AGH: naukowo o górnictwie morskim

Platf Baltic Beta LOTOS

fot: Lots

Platforma Petrobaltiku na Morzu Bałtyckim

fot: Lots

"Górnictwo morskie surowcową szansą przyszłych pokoleń", to dwudniowa I Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna zorganizowana przez Akademię Górniczo-Hutniczą pod patronatem przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Jerzego Buzka i wicepremiera Waldemara Pawlaka.

7 grudnia (środa) od godz. 10:00 w Auli Głównej omawiane będą zagadnienia z zakresu:
• badań geologicznych,
• szacowania kosztów,
• nowoczesnych rozwiązań technologicznych i aspektów ekonomicznych związanych z pozyskiwania surowców z dna mórz i oceanów.

- Swoje referaty przedstawią m.in. naukowcy z AGH, Akademii Morskiej w Szczecinie, Politechniki Gdańskiej, Uniwersytetu Szczecińskiego, Państwowego Instytutu Geologicznego czy Instytutu Morskiego w Gdańsku - informuje Bartosz Dembiński, rzecznik uczelni.

- Konferencja jest wynikiem współpracy pomiędzy AGH w Krakowie a Akademią Morską w Szczecinie. Górnictwo morskie to nowy kierunek studiów i badań, które łączą w sobie wiedzę i doświadczenie z zakresu górnictwa, a także nawigacji, ruchu statków i procedur bezpieczeństwa na morzach i oceanach. Konferencja to doskonała okazja i pole wymiany doświadczeń między przedstawicielami świata nauki i przemysłu - podkreśla prof. Piotr Czaja, dziekan Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii AGH.

Dr inż. kpt. ż. w. Jerzy Hajduk, prof. AM, dziekan Wydziału Nawigacyjnego Akademii Morskiej w Szczecinie dodaje:

- W trakcie konferencji jest czas nie tylko na wygłaszanie referatów, ale również wzajemne poznanie się górników z marynarzami. Praca zarówno na morzu jak i pod ziemią to w dalszym ciągu walka człowieka z przeciwnościami natury oraz obcowanie na co dzień z zagrożeniami. Tego typu praca bardzo szybko jednoczy ludzi i uczy pokory. To chyba są nasze cechy wspólne, które w przyszłości rzutować będą na wykreowanie zawodu górnika morskiego.

Udział w konferencji zapowiedziało wielu znakomitych prelegentów i ekspertów w dziedzinie górnictwa morskiego, m.in. prof. Ryszard Kotliński, były dyrektor generalny Wspólnej Organizacji Interoceanmetal, która - w imieniu państwa polskiego - ma od 1991 roku wyłączne prawo (wraz z partnerami) użytkowania kawałka dna Pacyfiku o wielkości jednej czwartej powierzchni naszego kraju (75 tys. km kw.). Obszar ten zawiera m.in. bardzo bogate złoża rud metali nieżelaznych, których wartość szacowana jest nawet na 130 mld dolarów.

W kilkudziesięciu zaprezentowanych referatach poruszana będzie np. tematyka udokumentowanych złóż surowców występujących w morzach i oceanach na świecie, możliwych sposobów ich eksploatacji, ochrony środowiska naturalnego i bezpieczeństwa prac górniczych na pełnym morzu czy tematy związane z wyzwaniami w zakresie nawigacji i ruchu statków. Spotkanie otworzy prof. Maciej Kaliski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki wykładem na temat surowców mineralnych i rozwoju ludzkości. Konferencja potrwa do 8 grudnia.

Szczegółowy program znajdą pod adresem: www.gornictwomorskie.agh.edu.pl.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.