiórki publiczne podczas festynów, konferencji, itp. Przedsiębiorstwa górnicze mogą nawiązać stałą współpracę z Fundacją. Pracownicy kopalń, zakładów, których kierownictwa współpracują z FRG, mogą bezpośrednio w swoim zakładzie w dziale zajmującym się płacami zadeklarować miesięczną darowiznę (składkę) na rzecz działalności statutowej Fundacji.

– Dziękujemy wszystkim darczyńcom za dotychczasowe zaufanie i przekazane wsparcie na rzecz naszych podopiecznych. Jesteśmy w najtrudniejszych chwilach – po wypadku, w chorobie. Pomagamy poszkodowanym rodzinom w codziennym bycie, ratowaniu zdrowia i w ułożeniu przyszłości po przebytej tragedii. Mamy nadzieję, że będziemy mogli kontynuować naszą misję – niosąc pomoc potrzebującym. Prosimy naszą brać górniczą o solidarność i wsparcie. Działamy dla Was – apeluje Ryszard Wyględacz, prezes Fundacji.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Znieśli zakaz budowy nowych elektrowni jądrowych

Szwajcarski parlament zatwierdził zniesienie zakazu budowy nowych elektrowni jądrowych, obowiązującego od 2017 r. Kraj reaguje na przewidywany wzrost zużycia energii elektrycznej i obawy o bezpieczeństwo dostaw, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Nie podjęto jednak jeszcze decyzji w sprawie ewentualnej budowy nowych bloków.

Naciskają na inwestycje w paliwa kopalne

Po TotalEnergies Biały Dom osiągnął porozumienie z kolejną firmą energetyczną, tym razem  Invenergy. Otrzyma ona rekompensatę w wysokości prawie 800 mln USD za wycofanie projektów morskich elektrowni wiatrowych i zainwestowanie środków w eksploatację gazu ziemnego. 

Teren pokopalnianego szybu Ryszard II zyskał drugie życie. Teraz to chętnie odwiedzane miejsce

W miejscu nieczynnego, pokopalnianego szybu Ryszard II w Pszowie powstał atrakcyjny teren do aktywnego spędzania czasu. Ostatnio świetnie upiększyli go uczniowie miejscowych szkół.

Gaz System podjął decyzję o budowie drugiego gazowego terminala pływającego

Gaz System podjął decyzję o budowie drugiego pływającego terminala w Zatoce Gdańskiej - poinformował we wtorek premier Donald Tusk. W wyniku badania zapotrzebowania rynku spółka zdecydowała o zwiększeniu przepustowości planowanego terminala z 4,5 mld m sześc. do 6,1 mld m sześc. gazu rocznie.