AGH: studenci świętują Dzień Hutnika

fot: Andrzej Bęben/ARC

Dotychczas Akademią kierowało 23 rektorów...

fot: Andrzej Bęben/ARC

Od 10 do 12 maja w Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie fetować będą hutnicze święto. W tym roku połączone one będzie z jubileuszem 90-lecia istnienia jednego z dwóch najstarszych wydziałów uczelni - Wydziału Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej.

WIMiIP został utworzony w 1922 roku jako Wydział Hutniczy, zaś pierwszym dziekanem tej jednostki był absolwent Wydziału Mechanicznego Instytutu Technologicznego w Petersburgu, prof. Antoni Bielewicz-Rodziewicz. Na pierwszy rok akademicki przyjęto wówczas 25 studentów. Aktualnie na wydziale, który swą obecną nazwę otrzymał w 2005 roku, studiuje niemal 2200 osób. Kształcenie odbywa się na pięciu kierunkach studiów: metalurgii, inżynierii materiałowej, informatyce stosowanej, edukacji techniczno-informatycznej oraz inżynierii obliczeniowej. Studentom oferowane są w ramach tych kierunków interesujące, często unikatowe specjalności, m.in. m.in. plastyczna przeróbka metali, inżynieria spieków metalicznych i kompozytów, modelowanie i technologie informacyjne czy metaloplastyka i kształtowanie objętościowe.

Wydział Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej, dzięki zmianom przeprowadzonym w ostatnich latach, stał się nowoczesną jednostką naukowo-dydaktyczną. Badania naukowe prowadzone na wydziale (kadra 149 pracowników naukowych, w tym 39 samodzielnych pracowników nauki) są skierowanie przede wszystkim na aplikacje praktyczne, często na zlecenie przemysłu. W 2011 roku naukowcy WIMiIP zrealizowali 114 projektów i prac badawczych na łączną kwotę 25 mln zł. Na szczególną uwagę zasługuje utworzenie na wydziale Międzynarodowego Centrum Mikroskopii Elektronowej dla Inżynierii Materiałowej. W laboratorium Centrum, od niedawna pracuje jeden z najnowocześniejszych na świecie transmisyjnych analitycznych mikroskopów elektronowych: Titan Cubed G2 60-300

- Dzień Hutnika, którego organizatorem jest co roku Wydział Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej, to kilkanaście wydarzeń naukowych, kulturalnych i towarzyskich - informuje portal górniczy nettg.pl Bartosz Dembiński, rzecznik prasowy Akademii. - Jak co roku odbędzie się zatem uroczyste posiedzenie Senatu Akademii, Międzynarodowa Konferencja Naukowa zatytułowana "90 lat Wydziału Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej AGH", Biesiada Hutnicza oraz 49. Sesja Studenckich Kół Naukowych Pionu Hutniczego.

Tradycja organizowania obchodów Dnia Hutnika w Akademii Górniczo-Hutniczej sięga roku 1962, kiedy to prof. Wacław Różański opracował, na podobieństwo tradycji górniczych, scenariusz ślubowania hutniczego. Studenci I roku kierunku metalurgia, ubrani w paradne stroje hutników, dokonują symbolicznego przekucia kawałka metalu, a Mistrz Ceremonii uroczyście pasuje ich na hutników. Od kilkudziesięciu lat jest to jedno z najbarwniejszych wydarzeń związanych z tradycjami AGH, cieszące się niesłabnącym zainteresowaniem społeczności uczelni, a także szerszej publiczności.

- Ważnym elementem tegorocznych obchodów Dnia Hutnika będzie także seminarium naukowe poświęcone wybitnemu działaczowi Stanisławowi Staszicowi zatytułowane "Stanisław Staszic dla współczesności - nowe odczytanie idei staszicowskich", które odbędzie się 10 maja - dodaje rzecznik. - Jest to już III seminarium upamiętniające osiągnięcia Stanisława Staszica, organizowane kolejno przez uczelnie o tradycjach staszicowskich: Politechnikę Świętokrzyską, Politechnikę Warszawską i Akademię Górniczo-Hutniczą.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Gotowi na wielką metropolię?

Czescy samorządowcy nalegają na szybkie powołanie do życia metropolii, która połączyłaby Katowice z Ostrawą. Ogłosili to podczas dorocznego, XXXII Spotkania Biznesu Czech, Polski i Słowacji, które odbyło się w ub. tygodniu w ostrawskim magistracie.

Firmy z USA gotowe inwestować w Polsce w fabrykę paliwa do SMR i komponenty dla satelitów

Amerykańska spółka X-Energy deklaruje gotowość do zainwestowania w Polsce blisko 1 mld dolarów w ramach Zielonego Okręgu Przemysłowego Kaszubia. Z kolei Quantum Space rozważa produkcję w Polsce komponentów do satelitów oraz systemów służących ochronie i bezpieczeństwu infrastruktury satelitarnej w przestrzeni kosmicznej.

Na gliwickim lotnisku ma powstać nowa wieża kontroli lotów

Na gliwickim lotnisku ma powstać nowoczesna wieża kontroli lotów - wynika z informacji lokalnego samorządu. Dla wieży, która ma obsługiwać ruch lotniczy i stać się charakterystycznym elementem panoramy miasta, złożono już wniosek o pozwolenie na budowę.

ORLEN stworzy sieć „komfortek” dla podróżujących ze szczególnymi potrzebami

ORLEN jako pierwsza firma paliwowa w Polsce uruchamia program, który ma zwiększyć komfort podróżowania po kraju osób ze szczególnymi potrzebami. Przy najważniejszych trasach powstanie ponad 30 tzw. „komfortek” – specjalistycznych pomieszczeń higieniczno-opiekuńczych.