AGH: o nowych metodach dla ropy i gazu

1338209280 oil gas agh 2012 logo

fot: AGH

Tematem przewodnim spotkania będzie problem zagospodarowania niekonwencjonalnych złóż gazu ziemnego w Polsce

fot: AGH

W dniach 29-31 maja w Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie odbędzie się XXIII Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna pt. "Nowe metody i technologie w geologii naftowej, wiertnictwie, geoinżynierii, inżynierii złożowej i gazownictwie" OIL-GAS AGH 2012 - poinformował portal górniczy nettg.pl rzecznik uczelni Bartosz Dembiński.

Głównym organizatorem konferencji jest Wydział Wiertnictwa, Nafty i Gazu AGH, zaś tematem przewodnim spotkania będzie problem zagospodarowania niekonwencjonalnych złóż gazu ziemnego w Polsce.

- Spotkanie stanowić będzie okazję do zaprezentowania osiągnięć naukowych polskiego i światowego sektora naftowego i gazowniczego - zapewnia rzecznik AGH.

W programie konferencji przewidziane są sesje plenarne, sesje specjalistyczne, sesje posterowe oraz specjalne panele dyskusyjne.

- Najciekawszym z paneli będzie dyskusja pt. "Stan wiedzy w poszukiwaniach i badaniach gazu ziemnego z łupków - wyzwania i rozwój", która odbędzie się we wtorek o godz. 15:00 (budynek A-4, sala A) - zapewnia Dembiński.

W spotkaniu, które poprowadzą prof. Stanisława Nagy z AGH i Trevor Smith z Gas Technology Institute, udział wezmą m.in. John Claussen (Chevron), Grażyna Piotrowska-Oliwa (PGNiG), Wiesław Prugar (Orlen Upstream), prof. Stanisław Rychlicki (WWNiG AGH) czy Tomasz Maj (Talisman Energy).

Wśród uczestników i prelegentów konferencji będą także przedstawiciele amerykańskich uczelni i instytutów badawczych (University of Texas at Austin, University of Tulsa, Luisiana State University), liczni naukowcy z zagranicznych uczelni (m.in. z Norwegii, Chorwacji, Ukrainy, Rumunii czy Rosji), a także firmy: Chevron, Halliburton, EDF, PGNiG, Lotos Petrobaltic czy Orlen Upstream.

Patronat nad konferencją objęli: Waldemar Pawlak - Wicepremier, Minister Gospodarki, Mikołaj Budzanowski - Minister Skarbu, Piotr Woźniak - Podsekretarz stanu, Główny Geolog Kraju, prof. Jacek Majchrowski - Prezydent Miasta Krakowa oraz prof. Antoni Tajduś - Rektor Akademii Górniczo-Hutniczej.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.