AGH: zeskanowali dąbrowską Sztygarkę (GALERIA)

1338910240 5

fot: Sławomir Kubiak AGH

Studenckie pracy były możliwe dzięki Wyjazd odbył się dzięki grantowi rektorskiemu i pomocy finansowej Stowarzyszenia Naukowego im.Stanisława Staszica

fot: Sławomir Kubiak AGH

1338910757 sztolnia sztygarka ab 7

+8 Zobacz galerię

1338910757 sztolnia sztygarka ab 8

Galeria
(11 zdjęć)

Zabytkowa Kopalnia Ćwiczebna "Sztygarka" w Dąbrowie Górniczej, ewenement na skalę ogólnopolską, może być już przedstawiana w formie modelu 3D. A wszystko to dzięki temu, że studenci krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej podziemny zabytek zeskanowali laserowo.

Skanowanie laserowe to technologia pozwalająca co sekundę pozyskać kilkaset tysięcy punktów reprezentujących powierzchnię mierzonego obiektu z dokładnością kilku milimetrów. Tak zebrane dane tworzą tzw. "chmurę punktów", będącą bardzo dobrym materiałem do opracowywania modeli 3D, czy też dokumentacji w rodzaju planów przekrojów itp.

Technikę tę w praktyce przetestowała grupa członków Koła Naukowego Grafiki Komputerowej i Geomatyki AGH w składzie: Paulina Kubasiewicz, Sławomir Kubiak, Marcin Laskowski oraz Jakub Łęgowik. Studenci pracowali pod czujnym okiem opiekuna naukowego, mgr. inż.Wojciecha Matwija (1-2. czerwca).

- Co ciekawe, kopalnia należący dawniej do Państwowej Szkoły Górniczej i Hutniczej, pierwszej szkoły o takim profilu w Zagłębiu Dąbrowskim, została samodzielnie wykonany przez jej uczniów. Przyszli mierniczy, geolodzy i sztygarzy w swoje kopalni ćwiczebnej zdobywali pierwsze szlify w przyszłym fachu - podkreśla Sławomir Kubiak.

Kopalnia ćwiczebną przestała być w 1994 r. Wówczas to uczniowie dąbrowskich szkół górniczych po raz ostatni zeszli na zajęcia praktyczne pod ziemię. Państwowa Szkoła Górnicza i Hutnicza zafundowała sobie w 1927 r. kopalnię, zwana czasem sztolnią, jako miejsce praktycznej nauki zawodu dla swoich uczniów. Tak właściwie, to jej budowa nie została zakończona. Gdyby tak się nie stało, to dziś ze wzgórza, pod którym jest wejście w podziemia, wyrastałby szyb z maszyną wyciągową.

Kilkaset metrów zeskanowych wyrobisk, kilkadziesiąt stanowisk skanera, około miliarda pomierzonych punktów są efektami pracy całego zespołu. Będzie je można podziwiać w ciągu kilku miesięcy na Facebooku  oraz w serwisie YouTube już niedługo.

 

W galerii: Kopalnia Ćwiczebna "Sztygarka (zdjęcia Andrzej Bęben - portal górniczy nettg.pl i Sławomir Kubiak - AGH).

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.