AGH: pierwsza w Polsce uczelniana sieć komórkowa

1523360285 krakow agh d 17 wikipedia

fot: Wikipedia

W sieci komórkowej na Wydziale Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji AGH w Krakowie naukowcy badać będą najnowsze technologie łączności

fot: Wikipedia

Uruchomienie pierwszej, w pełni funkcjonalnej, sieci komórkowej na uczelni wyższej w Polsce zaplanowano nastąpi na Akademi Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Uroczyste włączenie sieci zaplanowano na piątek, 13 kwietnia, o godz. 10 w Katedrze Telekomunikacji na Wydziale Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji AGH - zawiadomiła portal nettg.pl Anna Żmuda-Muszyńska, rzecznik prasowy uczelni.

Demonstracyjną sieć LTE zbudowano na bazie najnowszych rozwiązań telekomunikacyjnych dostarczonych przez Nokię.

- Pierwsza tego typu instalacja na uczelni w Polsce działa na takich samych zasadach, jak znane sieci operatorów komercyjnych. Posiada licencjonowaną częstotliwość udostępnioną przez Urząd Komunikacji Elektronicznej. W jej skład wchodzą serwery, stacje bazowe (na zewnątrz i wewnątrz budynku), anteny oraz wykupiona licencja na pasmo radiowe - informują przedstawiciele AGH.

Z nowej sieci skorzystają zarówno naukowcy, jak i studenci krakowskiej uczelni. Sieć będzie poligonem badawczym, na którym naukowcy i pracownicy Nokii przetestują najnowsze rozwiązania infrastruktury komunikacyjnej (np. łączność 5G). To zasadnicza różnica między siecią uczelnianą a dostępnymi komercyjnie sieciami komórkowymi. Te drugie obwarowane są wieloma ograniczeniami chroniącymi ich stabilność oraz stały dostęp do nich użytkowników, wykluczający tym samym np. testy nowych rozwiązań.

Przewagą sieci nad systemem uruchomionym trzy lata temu w jednym z laboratoriów AGH jest fakt, że instalacja swoim zasięgiem obejmuje dwa budynki należące do Katedry Telekomunikacji oraz teren przylegający do nich. W związku z tym uwzględnia np. warunki środowiskowe czy odległości między stacją nadawczą a odbiorczą.

- Naukowcy i studenci otrzymają kompletne rozwiązanie maksymalnie zbliżone do rzeczywistej sieci komórkowej. Dzięki temu mogą eksperymentować oraz przeprowadzać badania naukowe nad najnowszymi rozwiązaniami w mobilnych technologiach radiowych (np. Mobile Edge Computing), jak i aplikacjami Internetu Rzeczy - mówi Krzysztof Persona, dyrektor Centrum Badawczo-Rozwojowego Nokii w Krakowie.

Przedsięwzięcie jest wynikiem wieloletniej współpracy pomiędzy AGH w Krakowie a Nokią.
- Uczelnia zyskuje unikatową sieć dostępną już nie w laboratorium, a w terenie. Dzięki temu nasza dydaktyka wchodzi na wyższy poziom. Na instalacji nasi studenci i pracownicy mogą prowadzić prace badawcze, których wyniki będą wykorzystane przez komercyjnych dostarczycieli usług telekomunikacyjnych - mówi prorektor ds. współpracy AGH prof. Jerzy Lis.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.