Akademia BHP Wydawnictwa Górniczego pod honorowym patronatem Wyższego Urzędu Górniczego i Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu

1560329918 konferencja bhp md 11

Akademię BHP Wydawnictwa Górniczego zainaugurował Adam Mirek - prezes Wyższego Urzędu Górniczego

+18 Zobacz galerię

Galeria
(21 zdjęć)

Dyskusja na temat stanu bezpieczeństwa w górnictwie, wykłady ekspertów, wystawy sprzętu i technik BHP, a także pokazy technik ratowniczych. W Bystrej nieopodal Bielska-Białej zainaugurowano w środę, 12 czerwca, Akademię BHP Wydawnictwa Górniczego. Honorowym patronatem wydarzenie objęli Wyższy Urząd Górniczy i Centralna Stacja Ratownictwa Górniczego w Bytomiu. 

Bezpieczeństwo jest jednym z tematów wiodących obok efektywności produkcji i nowoczesnych technologii eksploatacji. Wspomniał o tym, otwierając konferencję Adam Mirek - prezes Wyższego Urzędu Górniczego.

- To właśnie bezpieczeństwo decyduje o tym, w jaki sposób naszą pracę postrzega opinia publiczna, społeczeństwo. Tak długo, jak długo będziemy rozmawiać, dyskutować, wymieniać doświadczenia, promować dobre praktyki i doceniać ludzi, którzy coś potrafią robić dla poprawy stanu bhp, tak długo jest nadzieja, że górnictwo będzie postrzegane lepiej – podkreślił Adam Mirek.

Głos zabrał także dr inż. Piotr Buchwald, prezes zarządu Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu.

- Górnictwo polskie przechodzi transformację. Nowe standardy związane z bezpieczeństwem pracy i ochroną środowiska są najistotniejsze. Polskie górnictwo jest bardzo trudnym górnictwem, jednym z najtrudniejszych na świecie. Złożoność warunków geologiczno-górniczych powodują, że nie ma obecnie kopalni, w której nie mielibyśmy do czynienia z zagrożeniami skojarzonymi. Dlatego o zagrożeniach trzeba rozmawiać, zastanawiać się nad nowymi rozwiązaniami - mówił szef CSRG.

- Nasza konferencja będzie zatem ważnym elementem kształtowania nowego spojrzenia na kwestie bezpieczeństwie i liczę na to, że w przyszłości będzie kontynuowana. Trzeba wyciągać wnioski. Te dobrze sformułowane powinny być jak najszybciej wprowadzane w życie – zaakcentował prezes Buchwald.

Zaproszenie do Akademi BHP Wydawnictwa Górniczego przyjęli senator Adam Gawęda i wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Przypomnijmy, że Akademia Bezpieczeństwa doskonale wpisuje się w jubileusz 25-lecia działalności jej organizatora - Wydawnictwa Górniczego. Z tej okazji prezes Wyższego Urzędu Górniczego Adam Mirek, w uznaniu szczególnych zasług dla bezpieczeństwa w górnictwie, nadał Odznaki Honorowe członkom zarządu WG - wiceprezes Annie Zych oraz prezesowi Witoldowi Pustułce. Odznakę otrzymał także Krystian Krawczyk, redaktor naczelny Trybuny Górniczej.

Kierownictwom WUG i CSRG podziękowali za przyjęcie patronatu Anna Zych i Witold Pustułka, życząc dalszych sukcesów w kreowaniu dobrych praktyk i bezpiecznych postaw w codziennej górniczej pracy.

Obrady Akademii BHP Wydawnictwa Górniczego potrwają do czwartku, 13 czerwca, a partnerami wydarzenia zostali Główny Instytut Górnictwa, Lubelski Węgiel Bogdanka, Jastrzębska Spółka Węglowa SA, Polska Grupa Górnicza oraz Tauron.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Górnicza spółka wypłaci dywidendy w wysokości 1,5 zł za akcję. W sumie 300 mln zł!

300 mln zł zostanie przeznaczone na dywidendę dla akcjonariuszy - zdecydowało we wtorek Zwyczajne Walne Zgromadzenie KGHM Polska Miedź. Na jedną akcję dywidenda wyniesie 1,5 zł. Podczas ZWZ powołano również dziesięcioro członków, nowej, XII kadencji Rady Nadzorczej KGHM.

Obrady gorące. Będą pieniądze dla JSW do sierpnia i na wypłaty dla górników z PGG

Sytuacja w Jastrzębskiej Spółce Węglowej, jej finansowanie, pieniądze dla Polskiej Grupy Górniczej oraz Krajowy Plan w dziedzinie Energii i Klimatu zdominowały obrady (9 czerwca, Katowice) Zespołu Trójstronnego do Spraw Bezpieczeństwa Socjalnego Górników. Atmosfera była nerwowa, dochodziło do scysji i gorącej wymiany argumentów. Udział w spotkaniu oprócz liderów związkowych wzięli Marian Zmarzły, wiceminister energii odpowiedzialny za górnictwo, oraz Grzegorz Wrona, wiceminister aktywów państwowych oraz szefowie spółek węglowych.

Zwyczajne Walne Zgromadzenie Orlenu zdecydowało o wypłacie 8 zł dywidendy

Obradujące we wtorek w Płocku Zwyczajne Walne Zgromadzenie (ZWZ) Orlenu wyraziło zgodę, aby dywidenda do wypłaty w tym roku wyniosła 8 zł na akcję, co rekomendował zarząd. Taka wysokość dywidendy jest najwyższa w historii tej spółki.

W kopalni będzie akcja poszukiwawcza kombajnu ścianowego

W zabrzańskiej kopalni szykuje się sensacja! Już w poniedziałek 15 czerwca w podziemiach kopalni Guido zaplanowano akcję poszukiwawczo-rekonesansową. Jej celem będzie potwierdzenie, czy pozostawiono tam element prototypowego kombajnu ścianowego KDS-1 w wyrobiskach dawnej Kopalni Doświadczalnej Węgla Kamiennego M-300.