Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

31.80 PLN (-0.22%)

KGHM Polska Miedź S.A.

293.00 PLN (-1.51%)

ORLEN S.A.

128.90 PLN (+5.62%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

9.39 PLN (-4.17%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.40 PLN (-5.66%)

Enea S.A.

21.08 PLN (-4.09%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

23.80 PLN (+2.37%)

Złoto

5 158.26 USD (0.00%)

Srebro

85.04 USD (-0.39%)

Ropa naftowa

100.51 USD (+3.75%)

Gaz ziemny

3.26 USD (+0.43%)

Miedź

5.84 USD (-0.78%)

Węgiel kamienny

125.95 USD (0.00%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

31.80 PLN (-0.22%)

KGHM Polska Miedź S.A.

293.00 PLN (-1.51%)

ORLEN S.A.

128.90 PLN (+5.62%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

9.39 PLN (-4.17%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.40 PLN (-5.66%)

Enea S.A.

21.08 PLN (-4.09%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

23.80 PLN (+2.37%)

Złoto

5 158.26 USD (0.00%)

Srebro

85.04 USD (-0.39%)

Ropa naftowa

100.51 USD (+3.75%)

Gaz ziemny

3.26 USD (+0.43%)

Miedź

5.84 USD (-0.78%)

Węgiel kamienny

125.95 USD (0.00%)

80 proc. badanych planuje letni wypoczynek wyłącznie w Polsce

fot: Krystian Krawczyk

Około 200 polskich i słowackich przyrodników podczas jesiennego liczenia kozic zaobserwowało po obu stronach Tatr 1431 tych zwierząt

fot: Krystian Krawczyk

42 proc. badanych zadeklarowało co najmniej dwudniowy wyjazd wypoczynkowy lub turystyczny tego lata; 80 proc. planujących letni wyjazd z co najmniej jednym noclegiem, bierze pod uwagę wypoczynek wyłącznie w Polsce - wynika z najnowszego sondażu CBOS.

"Trwający od marca stan epidemii odciska piętno na życiu Polaków. Na przełomie maja i czerwca, w związku ze zbliżającym się okresem tradycyjnego szczytu wyjazdów turystycznych związanego z wakacjami szkolnymi, postanowiliśmy zapytać, czy w tych nadzwyczajnych warunkach Polacy są zainteresowani wyjazdami wypoczynkowymi poza miejsce zamieszkania oraz czy epidemia wpłynęła na ich wcześniejsze plany" - czytamy w najnowszym wtorkowym sondażu CBOS pt. "Letnie wyjazdy wypoczynkowe w czasach pandemii"

Na pytanie, czy tego lata zamierza Pan(i) wyjechać w celach wypoczynkowych lub turystycznych na co najmniej 2 dni (chodzi o wyjazdy z co najmniej jednym noclegiem), 42 proc. badanych odpowiedziało "tak", 50 proc. powiedziało "nie", a 8 proc. respondentów powiedziało, że jeszcze nie wie.

"Warto przypomnieć, iż na początku 2020 r. niemal dwie trzecie (64 proc.) dorosłych Polaków deklarowało, iż w tym roku zamierza wyjechać w celach wypoczynkowych lub turystycznych na co najmniej 2 dni. Tym samym odsetek respondentów deklarujących zamiar takiego wyjazdu był na początku tego roku taki sam jak w roku poprzednim i po raz drugi najwyższy z notowanych od 2013 roku. Można przypuszczać, iż gros tych wyjazdów było zaplanowane na okres letni. Brak zamiaru jakiegokolwiek wyjazdu wypoczynkowego z co najmniej jednym noclegiem w ciągu 2020 r. w styczniu zadeklarowało 27 proc. badanych" - czytamy.

Skorzystanie z co najmniej dwudniowego wypoczynku poza miejscem zamieszkania tego lata planuje dwie trzecie (66 proc.) respondentów z wykształceniem wyższym, blisko połowa (48 proc.) badanych z wykształceniem średnim, mniej niż jedna czwarta (23 proc.) absolwentów zasadniczych szkół zawodowych i 17 proc. osób z wykształceniem podstawowym lub gimnazjalnym.

