AGH: wyróżnienie i spore dofinansowanie

fot: Andrzej Bęben/ARC

Dotychczas Akademią kierowało 23 rektorów...

fot: Andrzej Bęben/ARC

Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie, wraz z partnerami w konsorcjum, otrzymała status Krajowego Naukowego Ośrodka Wiodącego (KNOW) w dziedzinie nauk fizycznych - poinformował portal górniczy nettg.pl rzecznik uczelni Bartosz Dembiński.

W czwartek 12 lipca z rąk Premiera RP Donalda Tuska oraz Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Prof. Barbary Kudryckiej, wyróżnienie to odebrali w Warszawie Rektor AGH Prof. Antoni Tajduś oraz Dziekan Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej AGH Prof. Wojciech Łużny.

- KNOW to pierwszy w Polsce program wspierania najlepszych jednostek naukowych. Każda z nich otrzyma 50 mln zł dodatkowego finansowania. Przyznawanie statusu KNOW najlepszych uczelniom i ośrodkom naukowym to jeden z filarów reformy szkolnictwa wyższego z 2011 roku - wyjaśnia Dembiński.

Jak informuje MNiSW, najważniejszym celem reformy była zmiana zasad finansowania nauki w Polsce i wspieranie najlepszych jednostek naukowych w dalszym realizowaniu projektów badawczych i kształceniu młodych naukowców.

Status KNOW otrzymały:

- Warszawskie Centrum Nauk Matematycznych,

- Krakowskie Konsorcjum Naukowe im. Mariana Smoluchowskiego "Materia-Energia-Przyszłość". Liderem konsorcjum jest Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej AGH. W jego skład wchodzą także: Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ, Wydział Chemii UJ, Instytut Katalizy i Fizykochemii Powierzchni im. Jerzego Habera PAN w Krakowie oraz Instytut Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego PAN w Krakowie,

- Warszawskie Akademickie Konsorcjum Chemiczne,

- Konsorcjum Naukowe Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego i Instytutu Farmakologii PAN,

- Wydział Farmaceutyczny z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego,

- Centrum Badań Innowacyjnych w Białymstoku.

Jak podaje Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, w pierwszej edycji konkursu wyłoniono sześć jednostek w dziedzinie nauk ścisłych (nauki matematyczne, fizyczne oraz chemiczne) oraz w dziedzinie nauk medycznych, nauk o zdrowiu i kulturze fizycznej.

Jednostki flagowe polskiej nauki wyłoniła specjalna komisja ekspertów złożona z polskich i zagranicznych uczonych. Łącznie było to 24 naukowców - 6 z Polski i 18 z najlepszych ośrodków naukowych na świecie. Członkowie komisji oceniali m.in. potencjał naukowy jednostek i ich pracowników, międzynarodowe wskaźniki publikacji i cytowań, realizowane granty badawcze, wdrożenia i patenty, współpracę z otoczeniem gospodarczym oraz plan naukowego rozwoju.

Według informacji przekazanych przez uczelnię, status KNOW gwarantuje specjalne dofinansowanie w latach 2012 - 2017. Co roku każdy KNOW otrzyma do 10 mln zł m.in. na wzmocnienie potencjału naukowego i badawczego, rozwój kadry naukowej, kreowanie atrakcyjnych warunków pracy badawczej, budowanie silnej i rozpoznawalnej marki, a także na wyższe wynagrodzenia naukowców czy zatrudnienie w Polsce zagranicznych uczonych.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.

Jacek Korski: Pamiątka z przeszłości, czyli historia niezwykła pewnego kombajnu

W poniedziałek 15 czerwca miałem okazję obserwować pod ziemią w Kopalni Guido w Zabrzu otwarcie i penetrację na zasadach akcji ratowniczej wyrobiska, w którym przypuszczano, że znajduje się prototypowy kombajn ścianowy KDS-1. Na zasadach akcji ratowniczej, bo tak stanowią przepisy górnicze. Takie działanie miało kilka pozytywów - pisze Jacek Korski.

Gotowi na wielką metropolię?

Czescy samorządowcy nalegają na szybkie powołanie do życia metropolii, która połączyłaby Katowice z Ostrawą. Ogłosili to podczas dorocznego, XXXII Spotkania Biznesu Czech, Polski i Słowacji, które odbyło się w ub. tygodniu w ostrawskim magistracie.