AGH: obchody barbórkowe razem z JSW

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Wyremontowana nowoczesna sala, stworzona z kilku pomieszczeń, to od 7 grudnia Aula JSW. Remont został ufundowany przez górniczą spółkę

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Piątek, 7 grudnia, był ostatnim dniem obchodów barbórkowych na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. W tym dniu, w murach jednej z najlepszych polskich uczelni, fetowano nie tylko stulecie jej istnienia, ale również ćwierćwiecze Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Poranną sesję jubileuszową „25 lat JSW – 100 lat AGH”, która oprócz władz uczelni zgromadziła przedstawicieli spółek węglowych i firm górniczych otworzył prof. Marek Cała, dziekan Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii.

- Spotykamy się w samym sercu uczelni. To tutaj 4 października tego roku uroczyście zainaugurowaliśmy setny rok akademicki rozpoczynając tym samym obchody stulecia AGH.

To dobry czas i dobre miejsce, aby uwieńczyć również obchody 25 lecia Jastrzębskiej Spółki Węglowej. 1 kwietnia 1993 r. sąd rejonowy w Katowicach wpisał JSW do rejestru handlowego. Na dzisiejszej sesji jubileuszowej posłuchamy o tym, jak JSW wygląda dzisiaj, jakie ma plany na najbliższe lata i kolejne dekady – powiedział prof. Cała.

Prezes JSW Daniel Ozon, zaznaczył, że przed spółką i całym polskim górnictwem stoi bardzo dużo wyzwań. Wyraził nadzieję, że uda się je rozwiązać właśnie dzięki współpracy z naukowcami i absolwentami uczelni.

- Przed polskim górnictwem i naszą spółką węglową jest mnóstwo wyzwań. O tych wyzwaniach, mnie jako osobie, która nie jest absolwentem AGH czy Politechniki Śląskiej w Gliwicach, czasami może z łatwością się mówi. Mogę po prostu poprosić kolegów inżynierów, żeby je rozwiązali. Wierzę, że wyzwania, przed którymi stoimy, w dużej mierze da się rozwiązać. Chciałbym, żeby nasza współpraca wzniosła się na wyższy poziom i była jeszcze bliższa. Bez tych rozwiązań ciężko będzie się nam mierzyć z rzeczywistością w najbliższych dekadach, a bez przemysłu surowcowego nie ma rozwoju świata. Natomiast miejsc, w których te surowce się wydobywa już nie ma. Będzie coraz trudniej – powiedział prezes Ozon.

Wśród wyzwań wymienił m.in. konieczność przygotowania się do czasu dekoniunktury. Przemysł wydobywczy funkcjonuje w cyklach koniunkturalnych, więc nie ma się co łudzić, że gorsze czasy znów przyjdą. Takim mechanizmem będącym poduszką finansową na czas dekoniunktury ma być utworzony przez spółkę Fundusz Stabilizacyjny.

- Dzisiaj mamy walne zgromadzenie akcjonariuszy, które mam nadzieję udzieli nam zgody, żeby Fundusz Stabilizacyjny rozwijał się dalej. Chcemy jeszcze w grudniu przekazać kolejne 300 mln zł na drugą nogę funduszu, czyli fundusz inwestycyjny. Wszystko po to, żeby nas chronić i dawać źródło dalszego rozwoju – argumentował szef JSW.

Prezes Ozon zwrócił też uwagę na konieczność zwiększenia produkcji oraz efektywności.

- Dzisiaj Europa importuje 40 mln t węgla koksującego. Nasza produkcja węgla koksującego, która wynosi ok. 12 mln t zaspokaja ledwo 20 proc. popytu europejskiego. Impuls, żeby wydobywać więcej, dają nam sami klienci. Wolą nasz produkt niż czekać 45-60 dni na węgiel z Australii. Stąd nasz strategia poszerzania bazy zasobowej, której efektem ma być zwiększenie produkcji z obecnych 15 do 18 mln i zwiększenie udziału węgla koksującego do 85 proc. - powiedział.

- Bardzo ważne jest również poprawa efektywności. Każdego roku kopiemy coraz głębiej, musimy się mierzyć z wysoką temperaturą i większym ciśnieniem. Wyzwaniem jest to, że w Mozambiku czy Australii koszt wydobycia jednej tony węgla wynosi 40 dolarów, podczas gdy u nas to 90-100 dolarów. Póki, co logistyka i lokalizacja, czyli te 45 dni transportu, daje nam 50 dolarów korzyści. Jednak nie zawsze tak będzie i do tego musimy się przystosować – dodał.

Następnie uroczystość przeniosła się do sali 220. Wyremontowana nowoczesna sala, stworzona z kilku pomieszczeń, to od 7 grudnia Aula JSW. Remont został ufundowany przez górniczą spółkę.

- To nowa sala na Wydziale Górnictwa i Geoinżynierii AGH. Efekt państwo widzą: nowa, jasna, lekka, przestronna sala sygnowana logiem JSW oraz logiem naszego wydziału. Wszystko w białych jasnych kolorach, po to żeby było nam łatwiej, lżej i przyjemniej obradować, mieć tutaj posiedzenia rady wydziału, seminaria czy konferencje. Salę tę zawdzięczamy wieloletniej współpracy z JSW – zaznaczył prof. Cała, podczas uroczystego otwarcia Auli JSW.

- Cieszę, że mamy dzisiaj możliwość otwarcia tej sali. Jak się tutaj wchodzi, to przychodzą do głowy dwie myśli – jest optymistycznie i ekologicznie. Mam nadzieję, że w tej sali będzie kształciło się wielu studentów, którzy później u nas w spółce znajdą pracę – powiedział prezes Ozon.

Kolejnym punktem obchodów było uroczyste posiedzenie Senatu AGH z okazji Dnia Górnika.

- Górnictwo było jest i będzie nadal ważnym elementem gospodarki w Polsce i na świecie. Trudno bowiem wyobrazić sobie rozwój naszej cywilizacji bez surowców – węglowodorów, surowców chemicznych, budowlanych. Węgiel stał się w ostatnim czasie synonimem brudnej energetyki, mimo że produkcja energii elektrycznej emituje tyle samo gazów cieplarnianych co hodowla bydła – zaznaczył podczas posiedzenia prof. Tadeusz Słomka, rektor AGH.

Podczas posiedzenia dziekan Wydział Górnictwa i Geoinżynierii po raz ósmy wręczył również honorowe wyróżnienia przyznawane osobom, które swoją pracą i postawą przyczyniły się do rozwoju górnictwa. W tym roku laureatami „Kryształowych Barbórek” zostali prezes Wyższego Urzędu Górniczego Adam Mirek oraz prezes JSW Daniel Ozon.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.