Wyjazdy turystyczne lub wypoczynkowe z co najmniej jednym noclegiem planują na ogół badani młodsi, natomiast wśród osób, które ukończyły 55. rok życia, zdecydowaną większość (70 proc.) stanowią niezamierzający w tym roku wyjeżdżać.

CBOS zapytał także, gdzie ludzie planują wypoczywać. Chodzi o wyjazdy z co najmniej jednym noclegiem.

Na przełomie maja i czerwca 80 proc. planujących letni wyjazd wypoczynkowy z co najmniej jednym noclegiem zadeklarowało, że bierze pod uwagę wyłącznie wyjazdy krajowe, 11 proc. odpowiedziało, że planuje spędzić urlop zarówno w kraju, jak i za granicą, 5 proc. - wyłącznie za granicą, a 4 proc. respondentów odpowiedziało "trudno powiedzieć".

Jak poinformował CBOS, o kierunkach zagranicznych myślało łącznie 16 proc. planujących letnie wyjazdy wypoczynkowe, z czego 5 proc. chciało wypoczywać wyłącznie za granicą.

"U progu letniego sezonu urlopowego widać zatem zmianę preferencji w kierunku rezygnacji z wyjazdów zagranicznych i postawienia na wyjazdy krajowe. Warto jednak pamiętać, iż badanie było realizowane w czasie, gdy wstrzymany był międzynarodowy pasażerski ruch lotniczy z i do Polski, a powracających do kraju z zagranicy obowiązywała 14-dniowa kwarantanna. Różne ograniczenia obowiązywały także w innych krajach" - czytamy.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Któż z nas nie miał w rodzinie górnika? Sosnowiecka szkoła ratuje pamięć o kopalni Niwka-Modrzejów

W Niwce, górniczej dzielnicy Sosnowca, grupa pasjonatów lokalnej historii zgromadzona jest wokół SP nr 15. Od lat dba także o górnicze dziedzictwo. O tym, jak ważna jest historia, pamięć o górnikach – mieszkańcach dzielnicy Niwka, w Szkole Podstawowej nr 15 im. Stefana Żeromskiego w Sosnowcu nie trzeba nikogo przekonywać. Przed szkołą stoi wagonik z kopalni Wujek wraz z

A gandolfi

Fotograf National Geographic w kopalniach Wujek i Murcki-Staszic. „Ślązacy zrobili na mnie wrażenie”

Dla National Geographic i najważniejszych magazynów Europy, które publikują jego zdjęcia, fotografował w Sierra Leone, Delhi, Szanghaju, Libii, Gujanie Francuskiej, Krzemowej Dolinie – zjeździł pół świata, by przywieźć niezwykłe fotoreportaże. Poprosił Polską Grupę Górniczą o możliwość zrobienia zdjęć do najnowszego tematu – o przemysłowej transformacji Górnego

Odkryj tajemnice katowickich ratuszy

W marcu w ramach cyklu HERITON. SPOTKANIA Z DZIEDZICTWEM Instytut im. Wojciecha Korfantego zaprasza na opowieść o dawnych ratuszach i siedzibach urzędów gmin na terenie Katowic, którą przedstawi historyk Michał Bulsa. Siedziby urzędów miast i gmin należały do najbardziej reprezentacyjnych budynków użyteczności publicznej. Na terenie Katowic zachowane są budynki będące dawnymi

Kryminał na weekend: „Rechtorka”. Czy licealistka zabiła nauczycielkę chemii?

Trwa promocja trzeciej części serii Kryminalny Śląsk, której autorką jest Magdalena Majcher. Lokalny dziennikarz Borys Dyrda pracuje nad sprawą morderstwa nauczycielki chemii jednego z katowickich renomowanych liceów. Akcja książka „Rechtorka” dzieje się w 2001 roku, pokazuje miasto, które musi wymyślić swoją tożsamość na nowo i zagubionych nastolatków pozostawionych bez